Vēl atlikušo Valmieras vecpilsētas daļu kopj un uzmana ar īpašu rūpību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 8 mēnešiem.

Valmiera nevar kā Cēsis vai Kuldīga lepoties ar senām ēkām un vērienīgu vecpilsētas daļu, jo Otrais pasaules karš paņēma trešdaļu pilsētas apbūves, un Valmieras centrs nodega. Šobrīd vecpilsētā ir vien dažas vecas ēkas un Livonijas ordeņa viduslaiku pils drupas. Tā kā šo vēstures liecību nav daudz, tad Valmierā pat ļoti daudz vērības velta, lai atlikušo saglabātu, un par to gādā arī Valmieras muzejs, kura pārziņā ir astoņas vecpilsētas ēkas.

Valmieras Livonijas ordeņa pils celta 13 gadsimtā. Savulaik tā bijusi stratēģiski svarīgs nocietinājums ordenim, bet Ziemeļu kara laikā pilsētā iebruka Pētera I karaspēks un sagrāva pili, uz turpmākiem gadsimtiem atstājot pilsētas ainavā pils drupas. Pils mūru iekšpagalms ar jaunbūvēto muzeja ēku un vairākām  vēsturiskajām celtnēm tad arī veido Valmieras vecpilsētu.

"Viena no tām prioritātēm, ko muzejs un pašvaldība sadarbībā plāno attīstīt, ir tieši pils, Valmieras mūra pils kultūrvide, veidojot pils kultūrvides centru," stāsta Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma.

Tagad vecpilsētā, pareizāk sakot, pils drupās paredzēti nopietni darbi, jo laika zobs vecos mūrus nav saudzējis.

"Šī programma paredz pils mūru konservāciju un restaurāciju, pētniecību. Viens no pirmajiem soļiem ir pils izpēte, ko faktiski jau muzeja speciālisti veic. Šogad ir plānoti gan arheoloģiskie izrakumi, gan arī pils pazemes daļu skenēšana. Darbs jau ir sācies," saka Blūma.

Pils mūru konservācijas darbus paredzēts pabeigt divu gadu laikā.

Saistībā ar Livonijas ordeņa pili muzejā tagad iecerēta arī jauna programma apmeklētājiem, kas ļaus izzināt viduslaiku pils sadzīvi. "Izmantosim visas mūsu iepriekšējās iestrādes attiecībā par cilvēku dzīves veidu. Muzeja programma, kura tiek veidota tieši skolām par dažādām amatu prasmēm, tradīcijām, ko mēs paši esam nosaukuši par programmu „Dzīve senā pilsētā”, ir izveidota, lai stāstītu par to, kā tad laikā no 13.-18 gadsimtam pils ir izskatījusies  un veidojusies," norāda Blūma.

Valmieras muzeja atrašanās vieta un tas, ka muzejam ir astoņas ēkas, kā stāsta muzeja speciāliste Guna Medne, savā ziņā ir arī noteicis tā darbības virzienu - ar dažādiem pasākumiem iet vairāk ārā no telpām. "Mums ir daudz mazu ēku. (..) Mums ir Simjūda tirgus, kur piedalās ārkārtīgi daudz cilvēku un kas ir zināms ne tikai Valmierā," norāda Medne. "Tirgotāji brauc gan no Igaunijas, gan Lietuvas. Pagājušā gada jūnijā mēs sarīkojām ar antīko automobiļu klubu retro auto pārbraucienu no Igaunijas uz Latviju. Tad te sabrauca dažādu gadu un marku gan mocīši, gan autiņi. Apmeklētāju bija pilns gan muzeja laukums, gan Rātslaukums, gan visa centrālā iela," viņa piebilst.

Bet arī pašā muzejā ekspozīcijas un izstāžu zālē skatāmas interesantas mākslas izstādes. Turklāt muzejs piedāvā dažādas atraktīvas programmas, un tas ir sekmējis, ka Valmieras muzejā pēdējos gadus apmeklētāju skaits  ir audzis.

"No izstādēm vispirms es gribētu minēt lielo Vidzemes mākslas izstādi, kur no septiņiem vēsturiskajiem rajoniem no visas Vidzemes piedalījās vairāk nekā 80 mākslinieki. Tas uzreiz piesaista interesi. Vēl no programmām man gribētos pieminēt bruņinieku skolu, kas ļoti lielu popularitāti ieguva tieši pagājušajā gadā," norāda Medne.

Apmeklētāju skaita pieaugumu sekmējis arī tas, ka visu Latvijas izglītības iestāžu audzēkņi un arī pensionāri muzeja ekspozīcijas un izstādes var apmeklēt bez maksas. Tagad saņemta ziņa, ka Valmieras muzejs ir ieguvis augstāko novērtējumu savam darbam – akreditāciju uz diviem termiņiem, tātad 10 gadiem.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti