Pierīgā un Vidzemē pēc vētras neiesaka apmeklēt dabas takas; Melnalkšņu dumbrāja laipa slēgta

Dabas aizsardzības pārvalde (DAP) pēc vētras neiesaka apmeklēt takas īpaši aizsargājamās dabas teritorijās Pierīgā un Vidzemē, savukārt Melnalkšņu dumbrāja laipa Ķemeros ir izpostīta un slēgta uz ilgstošu laiku, Latvijas Radio informēja DAP Pierīgas reģionālās administrācijas direktora vietnieks Artūrs Jansons.

Artūrs Jansons, Dabas aizsardzības pārvaldes pārstāvis
00:00 / 00:00
Lejuplādēt

Būtiski postījumi radušies  Ķemeru un Gaujas nacionālajos parkos. Daudzviet nevar tikt cauri kritušiem kokiem un bojāta vai pat pilnībā salauzta koka infrastruktūra – kāpnes, laipas, tilti, margas, arī tualetes un nojumes. Ir izskaloti piebraucamie ceļi un takas.

"Vairāk cietusi ir Ķemeru Nacionālā parka administrācijas ēkas apkārtne, [Melnalkšņu] dumbrāja laipa ir diezgan iznīcināta. Visticamāk, tā būs slēgta ilgāku laiku, kamēr savedīsim to kārtībā," atzina Jansons. DAP prognozē, ka laipas sakārtošana varētu prasīt vismaz pāris mēnešus.

Kopumā lielākie postījumi nodarīti Cēsīs pie Niniera ezera un Līču-Laņģu pastaigu takā, Siguldā pie Raganu katla un Vikmestes takā, kā arī Ķemeru Nacionālā parka Dumbrāja takā ap Meža māju, Kaņiera pilskalna takā un Slokas ezera takā, liecina DAP līdz šim apkopotā informācija.

"Ķemeru apkārtnē tagad vēl ir plūdi, un ūdens nav atkāpies, arī daudzi mežu masīvi joprojām ir applūduši. Cenšamies tikt galā ar šiem postījumiem, pamazām atbrīvojam pieejas pie laipām," situāciju raksturoja DAP pārstāvis.

Populārākais parka objekts – Lielā Ķemeru tīreļa laipa – vētrā nav cietusi un ir atvērta.

Uz pārējām takām Ķemeru Nacionālajā parkā DAP līdz nākamās nedēļas beigām aicina nedoties, jo mežā joprojām ir daudz nolauztu bīstamu koku, kuru novākšana prasīs laiku.

Jansons norādīja, ka šim darbam nepieciešamie arboristi un tehnika pagaidām ir noslogota, atbrīvojot cilvēku mājokļus no izgāztajiem kokiem.

"Dabas takas apmeklējumu aicinātu atlikt uz vēlāku laiku, kamēr sakārtos nopietnākos postījumus Ķemeru apkārtnē," pauda Jansons.

KONTEKSTS:

Latvijā, īpaši valsts centrālajā daļā, naktī uz 29. jūliju plosījās pamatīga vētra un bija spēcīgas lietusgāzes. Glābēji dabas stihijas postījumu dēļ saņēmuši vairāk nekā 1000 izsaukumu. Vissmagāk skarta Rīga, Jūrmala, Pierīgas reģioni un daži novadi Zemgalē.

Lietavas, kas sākās svētdien un sāka pierimt tikai pirmdienas pēcpusdienā, bijušas spēcīgākās Latvijā vismaz kopš 1945. gada. Lai gan nokrišņu mērījumi veikti arī agrāk, pagaidām arhīva dati sakārtoti un droši ticami ir kopš 1945. gada.

Tikmēr oranžās pakāpes brīdinājums par plūdu risku Latvijas upēs pamatīgo lietavu dēļ ir samazināts līdz dzeltenās pakāpes brīdinājumam.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti