Rīta Panorāma

Ņujorka katru gadu nogrimst par 1 līdz 2 milimetriem

Rīta Panorāma

Laika ziņas

Mobilais muzejs liek aizdomāties par klimata pārmaiņām

Mobilais muzejs Salaspilī ļauj redzēt, sajust un dzirdēt klimata pārmaiņas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 5 mēnešiem.

Nacionālajā botāniskajā dārzā Salaspilī apmeklētājiem durvis vēris no Lietuvas atceļojušais mobilais muzejs "Klimata pārmaiņas – redzēt, sajust mainīt". Muzejs liek aizdomāties par globālo sasilšanu un to, kā mēs katrs ar maziem darbiņiem varam vērst lietas uz labo pusi. 

Dace Salaspilī vada interešu pulciņu. Kopā ar audzēkņiem viņa ieradusies Nacionālajā botāniskajā dārzā, lai apmeklētu mobilo muzeju "Klimata pārmaiņas – redzēt, sajust mainīt". "Ar bērniem daudz runājām par globālo sasilšanu, par polārlāča māju zudību. Atnācām paskatīties, kā mēs varam saglabāt planētu, lai polārlāčiem paliktu mājas," stāstīja Dace.

Muzejs uz Latviju ir atceļojis no Lietuvas, aicinot ikvienu izpētīt un izprast klimata krīzi, redzot, sajūtot un dzirdot klimata pārmaiņas.

Muzeja ekskursiju vadītāja Anna Romanova pastāstīja, ka klimata muzejā apmeklētājiem sniegta iespēja izprast un aizdomāties par lietām, par kurām lielākā daļa ikdienā neaizdomājas. "Par to, kas ir globālā sasilšana, ko es kā indivīds vai kā grupa, vai kā ģimene ikdienā varu darīt, lai glābtu pasauli, lai cik arī tas varbūt skan plaši. Ikviens cilvēks ikdienā var darīt lietas, kas varētu saglabāt mūsu vidi, kas nekādi neiespaidotu ne ātrāku ledāju kušanu, ne mežu izciršanu. Padomāt par elementārām lietām," norādīja Romanova.

Muzejs izvietots četros 12 metrus garos jūras konteineros. Ir gan informatīvi stendi, gan interaktīvas ekspozīcijas.

Romanova vērsa uzmanību, ka pašā ekspozīcijas sākumā redzama devīze: pārāk karsti, lai būtu vēss.

Pieejams arī interaktīvais stends, kurā ikviens var ielikt roku un izjust, kā būtu dzīvot +50 grādu karstumā. "Ja ne visam augumam, tad rokai sajust, kā tas būtu," sacīja ekskursiju vadītāja.

Ikviens apmeklētājs tiek aicināts aizdomāties, cik daudz ogļskābās gāzes saražojam, pārvietojoties ar auto vai lidmašīnu, un kā šis rādītājs mainās, ja mainām savus ceļošanas paradumus. Ikviens var arī noskaidrot, kāda ietekme uz klimata pārmaiņām ir, piemēram, jaunu apģērbu un telefonu ražošanai un kā globālo sasilšanu ietekmē tas, kas atrodas uz mūsu pusdienu šķīvja. 

Kā norādīja Romanova, lielākais ieguvums no muzeja būtu tā apmeklētāju apziņa, ka viņi arī ar ļoti mazām lietām var izdarīt lielu darbu. "Parasti saka –  ko tad es, nopērkot vienu mazu paciņu mazāk, kaut ko samazināšu. Bet, ja vēl viens, vēl viens, tad kopā mēs tiešām nonāksim pie rezultāta un spēsim CO2 daudzumu samazināt vai vismaz noturēt tādu, kāds tas šobrīd Latvijā ir," pauda Romanova.

Mazākie bērni pēc ekskursijas pastāstīja, kā, viņuprāt, varētu mainīt pasauli, lai mazinātu globālo sasilšanu un polārlāčiem saglabātos mājas, kurās dzīvot.

Roberts norādīja, ka, viņaprāt, būtu vairāk nepieciešamas elektrības ražotnes, kurās enerģiju iegūst no radioaktīviem materiāliem, kā arī cilvēkiem jāizmanto tikai elektromobiļi. Savukārt Zane uzskata, ka būtu svarīgi mazāk "sēdēt telefonos" un biežāk pārvietoties kājām un ar velosipēdiem. 

Muzejs veidots no pārstrādātiem materiāliem, kuri jau iepriekš izmantoti citur. Kad muzejs beigs savu pastāvēšanu, tos varēs izmantot atkārtoti.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti