Parakstu vākšanas iniciatori uzskata, ka lēmums nepiedalīties Lielajā talkā Ogres pašvaldībā savulaik pieņemts bez iedzīvotāju līdzdalības un tādējādi netiek respektēta tā sabiedrības daļa, kura vēlas to darīt organizēti.
Ogres novada pilsoniskās sadarbības un attīstības biedrības pārstāvis Kārlis Avotiņš norādīja: "Ogres novads šo lēmumu pieņēma 2019. gadā, kad tas bija tikai viens Ogres novads. Pēc tam ir pievienoti vēl trīs novadi, kuri līdz tam piedalījās šajā talkā, un tas ir ierobežojoši šiem pievienotajiem novadiem."
Ogrei pievienotie Ikšķile, Ķegums un Lielvārde grib talkot 22. aprīlī, un to arī pamatā darīs ģimenes ietvaros.
Ogres iedzīvotāja Amanda atzina: "Man tas liekas ļoti skumīgi, tas var būt kā iegansts, ka cilvēki pārstās talkot, jo tā ir bijusi tradīcija katru gadu."
Savukārt ogrēniete Anita sacīja: "Vispār nevajadzēja, ja kas, jo katram ikdienā ir savi mēsli jāsakopj."
Bet vietējā iedzīvotāja Ilze pauda: "Es domāju, ka Ogrē ir ļoti daudz, ko vākt. Es domāju, ka mēs tāpat iesim un vāksim mājas apkārtni."
Ogres domes vadība teic, ka talka nav mehānisms, kā sakopt savus īpašumus, bet katram pašam ikdienā aiz sevis jāuztur tīra vide.
Ogres novada domes priekšsēdētājs Egils Helmanis (Nacionālā apvienība) norādīja: "Esmu talkās piedalījies 30 gadus, katrreiz mēs priecājamies, cik tonnas mēs esam savākuši no tā paša meža, bet tas jau neko nemaina. Tie cilvēki, kuri mēslo, tos mēs neredzam tajās talkās."
Tā vietā pašvaldība stādīšot kokus. Ja pašvaldība nav pieteikusi talkas vietas oficiāli, tad netiek nodrošināti cimdi un maisi talciniekiem, kā arī netiek organizēta atkritumu izvešana no talkošanas vietām.
Lielās talkas rīkotājiem Ogres nostāja par atteikšanos piedalīties nav saprotama.
Lielā talka organizatore Vita Jaunzeme sacīja: "Pamatojums ir bijis, ka Ogres novadā ir viss kārtībā, talkas nav vajadzīgas, un nav ko vākt. Tikai jautājums, kāpēc vide nav sakopta un kāpēc publiskajās vietās ir šie atkritumi, par kuriem mums ziņo iedzīvotāji. Kokus stādīt ir ļoti patīkami, droši vien atkritumus vākt nav tik patīkami."
Talkas rīkotāji skaidroja – plānots, ka talkā būs arī vairāki desmiti tūkstoši individuālo talkotāju, visiem, tostarp pašvaldību organizētajās vietās, paredzot ap 400 000 maisu. Talkā vidēji piedalās no 140–160 tūkstoši talcinieku, savācot ap 2–3 tūkstošus tonnu atkritumu.
KONTEKSTS:
Lielā talka šogad notiks 22. aprīlī, Starptautiskajā Zemes dienā, un dalību talkā apstiprinājušas 42 Latvijas pašvaldības. Šogad Lielajā talkā piedalās visas Latvijas pašvaldības, izņemot Ogres novadu. Pirmo reizi kopīgā talkā vienosies arī vairāk nekā divu desmitu ārvalstu vēstniecību darbinieki.