Dienas ziņas

Karstajā laikā ūdenstilpēs savairojas bīstamās zilaļģes

Dienas ziņas

Dienas ziņas

Līdzās Rundāles pilij durvis vērusi tropu tauriņu māja

Līdzās Rundāles pilij durvis vērusi tropu tauriņu māja

Līdzās Rundāles pilij durvis vērusi tropu tauriņu māja. Tajā iespējams apskatīt abpus ekvatoram esošo mitro tropu mežu krāšņos iemītniekus, kuriem līdzās labi jūtas arī kanārijputniņi un rīsu žubītes.  Apmeklētāju favorīts būšot zilais morfīds, kas atceļojis no tālās Kostarikas.    

Rundāles tauriņu māja, kas uzcelta netālu no pašas pils, ir Tērvetes tauriņu mājas filiāle.  Ēkā pastāvīgi valda tropu klimats, kas nepieciešams  silto zemju tauriņiem.

"Viņus [tauriņus] arī sauc par eņģelīšiem. Skaisti, trausli. Visgrūtāk ir noturēt nepieciešamos apstākļus, lai viņiem būtu šeit patīkami, lai būtu maksimāli tuvu tropu apstākļiem, kas ir Āzijā, Dienvidamerikā vai Āfrikā," stāstīja tauriņu mājas īpašnieks Artis Treimanis.

Labi izgulēties, ieturēt vieglas maltītes no augļiem un ziedu nektāra, un baudīt saules peldes – tik skaista, bet pārsteidzoši īsa ir tropu tauriņa dzīve, kas ilgst aptuveni mēnesi.

Regulāri tauriņu mājā tiek ievestas jaunas kūniņas, kā arī te attīstās un dzīvo jauni tauriņi.

"Katra no šīm kūniņām ir nedaudz atšķirīga, jo attiecīgi tauriņi ir atšķirīgi, līdz ar to katra kūniņa pilnīgi individuāla. Viņas ir lielākas, mazākas, citas ir vai izskatās pēc nokaltušām beigtām lapām, citas atkal zaļas, kas ļoti labi maskējās, un ir arī tādas kūniņas, kuras ir zelta krāsā," stāstīja Artis Treimanis.

Īpaša vērība tiek pievērsta zilajam morfīdam – šo tauriņu spārni, atstarojot saules starus, iekrāsojas zili metāliskā krāsā.

Lielie skaistuļi ir aktīvi lidotāji, bet dažkārt, par pārsteigumu atnākušajiem, mēdz nosēsties arī uz cilvēkiem.

"Kad viņi uzņem uzturu, var redzēt, ka viņiem ir speciāls snuķītis jeb smeceris, ar ko viņi attiecīgi var uzņemt šo augļu sulu, tā ka viņi ļoti aktīvi kustas un ar priekšējām kājām tauriņš sajūt, vai tas ir ēdams, kāda šī garša," skaidroja Artis Treimanis.

Atšķiras arī dažādu sugu tauriņu lidošanas ātrums. Parasti tauriņi lido ar ātrumu 3–7 km/h, bet tauriņu mājā ir arī "Kliper" tauriņi, kas lido ar ātrumu no 20–40 km/h. Tie ir ātrlidotāji. Viņiem ir īpaša spārnu forma, kas ļauj sasniegt šo ātrumu. Šobrīd tauriņu mājā mitinās 15 sugu tauriņi. 10 sugas tauriņu mājā ir satopamas regulāri, bet piecas tiek pamainītas, līdz ar to katrā apmeklējuma reizē var iepazīt  ko jaunu.

"Rundālē šobrīd ir aptuveni 250–300 tauriņi. Mēs vienmēr sakām – aptuveni, jo tauriņu dzīves cikls ir salīdzinoši īss, līdz ar to viņi regulāri mainās," atzina Artis Treimanis.

Tauriņu māja gaidīs apmeklētājus visu vasaru un pēc tam atkal vērs durvis vaļā nākamajā pavasarī. Bauskas Tūrisma informācijas centrā saka – šādu jaunu objektu atklāšana ir retums viņu pusē, tāpēc ir priecīgi par jebkuru aktivitāti, kas piesaista tūristus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti