Pie kā paliks dzīvot pēc šķiršanās?
Var, protams, teikt, ka tā ir tikai sakritība, bet straujais karjeras kāpums sākās tieši tad, kad Igora dzīvē ienāca kaķis. Aktieris atklāja: "Es biju ļoti uz iekšu vērsts, tāds ļoti spurains. Man viss nepatika, es biju ļoti dusmīgs uz kaut ko, tad viņa [kaķene Uma] man baigi kausēja sirdi vaļā. Dažbrīd bija sajūta, ka viņa man mīlestību māca."
Aktieris Umas dēļ cēlies naktīs, gājis viņai blakus, kad kaķene ņaudēja. Tas dzīvnieku nomierināja.
"Vienīgā būtne, ar kuru es esmu pacietīgs. Ja viņa kaut ko izdara, es saprotu, ka tur nav jēgas ar kaut kādu lamāšanos vai ko,"
sacīja Šelegovskis.
Iepriekš gan viņš uzskatījis, ka mājdzīvnieks un aktieris nav laba kombinācija noslogotā dzīvesveida un grafika dēļ. Tomēr pirms četriem gadiem mīļotās sievietes dēļ nācās piekāpties un viņu mājās ienāca Uma. Attiecības gan izjuka, un abi bijušie partneri kaķi gribēja paturēt sev. Atņemt otram mīļo mājdzīvnieku šķita nežēlīgi, tāpēc sākumā Umu dalīja pa mēnešiem. Tomēr ar laiku tapa skaidrs, ka Umai tas ir pārāk liels stress. Kaķenei arī ļoti nepatīk pārbraucieni.
Uma iejūtas jaunajās mājās
"Tad mēs vienojāmies par garāku laiku. Un tagad mēs laikam esam vienojušies, ka kaķis paliks pie manis," pastāstīja Šelegovskis, kurš kaķi jaunajās mājās sagaidīja kopā ar raidījumu "Ķepa uz sirds" un dzīvnieku uzvedības ekspertu Albertu Čipuštanovu.
Kaķa ievešanai aktieris jau sagatavojies iepriekš – ir atvests Umas nagu asināmais koks un rotaļlietas. Pēc eksperta ieteikuma arī nopirkta ierīce, kas izdala feromonus – tie kaķim atgādina mammu un palīdz nomierināties.
Kaķenīte pārvadājamajā kastē izskatās visai satraukta un visu laiku ņaud. Eksperts pamāca, ka, ienākot mājās, nevajag kaķim piedāvāt izpētīt uzreiz visas telpas. "Lai padzīvo kādā vienā istabā, [vajag] dot laiku adaptēties un tikai pēc tam vērt vaļā durvis, lai viņš iet tālāk pētīt. Un, protams, nesteidzināt šo procesu," eksperts norādīja.
Uma, ienākot istabā, uzreiz palien zem dīvāna. Taču tad ierauga ko pazīstamu un izrāpjas ārā. Pēc paspēlēšanās ar kaķu koku kaķenīte steidzas pie dīvāna un tur ielaiž nagus. Eksperts paskaidro, ka tā patiesībā nav spēlēšanās, tā ir savas teritorijas iezīmēšana – kaķa paziņojums, ka viņš šeit tagad dzīvos.
Čipuštanovs paskaidroja: "Viņš tieši tagad atstāj savas pēdas, savu smaržu caur tiem skrāpējumiem." Jo vairāk smaržas būs, jo drošāk kaķis jutīsies.
Palīdzēt kaķim iejusties ir viegli. Svarīgi, ka saimnieks būtu blakus vismaz pirmo dienu, lai kaķis nejūtas pamests. "Pats labākais neiejaukties tajā procesā, lai viņš mierīgi visu aposta. Ja mēs tagad sāksim ar viņu komunicēt, tad mēs viņam to procesu iztraucējam, viņš vēl nezina, kā te justies," norādīja dzīvnieku uzvedības speciālists.
Pēc pāris minūtēm Uma ir iejutusies – asti pacēlusi gaisā, pienāk pie saimnieka. Drīz vien Uma sāk spēlēties, ko var uzskatīt par signālu, ka var vērt vaļā arī nākamās durvis. Kaķis, pētot telpas, atradīs arī savu ēdienu, ūdeni un tualeti. Pēdējais ir būtisks elements, tāpēc kastītei ir jāatrodas visdrošākajā vietā. Čipuštanovs pamāca: "Labi būtu viņu paņemt rokās, aiznest, ielikt tajā kastē un tur paglaudīt, parādīt, ka viss ir kārtībā."
Vienas atbildes uz jautājumu, cik ilgā laikā kaķis jaunā vietā iejūtas, nav. "Tas ir ļoti individuāli. [Atkarīgs no tā], cik viņš ir jūtīgs pēc savas būtības," sacīja eksperts, norādot, ka tad, ja pārvācas kopā ar saimnieku, varētu iejusties diezgan ātri, dienas laikā. Vēl ātrāk tas notiks, ja vieta jau ir bijusi pazīstama. Savukārt, ja kaķis ir jūtīgs un jaunā vietā nonāk ar svešiem cilvēkiem, tad adaptēšanās var aizņemt vairākas nedēļas.
Ir saimnieki, kuri, pārceļoties uz jaunām mājām, kaķa dēļ ņem brīvu nedēļu. Eksperts domā, ka tas ir pārspīlēti.
"Pirmo dienu būtu svarīgi pēc iespējas vairāk būt ar kaķi, bet tas nav noteicošais, cik tālu būs tas saimnieks. Viņam daudz svarīgāk, lai tur būtu miers, nebūtu kaut kādas skaņas, kas var iztraucēt. Un lai vide būtu maksimāli pozitīva, bez kaut kādiem lieliem kairinājumiem," viņš paskaidroja.
Kopumā kaķa iejušanās jaunajā vietā notiek ļoti labi. Paliek tikai viena problēma – pārbraucienu būris Umai nepatīk tik ļoti, ka, jau to ieraugot, kaķenīte krīt panikā un viss beidzas ar žēlu ņaudēšanu un apčurāšanos.
Aktieris no kaķa būri taktiski slēpj, bet eksperts iesaka rīkoties tieši pretēji. "Lai nebūtu tā, ka tas būris nolikts augšā plauktiņā neredzams, bet lai būtu pieejams. Tur var atstāt sedziņu iekšā un ik pa laikam iemest kādu našķi, lai motivētu viņu lieku reizi ieiet tajā būrī un apskatīties – ir tur kaut kas garšīgs vai nav," viņš ieteica.
Tādā veidā būris no šausmu istabas pārvērtīsies par jauku rotaļu laukumu un kaķa attieksme mainīsies. "Pēc laiciņa viņš neuztvers tik stresaini šo būri, bet tieši otrādi, tas būris būs vietiņa, kur viņš var paglābties."