Dienas ziņas

Hercoga Jēkaba gadatirgus Kuldīgā

Dienas ziņas

(Zīmju valodā). Dienas ziņas

Neved no ārzemēm augus!

Zaļā suvenīra vietā var atvest Āzijas ūsaini vai kartupeļu vēzi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada.

Ārzemju ceļojumos priecāsimies par eksotiskiem augiem, tos fotografēsim, bet neņemsim līdzi uz mājām –  aicina Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestāde, kas sākusi kampaņu, lai uzlabotu iedzīvotāju zināšanas par riskiem un aizsargātu Eiropas Savienības teritoriju no bīstamiem karantīnas organismiem. Jo līdz ar zaļo suvenīru – skaistu augu –  no ārzemēm var atvest dažādas slimības un kaitēkļus.

Priedes būs pagalam

Tik sīki, ka saskatīt var vienīgi mikroskopā. Inspektors meklē, vai kustīgo sīkbūtņu ņudzeklī neslēpjas kaitnieks, kas sagādā daudz raižu, piemēram, Portugālei un Spānijai.

"Ar koksnes iepakojamo materiālu var ievest ļoti bīstamu karantīnas organismu – priežu koksnes nematodi. Ja viņa nonāk Latvijā, tad mūsu priedēm varētu būt gals," brīdināja Nacionālās fitosanitārās laboratorijas vadītāja Gunita Bokuma. 

Ar paletēm var ievest arī Āzijas ūsaini.

Latvijā ir daudz koksngraužu sugu, taču lielākā daļa no tiem ieperinās novājinātos vai mirušos kokos. Savukārt Āzijas ūsainis pārtiek no dzīvas koksnes. Tas jau bija atrasts Somijā, kur kaitēkli veiksmīgi apkaroja. Bet tas nozīmē, ka kukainis var izplatīties arī mūsu klimatiskajos apstākļos. 

"Kāpuriņš dzīvo paletē, paleti nepārbaudītu, neapstrādātu ieved, attīstās, pabeidz ciklu un ielien dabā. Viņu var ievests arī ar stādāmo materiālu. Literatūra min bonsai kokus," pastāstīja Nacionālās fitosanitārās laboratorijas entomologs Artūrs Gluhovs.

Eiropā augi sākuši sirgt ar bakteriālo lapu apdegumu, ko izraisa pašlaik pasaulē viena no postošākajam baktērijām. Itālijā tā iznīcināja miljoniem olīvkoku. Izplatās arī jauns vīruss, kas izposta tomātu ražu. 

"Ļoti labs piemērs zaļajam suvenīram ir tomāti. Dažāda forma, dažāda krāsa, dažāda garša. Tātad paņemam tomātu, kāds gudrāks māk sēkliņas izķeksēt, vedam mājas un stādām. Kategoriski aizliegts!"

uzsvēra Bokuma.

Brīdina par kartupeļu vēža kaitēkli

Ārkārtīgi bīstams ir kartupeļu vēzis, jo tas pilnībā iznīcina ražu. Tas esot manīts, piemēram, Vācijā. 

"Tas nozīmē, ka nedrīkst audzēt kartupeļus 50 gadu tajā laukā. Šobrīd mums nav neviena perēkļa. Mūsu zeme ir brīva, un mēs ļoti rūpējamies par to, lai šis karantīnas organisms neparādītos pie mums," akcentēja Valsts augu aizsardzības dienesta (VAAD) Fitosanitārās uzraudzības daļas vecākā inspektore Jevgeņija Trofimova.

Arī tirdzniecība internetā un paku sūtīšana vairo iespēju kaitēkļiem un slimībām izplatīties. Inspektorus dara bažīgus, piemēram, ceļotāju ieraksti sociālajos tīklos.   

"Dārznieki entuziasti savā starpā sarakstās – krāsaini kartupeļi no Dienvidamerikas, iepatīkas krāsa, miza. Un no tām valstīm, kur ir vēzis sastopams, vienkārši atvedot un iestādot, slimība ir mūsu zemē, augsnē," skaidroja Trofimova.

Potenciālas briesmas augi var slēpt, pat ja tie izskatās veselīgi.

Vairumam karantīnas organismu ir slēptā attīstības fāze. To klātbūtni var noteikt tikai laboratoriski. VAAD uzsver – ievest un tirgot augus un stādāmo materiālu drīkst tikai ar fitosanitāro sertifikātu vai augu pasi, kas apliecina, ka tie izgājuši kontroli. Bet augi un dārzeņi, kas iepatikušies itāļu fermera saimniecībā vai Spānijas tirgū, lai arī tur paliek. Neved mājās! 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti