Basendži dzimtene ir Āfrikas centrālā daļa. Šķirne ir ļoti sena un izveidojusies pati tūkstošu gadu garumā. Tas nozīmē, ka suņi ir patstāvīgi un pašpietiekami, neskrien pie saimnieka pēc glāstiem un klausa tad, kad pašiem tas šķiet svarīgi.
Suņu apmācības trenere Līga Zvirgdziņa-Grebina norādīja: "Šīm šķirnēm ir saglabājies dabiskais viņu medību instinkts – strādāt patstāvīgi, būt aktīvam, meklēt, aizstāvēt sevi. Attiecīgi mums ir ļoti svarīgi ar šīm šķirnēm veidot cieņpilnas attiecības, kur suns tiešām spēj veiksmīgi sadarboties ar savu saimnieku un paļauties uz saimnieku."
Pirms basendži iegādes būs par maz paskatīties video vai izlasīt informāciju internetā. Šis suns noteikti būtu jāpavēro dzīvē. Un arī tad tā dabu izprast būs grūti. Basendži nav priecīgi par svešiniekiem, tie ir visai rezervēti uz jūtu izrādīšanu, taču noteikti bez agresijas pazīmēm.
Bailīgums un agresija ir īpašības, kas nav pieļaujamas šai šķirnei, un, ja pieaudzis suns rūc uz cilvēkiem, visticamāk, tās ir nepareizas audzināšanas sekas. Basendži ir bara suns, un tāda dzīvnieka socializēšanai jābūt pārdomātai un pareizai.
"Basendži vajag savu baru, nevis visus svešos. Attiecīgi, ja socializācijas periodā mēs sākam par daudz likt viņam komunicēt – "ej komunicē ar visiem šiem suņiem, lai tu esi supersociāls, ej komunicē ar visiem cilvēkiem, lai visi nāk tevi mīļo" – viņam, iespējams, tas viss nav vajadzīgs. Tajā brīdī viņš sajūt tieši negatīvas asociācijas no cilvēkiem un suņiem, nevis to, ka viņi īstenībā ir mani draugi," skaidroja eksperte.
Visu suņu saimniekiem obligāti jāpārzina sava mīluļa ķermeņa valoda. Savlaicīgi jāuztver signāli par bailēm, trauksmi. Taču basendži atšķiras arī tajā ziņā – viņiem šie signāli nav tik acīmredzami izteikti, un noteikti nāksies pamācīties, līdz ar to būs jāveido ciešs kontakts un jāvelta mīlulim daudz uzmanības.
Basendži šķirnes suni Zoju audzina arī Marta Rībele, viņu – kā vairākumu cilvēku, kas sastop basendži –, uzrunāja amizantais izskats, grācija un pievilcīgs izmērs. Jau pirms iegādes Zojas saimniece zināja, ka šo suņu lielākā problēma ir palikšana mājās un staigāšana bez pavadas. Taču to, kā tas ir dzīvē, uzzināja, tikai paņemot Zoju. "Es biju domājusi, ka tā man nebūs tik liela problēma – staigāt visu laiku ar pavadu. Bet tā kā viņa ir ļoti aktīva, vienā mirklī man tā kļuva par problēmu, tomēr gribēju viņu laist bez pavadas. Un tad es vienreiz palaidu viņu dziļos laukos, un tad mēs ieraudzījām stirnu. Es viņu ieraudzīju pirmā, tad viņu ieraudzīja Zoja. Bikses man bija slapjas visās nozīmēs: no stresa, kad viņa nesās pakaļ tai stirnai, un no tā, ka es vienkārši skrēju pa slapju pļavu," atminējās Marta.
Arī palikšana mājās vienatnē Zojai bija īsts izaicinājums. Kucīte mēdza no stresa pat apčurāties. Arī ar citiem mājdzīvniekiem tie nejutīsies tik vientuļi. Līdz ar to, lai basendži neciestu no atšķirtības sindroma, būs jāpiedomā, kā suni nodarbināt, lai paliekot mājās viens tas nekļūtu destruktīvs.
Suņu apmācības trenere norādīja: "Apmācot basendži, pirmkārt, ir svarīgi, lai viņam šī apmācība šķiet vērtīga. Tas nozīmē, ka ir jāatrod, kas tavam konkrētajam sunim būs kā apbalvojums. Piemēram, dzīt pēdas. Tātad paslēpjam mantu, apbalvojums – iet meklēt mantu. Vai metu mantu – skrienu pakaļ mantai. Tātad – kas ir manam sunim vērtīgi, īpaši ņemot vērā, ka viņam gribas dzīt, ķert, plēst. Attiecīgi nodrošinām šīs aktivitātes."
Tas nozīmē, ka sunim vajadzīga gan jēgpilna fiziskā slodze, gan arī mentālā. Idejām, uzdevumiem noteikti jānāk no saimnieka, lai patstāvīgi domājošs suns vēlētos šo ciešo saikni ar saimnieku un nepaliktu stūrgalvīgs.
Situācija Latvijā un arī pasaulē rāda, ka basendži šķirni izvēlas jauni cilvēki, kas ir aktīvi un spēj nodrošināt sunim pamatvajadzības. Tad basendži kļūst par lielisku sabiedroto, jo ir nenogurdināms, ziņkārīgs un izturīgs. Audzināts basendži arī ar bērniem satiek labi. Taču kā suns bērnam un pat pusaudzim tas noteikti nav labākā izvēle. Galvenokārt sava spēka un izteikta medību instinkta dēļ, ko bērnam kontrolēt būs grūti.
Zojas saimniece Marta norādīja: "Man ļoti patīk, ka viņai ir izteikta primitīvo dziņu – kā lai pasaka – dominance tajā. Ir ļoti interesanti skatīties, tāpēc es arī viņu vedu gan uz kursingu, gan uz cilvēku meklēšanas nodarbībām." Viņa piebilda, ka abas ar Zoju ir atradušas sadzīvošanas modeli.
Lielā pašapziņa, patstāvīgā domāšana un spēcīgi instinkti nozīmē to, ka basendži suņa īpašniekam šis būs liels izaicinājums. Ja esat gatavi nopietnam, interesantam darbam, tad senas izcelsmes nerejošais suns nepievils. Jo audzināts tas ir tikpat mīļš, uzticīgs un lielisks kā jebkuras citas šķirnes suns.