Rīta Panorāma

Drēzdenes muzejs atguvis nozagtas dārglietas

Rīta Panorāma

ASV veiks jaunas ieroču piegādes Izraēlai

Suņu veselību apdraud odu un ērču pārnēsātas slimības

Suņu «klusā slepkava» – odu pārnēsāta slimība, kas īpaši bīstama vasaras izskaņā

Pēdējo gadu laikā, klimatam kļūstot siltākam, Latvijā aktualizējusies suņiem bīstama, odu pārnēsāta slimība – dirofilārija. Sevišķi bīstami odi kļūst augustā un septembra sākumā, Latvijas Televīzijai uzsvēra veterinārārsts Jānis Beinerts.

"Dirofilārija ir maziņš, maziņš tārpiņš. Iedomājaties, ka L3 stadijas kāpuriņš ir tik maziņš, ka viņš iet cauri oda snuķītim. Viņi ir bijuši vienmēr Latvijā, bet pēdējos 10 gados ir kļuvis siltāks un viņi sāk nobriest. Agrāk, kad bija vēsākas vasaras, viņi nenobrieda un nekas nebija," skaidroja veterinārārsts Beinerts.

Šī slimība jau tiek dēvēta par "kluso slepkavu", jo, ja ods iekož rudenī, tad ar acīm saskatāmus simptomus suņa saimnieks pamanīs tikai nākamajā pavasarī. Parazīti var ieperināties aknās, galvas smadzenēs, arī daudzos citos orgānos, kā arī zem ādas.

"[Parādās] kaut kāds bumbulis, sāk operēt, un tur tārps iekšā. Tāda bīstama slimība, ko pārnēsā odi. Sevišķi odi ir bīstami tagad, vasaras otrajā pusē – augusts, septembra sākums," skaidroja Beinerts.

Lai pasargātu savus mīluļus, speciālisti iesaka lietot speciālus līdzekļus, kas suņus pasargā no ērcēm, blusām un odiem.

Tāpat vasarā bīstama suņiem ir ērču pārnēsātā slimība babezioze, kas Latvijā ienākusi aptuveni pirms desmit gadiem.

"Ērce piesūcas. Tajā brīdī, kad viņa sūc asinis, ar siekalām babēzija nonāk asins cirkulācijā, ieiet eritrocītā, saplosa eritrocītu un iznāk jau divas babēzijas. Ja organisma aizsargspējas un mehānismi nedarbojas pietiekoši stipri pret ērču pārnēsāto babēziju dalīšanos, vairošanos, viņas ļoti ātri sagrauj milzīgu skaitu eritrocītu un suns ir pagalam," skaidroja Beinerts.

 

"Pirmās pazīmes – suns kļūst apātisks, gurdens, tumšs urīns vai neizdalās vispār urīns, temperatūra augsta. Tās pazīmes ir daudzām slimībām," atzina Beinerts. Tādēļ šādu simptomu gadījumā būtu nepieciešams nekavējoties vērsties pēc palīdzības pie sava veterinārārsta. Ir izstrādāta speciāla injekcija, kas ļoti ātri nogalina babēzijas. Pēc ērces koduma, tāpat kā cilvēki, arī suņi var saslimt ar boreliozi jeb Laima slimību. Zinātniskais institūts BIOR šobrīd Latvijā uzsācis pētīt šīs kaites izplatību.

"Suņiem var parādīties tādas klīniskas pazīmes kā letarģija, drudzis, klibums, kas var būt pārejošs. Pietūkušas, sāpīgas locītavas. Klīniskās pazīmes uzreiz neparādīsies. Ir hroniska gaita, un tās var parādīties pēc kaut kāda laika, kad cilvēks jau ir aizmirsis, ka suns ir bijis mežā, ka būtu iekodusi ērce," skaidroja BIOR Mikrobioloģijas un patoloģijas laboratorijas vadītāja Žanete Šteingolde.

BIOR aicina suņu saimniekus veikt bezmaksas izmeklējumus saviem mīluļiem, nosakot antivielas pret boreliozes ierosinātāju. Saimnieki un veterinārārsti lūgti iesūtīt asins paraugus, ja sunim novēro slimības pazīmes. Paraugus var nodot arī no suņiem, kuri regulāri pakļauti riskam saslimt ar boreliozi.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti