Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Pamestie kaķi

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds

Ķepa uz sirds. Franču buldogi

Populāri un pieprasīti, bet ļoti slimīgi – kas jāzina par franču buldogiem?

Franču buldogi aizvien ir pieprasīti, neskatoties uz pieejamo informāciju par to, kādas veselības problēmas skar šīs šķirnes suņus. Popularitāti ieguvuši netradicionālas krāsas franču buldogi – ne tādi, kā visiem. Vispieprasītākie ir marmora krāsā, bet, izrādās, ka tādu franču buldogu nemaz nav, vēstīja Latvijas Televīzijas raidījums "Ķepa uz sirds".

Retu krāsu suņi

Kā skaidroja kinoloģe Ilze Pētersone-Godmane, saskaņā ar starptautiski atzītu standartu franču buldogi var būt tikai trijās pamatkrāsās – tīģerkrāsas, rudi vai no gaiši bēšas līdz tumši rudai, kā arī ar plankumiem. "Viss pārējais: zils, marmors, lillā, šokolāde, krēmkrāsa un tā tālāk ir neatzītas krāsas. Tātad šķirnes standartā tādu krāsu nav. Un nav pamata uzskatīt, ka tas ir šķirnes dzīvnieks," viņa sacīja.

Internetā gan ātri atrodami sludinājumi ar citas krāsas suņiem, piemēram, retas krāsas franču buldogs ar visiem dokumentiem, tomēr kinoloģe ir nepiekāpīga – marmora krāsā franču buldogi neeksistē. Jā, var būt franču buldogam līdzīgs suns marmora krāsā, bet tas nevar būt šķirnes dzīvnieks. Ja tas nav šķirnes dzīvnieks, kā ticis pie ciltsrakstiem?

Kāda pārdevēja, kura piedāvā marmora krāsas kucēnus, apgalvoja – neteiktu, ka krāsainie "francūži" slimotu vairāk par parastajiem. Arī sludinājumā solītie ciltsraksti būšot. Izrādās, ka šobrīd ciltsrakstu sunim nav, bet tos var viegli nopirkt. "Par ciltsrakstiem jūs samaksājiet klubā, ne man! Tas maksā 50 eiro," sacīja pārdevēja.

Kinoloģe, dzirdot sarunu ar pārdevēju, komentēja: "Tas ir stāsts par alternatīvo organizāciju vīziju. Par to, ka jebkurš dzīvnieks principā var saņemt ciltsrakstus. Diemžēl tā ir realitāte arī Latvijā. Ir atsevišķas organizācijas, kas izsniedz šos ciltsrakstus."

Patiesībā ir tā, ka sanākot kopā 3–4 draugiem ar suņiem, tie var reģistrēt klubu un sākt izsniegt ciltsrakstus, citus dokumentus, rīkot izstādes. Kinoloģe zināja sacīt, ka pati ir redzējusi reklāmas un sludinājumus, ka tepat Rīgā suns var kļūt par kādas citas valsts čempionu. "Intereses pēc reiz pazvanīju noskaidrot. Jā, jā, var nākt ar jebkādiem ciltsrakstiem, vienalga, kurā sistēmā jūs esiet, mēs atzīstam jebkādus. Vienkārši nāciet, visi dabūs balviņas," dzirdēto atstāstīja Pētersone-Godmane.

Kinoloģi sarūgtina tas, ka gan "krūmu" ciltsraksti, gan "krūmu" čempionu sertifikāti var izskatīties līdzīgi īstajiem, tāpēc neprofesionālis var viegli iekrist.

"Es vienmēr iesaku iepazīties ar šķirnes standartu, pirms jūs sākat domāt par sava kucēna iegādi," sacīja Pētersone-Godmane, norādot, ka tas neattiecas tikai uz franču buldogiem, bet arī uz ļoti daudzām suņu šķirnēm, kurās šīs modernās krāsas tiek uzskatītas par kaut ko īpašu.

Krāsai ir nozīme. Cilvēku iecienītā marmora krāsa tiktu iekļauta šķirnes standartā, ja nebūtu viena liela problēma. Pētersone-Godmane norādīja: "Es teiktu, ka ne tikai marmora, bet arī zilās krāsas, marmors, šokolāde nav atzīta standartā viena iemesla dēļ – tā ir veselība. Diemžēl, domāju, veterinārārsti neapstrīdēs, ka šo krāsu suņiem problēmas ir daudz ātrāk, daudz spēcīgāk un bieži vien arī letālas."

Slimo gandrīz visi franču buldogi

Veterinārārste Daiga Bokvalde atklāja, ka lielas veselības problēmas ir ne tikai marmora krāsas franču buldogiem, bet gandrīz visiem franču buldogiem. "Es teiktu, ka viņi ir ļoti, ļoti, ļoti slimīgi," sacīja speciāliste, norādot, ka suņu šķirnes, pienākot modes kliedzienam, kļūst izdevīgi pavairot, līdz ar to arī krīt veselības kvalitāte. "Tā nav pirmā šķirne, tāds pats bums ir bijis rotveileriem, kokerspanieliem. Arī amerikāņu stafordšīras terjeriem." viņa paskaidroja.

Peļņas dēļ pavairošanas prasības tiek ievērotas ļoti reti. Veterinārārste lēš, ka ap 80% franču buldogu populācijas Latvijā ir lielas veselības problēmas.

Viņa norādīja: "Šī šķirne praktiski nevar dzemdēt, viņi dzemdē tikai caur ķeizargriezieniem. Viņiem ir brahiocefālais sindroms. Viņi nevar normāli elpot, viņiem jāveic papildu operācijas, lai viņi varētu elpot."

Vēl bieži ir problēmas ar mugurkaulu, locītavām, spalvu, ādu. Vetārsta regulāra apmeklēšana faktiski ir garantēta visu suņa mūžu. Bokvalde piebilda: "Ņemot franču buldogu, ir jābūt gatavam, ka būs nemitīgi jāiet pie vetārsta. Cilvēks atnāk pie daktera – viņš domā, ka atnāks pie laba daktera, atrisinās problēmu un suns dzīvos tālāk, bet ar franču buldogu tā gandrīz nekad nav. Ja mēs kaut ko atrisinām, tad rodas vietā divas jaunas problēmas."

Ņemot vērā iepriekš dzirdēto, varam secināt, ka franču buldogi kā sarežģīta šķirne kļuvusi vēl problemātiskāka. Palielinoties pieprasījumam, palielinās piedāvājums, bet diemžēl aug arī slimu dzīvnieku skaits. Un šo slimīgo buldogu vidū ir arī īsti slimību čempioni – marmora un citu reto krāsu franču buldogiem līdzīgi suņi.

Ķepa uz sirds

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti