Kad un cikos sāksies Lielā talka?
Lielā talka norisināsies sestdien, 22. aprīlī, no plkst. 9.00 līdz 15.00 vienlaicīgi visā Latvijā, izņemot Ogres novadu, kas jau trešo gadu nepiedalīsies Lielajā talkā, taču stādīs kokus.
Kur talkot?
Sev tuvāko vai ērtāko talkošanas vietu iespējams noskaidrot mājaslapā www.talkas.lv vai arī tuvākajā pašvaldībā pie Lielās talkas koordinatora. Mājaslapā kartē apkopotas visas oficiāli reģistrētās talku vietas, ko organizē aktīvākās pašvaldības, izglītības iestādes, organizācijas, uzņēmumi, kā arī brīvprātīgie entuziasti.
Lielās talkas organizatori aicina: "Izvēlies tuvāko vai interesantāko talku un 22. aprīlī pievienojies tai! Katrā reģistrētajā talkas vietā ir sava atbildīgā persona. Piefiksē viņa tālruņa numuru, lai nepieciešamības gadījumā vari sazināties!"
Talkošanas veidi
Arī šogad, kā jau citus gadus, būs pieejamas gan kopīgās komandu talkas, gan arī solo talkas.
Starp solo talkām iekļaujamas arī ģimenes talkas un pāru talkas. "Talkojiet vienatnē vai kopā ar savu ģimeni, pastaigājoties pa mežu vai gar jūru, sakopjot savas mājas apkārtni," mudina organizatori. Arī solo talkas talcinieki ir aicināti pieteikt kartē, tādā veidā pievienojoties lielajam Latvijas talkotāju pulkam.
Solo talkas notiek tikai publiskajās teritorijās.
Kur saņemt atkritumu maisus?
Lielās talkas atkritumu maisus talcinieki varēs saņemt bez maksas. Talkas laikā atkritumu vākšana notiks tikai izsniegtajos maisos. Papildu informācija par maisiem pieejama pie konkrētā novada koordinatora.
Savukārt tie, kuri vēlēsies talkot vienatnē, divatā vai ģimenes lokā, savus solo talkas maisus līdz pat sestdienai (ieskaitot) varēs saņemt lielākajos Rimi veikalos.
Kur atstāt piepildītos maisus?
Par Lielās talkas atkritumu maisu savākšanu un izvešanu ir atbildīga attiecīgā pašvaldība. Savus piepildītos maisus talkotājiem jāatstāj tikai reģistrētajā talkas vietā un par to atrašanās vietu jāinformē talkas atbildīgais. Neskaidrību gadījumā jāzvana savas pašvaldības talkas koordinatoram.
Arī solo talkas maisi ar savāktajiem atkritumiem jānogādā kādā no tuvākajām oficiāli reģistrētajām talkas atkritumu savākšanas vietām (vai apvienotajām atkritumu savākšanas un labiekārtošanas talkas vietām), kuras atzīmētas Lielās talkas kartē.
Maisi netiks savākti vietās, kur pieteikta solo talka vai tikai labiekārtošanas talka.
Ko iesākt ar aizdomīgiem atkritumiem un mirušiem dzīvniekiem?
Lielās talkas organizatori aicina – ja talkojot ieraugi izlietotas injekcijas šļirces, pudeles ar ķīmiskiem vai nenosakāmiem šķīdumiem, akumulatorus, kā arī citus bīstamus atkritumus – neaiztiec tos! Par šādu priekšmetu atrašanās vietu jāinformē talkas atbildīgais.
Savukārt, ja talkojot uziets beigts dzīvnieks, to nekādā gadījumā nedrīkst aiztikt un ir jāziņo pašvaldībai. Ja atrasti vairāk nekā divi ievainoti vai bojā gājuši dzīvnieki, jāinformē operatīvais dienests, zvanot uz tālruni 112.
Ko darīt, ja atrasti lielgabarīta atkritumi?
Dabā atrodot būvgružus vai lielgabarīta atkritumus, kas neietilpst parastajā atkritumu maisā, var ņemt talkā lietotni "Vides SOS", norādīja Valsts vides dienestā (VVD).
VVD mudina pārliecināties, ka lejuplādēta jaunākā pieejamā lietotnes versija.
Kā apģērbties?
Organizatori iesaka talkojot noteikti lietot darba cimdus, kā arī vilkt garās bikses un kreklu vai jaku ar garām piedurknēm. Kājās ieteicams vilkt slēgtus apavus ar pietiekami cietu, biezu zoli, lai pēdās neieduras kāds nepamanīts stikls vai ass priekšmets. Galvā vēlams likt cepuri vai apsiet lakatu. Šāds apģērbs pasargās arī no ērču kodieniem.
Dodoties uz latvāņu apkarošanas talku, jāvelk ūdens necaurlaidīgs apģērbs – garās bikses, jaka, gumijas zābaki, darba procesā jāizmanto ūdensnecaurlaidīgi cimdi. Līdzi jāpaņem ūdens kanniņa un viegla, asa lāpsta.
Ko ņemt līdzi?
Dodoties talkot, noteikti jāņem līdzi darba cimdi, kā arī savi ģimenes locekļi, draugi, radi, darba kolēģi, kaimiņi un pats svarīgākais – darba prieks!
KONTEKSTS:
Lielā talka notiks sestdien, 22. aprīlī. Pieteiktās talkošanas vietas var apskatīt šeit. Šogad pirmo reizi tiks rīkotas latvāņu apkarošanas talkas Augšdaugavas, Gulbenes, Jelgavas, Kuldīgas, Madonas, Rēzeknes, Ropažu, Siguldas, Talsu un Ventspils novados.
Tikmēr Ogres novada pašvaldība jau trešo gadu nepiedalīsies Lielajā talkā, taču stādīs kokus.
Slimību profilakses un kontroles centrā talkotājiem atgādina – jāatsakās no alkohola lietošanas, jāuzrauga bērni, uzmanīgi jārīkojas ar inventāru un jāņem vērā, ka atkritumos var būt šļirces un stikla lauskas, kā arī jāatceras, ka jau ir modušās ērces.