Veterinārārste apstiprināja, ka ir suņu šķirnes, kurām ir anatomiskas problēmas. "Līdz ar to šīs šķirnes būs slimīgākas, jūtīgākas, tie paši mopši, franču buldogi, kam ir šīs plakanās sejas, viņiem karstumā būs grūti," sacīja Pētersone.
Savukārt suņu dietoloģe un svaigēšanas eksperte Diāna Kontakeviča uzskata, ka viedoklis par bezšķirnes suņu veselīgākumu ir pilnīgs mīts.
"Es domāju, ka, ja visi bezšķirnes suņu saimnieki skrietu pie ārstiem pie mazākajām vainām, tad arī tas izlīdzinātos.
Bieži ir tā problēma, ka tieši bezšķirnes dzīvniekiem saimnieki nepievērš uzmanību tik pastiprināti, kā šķirnes dzīvniekiem," pauda Kontakeviča.
Eksperte uzskata, ka bezšķirnes suņiem problēmas pamana retāk tikai tāpēc, ka nav standarta, ar ko salīdzināt. Ilgstoši nepievēršot uzmanību suņa veselībai, problēma var atklāties tikai tad, kad tā jau ir hroniska.
Martas pieredze ar suni no patversmes
Bezšķirnes suņu labā veselība ir tik leģendāra , ka tas pat bieži vien mēdz kļūt par vienu no argumentiem bezšķirnes suņa izvēlē.
Džaspera saimniece Marta pastāstīja, ka brīdī, kad lēmusi ņemt suni, viņa uz šķirnes suņiem pat nav skatījusies, jo bezšķirnes suns laukos, kurš ēdis visu, kas nācis no galda, nodzīvojis padsmit gadu.
Martai šķitis, ka pareizāk dot mājas kādam patversmes sunim. Martas izvēlētais Džaspers ir dzimis Bolderājas brīvo savvaļas suņu barā.
"Viņu kā kucēnu noķēra un nogādāja patversmē, tad viņš patversmē arī 7 gadus nodzīvoja. Viņš esot vienreiz adoptēts pusaudža vecumā, kur viņš esot dzīvokli izdemolējis. Cik patiesi tas ir, es nezināšu pateikt, jo mājās viņš uzvedas patiešām priekšzīmīgi," pastāstīja Marta.
Patversmes voljērā Džaspers izskatījies ļoti veselīgs, ēdis labi, bijis nedaudz ar lieko svaru.
Dzīvojot kopā, atklājies, ka ar veselību Džasperam tomēr nav pārāk spoži.
Vienu dienu sunītis vēmis, otru dienu piemetusies caureja. Ārstu vizītes, analīzes un medikamenti nu ir Martas ikdiena.
"Paņemot asins analīzes un uztaisot sonogrāfiju, atklāja, ka viņam ir gastrīts. Līdz ar to tur būs barība nedaudz jāpakoriģē un papildus vitamīni jādod. Viņam ir gastrīts un ir paaugstināti nieru rādītāji," atklāja Marta.
Šajā gadījumā uzskats par bezšķirnes suņa labo veselību izrādījies maldīgs.
Iespējams, gastrīts saķerts patversmē
Veterinārārsts Martai teicis, ka gastrītu suns varētu būt saķēris tieši, dzīvojot patversmē. "Diemžēl patversmēs ziedo to, ko ziedo, cilvēki joprojām uzskata, ka labāk ir ziedot vairāk, nevis kvalitatīvāk. Līdz ar to viņš šos 7 gadus ir ēdis krāsainās barības, lētās, kas nu pagadās, jo patversmēs prioritāte ir pabarot visus dzīvniekus," pastāstīja Džaspera saimniece.
Tikmēr suņu dietoloģe uzsver, – ja par suņa barošanu nedomā, bet baro, ar ko pagadās, tad veselības problēmas parādās ātri un visiem.
"Tad cilvēkam liekas, ka viņam vienkārši nepaveicās.
Viņš nelauž šo mītu, bet viņam reāli liekas, ka viņam nepaveicās, un viņš ir dabūjis vienkārši slimīgu bezšķirnes suni, bet tā būs visiem bezšķirnes suņiem, kuri vienkārši netiek pareizi baroti," norādīja Kontakeviča.
Reizēm saimnieks var maldīgi uzskatīt, ka ar uzturu viss ir vislabākajā kārtībā, jo suns izskatās možs un jūtas labi, bet patiesībā tā var nebūt. Ja suns ēd sāļus produktus, piemēram, zupu atlikumus, mērces, kurās ir garšvielas, tas viss krājas organismā un vienā brīdī suns vairs nespēj barību izvadīt vai sagremot, norādīja speciāliste. Pēc tā var būt ļoti grūti suni "dabūt atpakaļ uz strīpas", lai viņš neslimotu, jo šīs problēmas sāk vilkties līdzi visā dzīves garumā.
Arī Džaspera saimnieci Martu sarūgtina tas, ka daudzi saimnieki pret mīluļa barošanu izturas ļoti nevērīgi.
"Tas man personīgi rada sāpes, kad veikalā cilvēks, kas izskatās labi, viņam ir labs darbs, pats sev pērk šikās lietas, bet redzu, ka kaķim ir lētākā sausā barība ar krāsainajiem graudiņiem," sacīja Marta.
Arī bezšķirnes suns ir pelnījis labu pārtiku
Veselības problēmās vairāk iedzīvojas arī šķirnes jaukteņi, kurus kā šķirnes suņus mēģina pārdot pavairotāji. Šādos gadījumos cilvēks ir gribējis labu par lētāku naudu. Šādu riskantu izvēli savulaik izdarījusi Maruta.
"Gribējām no sākuma ņemt tīras sugas krievu toiterjeru, bet tās cenas bija tādas, ka uz tobrīd bija par dārgu. Tad mēs atradām jauktenīti, domājām, nu, feini, maziņš, viss kārtībā," atminējās Maruta. Pārdevēja apgalvojusi, ka kucēna māte ir toiterjers, bet tēvs nav zināms. Gala rezultāts sanācis pārsteidzošs.
Pēc tam, kad suns atvests mājās, Maksis bija jāattīra no blusām. Lai gan veselība sunim esot laba – tikai nedrīkstot dot tīru gaļu, jo no tās Maksim asaro acis – otro reizi Maruta tā vairs neriskētu.
Teikt, ka šķirnes suņi ir vārgāki par bezšķirnes suņiem, īsti nevar. Par slimīgākajiem tiek uzskatīti šķirnes jaukteņi, bet arī tur gadās veiksmes stāsti. Savukārt bezšķirnes suņiem ir viens liels risks – tuvradniecība. Veselīgi ilgdzīvotāji gadās gan šķirnes, gan bezšķirnes suņu vidū, tāpat kā indivīdi ar vāju veselību.
Hroniskas veselības problēmas mīlulim saimniekiem nozīmē lielas sirdssāpes un lielus izdevumus. Ļoti svarīga ir barošana.
Arī bezšķirnes suns ir pelnījis labu, sunim piemērotu pārtiku nevis tikai ēdienu atliekas.
"Pat sludinājumos bieži raksta, ka suns nav izvēlīgs, ēd visu. Nu ko tas nozīmē? Tāda sajūta, ka tiek pārdota cūciņa, nevis suns. Suns tomēr ir mūsu ģimenes loceklis," sacīja suņu dietoloģe Kontakeviča.