Šobrīd Saeimas apakškomisijā sāktas diskusijas par mežistrādes mazināšanu Latvijā, kas bitēm varētu palīdzēt. Bet diskusijas nav vieglas. Savvaļas bites Latvijā pēta pēdējos sešus gadus, un ir gūti secinājumi par faktoriem, kas ietekmē bišu populācijas izmaiņas dabā.
"Ja pazudīs bites, pazudīs arī cilvēks un klimata apstākļi, lauksaimniecība intensīvā, tās lietas tiešām ietekmē šīs bites drastiskāk, jo neviens tās nespēj atjaunot kā mēs to spējam ar medus bitēm. Ar tām, kas ir stropos,"
uzsver Latvijas Biškopības biedrības padomes priekšsēdētājs Juris Šteiselis.
"Pilnīgi tiek izmainīti biotopi, tiek izmainītas dzīvotnes, līdz ar to ir sugas, kas tādos apstākļos nespēj dzīvot, bet ir sugas, kas tādos apstākļos spēj izdzīvot," akcentē Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes asociētais profesors Jānis Gailis.
Viņš arī saka, ka pārmaiņas izraisa barības augu pazušanu viņu dzīves vietās. "Šīm bitēm nav alternatīvu iespēju iegūt barību no kādiem citiem ziediem," sacīja Gailis.
Visapdraudētākās ir tās savvaļas bišu sugas, kas pārtiek tikai no viena veida nektāriem, nevis tos dažādo.
Zemnieku Saeimā gan norāda, ka pesticīdu lietošana lauksaimniecībā tiek izmantota maz un kontrolēti. Biedrības priekšsēdētājs Juris Lazdiņš rakstiskā komentārā Zemgales reģionālajai televīzijai norāda:
"Uzsākoties jaunajai lauksaimniecības politikai arī redzam, ka teju pusē no visas aramzemes Latvijā tiek lietotas precīzās, jeb gudrās mēslošanas un smidzināšanas metodes, kur visas lauku robežas un devas tiek kontrolētas ar GPS palīdzību".
Meža bites dzīvo galvenokārt lielu koku vai augstu celmu dziļās ieplakās. Mežistrādes laikā šīs vietas tiek iznīcinātas. Saeimas Tautsaimniecības, agrārās, vides un reģionālās politikas komisijas apakškomisijā šobrīd sākušās diskusijas ar nozares pārstāvjiem, lai meklētu risinājumus kā mežistrādes apjomus samazināt.
"Mums vajadzētu mazāk kailcirtes un mazāk citi meža apsaimniekošanas veidi, bet šiem abiem piedāvājumiem ir ļoti spēcīga ekonomiskā ietekme, protams. Līdz ar to, tā diskusija ir ļoti smaga," saka vides zinātniece un Saeimas deputāte Jana Simanovska. ("Progresīvie").
Diskusijas tikai sākušās un turpināsies parlamentā, tikmēr zinātnieki lēš, ka pat 76% no cilvēku uzturam paredzētās pārtikas ražošanas ir atkarīgs no bitēm un to spējas apputeksnēt augus.