Solis cilvēka neskartā pasaulē – kā notiek pārgājieni Teiču dabas rezervātā?

Vasaras sezonā Teiču dabas rezervātā, kur cilvēku patvaļīga došanās ir liegta, notiek Dabas aizsardzības pārvaldes (DAP) rīkoti pārgājieni 15 cilvēku grupās, lai apmeklētu šo īpašo vietu, kur atrodas lielākais augsto sūnu purvs Baltijā un citas bagātības. Nākamie divi pārgājieni paredzēti sestdien, 29. jūnijā, un vietas tajos ir rezervētas, taču, ja kāds ir apņēmības pilns doties, var vienoties arī par trešās grupas izveidi, Latvijas Radio raidījumā "Labrīt" sacīja DAP Latgales reģionālas administrācijas dabas izglītības speciāliste Diāna Selecka.

Solis cilvēka neskartā pasaulē – kā notiek pārgājieni Teiču dabas rezervātā?
00:00 / 07:45
Lejuplādēt

Viņa skaidroja: "Nākamie divi pārgājieni būs jau sestdien, viens ir plkst.10, otrs plkst.13, bet abas grupas ir pilnas. Ja ļoti grib, varam ekskluzīvi sarīkot arī trešo grupu. "Tiekamiesdaba.lv" visa informācija ir pieejama, var pieteikties, rakstīt un zvanīt." Selecka arī piebilda, ka pārvaldē priecājas, ja cilvēki bauda dabu atbildīgi un neiet Teiču dabas rezervātā paši, jo bez DAP iesaistes apmeklējums nav ļauts un var tikt pie soda.

Selecka, vaicāta, kādā veidā notiek pārgājienu rīkošana, sacīja, ka apmeklētāju uzņemšana ir reta, – jau gada sākumā tiek izstrādāts grafiks, kas ir spēkā no 1. jūnija līdz oktobra beigām. Katrā grupā ir līdz 15 cilvēkiem, jo tieši tik mazā sastāvā var ieraudzīt purva burvību un neradīt tik lielu slodzi uz purvu.

DAP pārstāve arī atzina, ka pārgājiena dalībnieki nereti pauž, ka jūtas nonākuši unikālā vietā, jo citos purvos cilvēku plūsma jau līdzinās Rīgas centram.

Selecka atminējās, ka pērn pēdējais pārgājiens bija 28. oktobrī un tas bijis unikāls, jo bija uzsnigusi sniega kārta un purvs izskatījās citāds. Purvs atšķirīgi izskatās katru reizi, jo pavasarī, kad pārgājienus uzsāk, zied spilves un cūkauši, bet vasarā briest ogas. "Ja Latvijas iedzīvotājus ar purviem pagrūti pārsteigt, tad cilvēkiem, kas brauc no citām valstīm, tas ir kaut kas unikāls," piebilda Selecka.

Vaicāta, vai cilvēki mēdz pārkāpt noteikumus un dodas paši, DAP pārstāve sacīja, ka cilvēki ne vienmēr ir atbildīgi un dažkārt izmēģina veiksmi, tomēr DAP cer uz cilvēku godaprātu.

Viņa skaidroja, ka neapzinīga rīcība nodara dažādu postu.

"Piemēram, pērn vienā no citiem purviem bija nepatīkama situācija, kad cilvēki devās pastaigāties, uzvedās trokšņaini, apstājās vietā, kur bija klinšu ērgļu ligzda, ieturēja maltīti, patrokšņoja, tas beidzās ar to, ka klinšu ērglis aizlidoja, olas ligzdā atdzisa un perējums bija zudis," viņa sacīja.

Selecka arī norādīja, ka slodze uz purvu ir visai liela pat tad, ja mums šķiet, ka pastaigas nekaitē. Tāpat lielu ietekmi atstāj neapzinīga rīcība, piemēram, ir gadījumi, kad cilvēki plēš ogas ar visām mētrām un cilājot sfagnus.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti