FOTO: Iepazīsti Spānijas kailgliemežus tuvplānā!

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 3 mēnešiem.

Spānijas kailgliemzis (Arion vulgaris) šovasar ir apsēdis gan lauku, gan pilsētas teritorijas. Ar nelūgto viesi cīnās visā Latvijā, taču īpaši tas izplatījies Pierīgā un Zemgalē. Kā atpazīt invazīvo kaitēkli un nesajaukt to ar citām sugām?

Pieaudzis Spānijas kailgliemezis izmērā var sasniegt 10 – 15 centimetru. “"Spānietis" ir vairāk vai mazāk oranžs, rūsas krāsas, krēmkrāsas, melnīgsnējs, bet nekad nav raibs,” LSM.lv norāda entomologs, profesors Dr. biol Voldemārs Spuņģis. Kailgliemezim ir bezkrāsainas vai dzeltenīgi oranžas gļotas.

Spānijas kailgliemeži Talsu novadā. Attēlā redzama gliemeža elpatvere, aiz kuras atrodas plaušas.
Spānijas kailgliemeži Talsu novadā. Attēlā redzama gliemeža elpatvere, aiz kuras atrodas plaušas.

Spānijas kailgliemezim sānā salīdzinoši netālu no ragiem atrodas elpatvere. “Aiz tās uzreiz gliemezim ir plaušas,” LSM.lv skaidro malakologs Edgars Dreijers.

Spānijas kailgliemežus pirmajā mirklī var sajaukt ar citiem Latvijā sastopamiem gliemežiem, piemēram, milzu kailgliemezi (Limax maximus) vai īpaši aizsargājamo tumšo kailgliemezi (Limax cinereoniger), kas abi ir savstarpēji līdzīgi – klāti ar tumšiem raibumiem.

Kailgliemezis.
Kailgliemezis.

Komentējot attēlā redzamo gliemezi, profesors Spuņģis norāda: “Ja tā ir apdzīvota vieta, tad tas, visticamāk, ir milzu kailgliemezis, kas ir arī sinantropa - kopā ar cilvēkiem dzīvojoša kailgliemežu suga. Tā ir visai parasta apdzīvotās vietās. Raibumi var būt ļoti mainīgi pēc formas un daudzuma.”

Taču, iespējams, uz akmeņiem klātās zemes redzamais gliemezis ir tumšais kailgliemezis, kas ir raksturīgs mitru lapkoku mežu apdzīvotājs, pieļauj profesors Spuņģis: ”No milzu kailgliemeža atšķirams pēc tā, ka pa vidu tumšajai pēdai (gliemeža apakšpuse) ir gaiša svītra. Milzu kailgliemezim visa pēda ir gaiša. Tumšajam kailgliemezim tāpat ir lielas krāsu variācijas. Pēc bildes spriežot, tā nav iegūta dabiskos mežos, iespējams, mājas pagalmā,” skaidroja Spuņģis, piebilstot – ja šādam gliemezim pēda ir divkrāsaina, tātad - tas jāatlaiž tuvākajā mežā.

Spānijas kailgliemeži Talsu novadā
Spānijas kailgliemeži Talsu novadā

Reizēm mazākus, blāvākas krāsas kailgliemežus (attēlā - nelieli gliemeži līdzās Spānijas kailgliemežiem) maldīgi mēdz uzskatīt par Spānijas kailgliemežu mazuļiem, taču tā nav. Malokologs Dreijers skaidro, ka tie ir melngalvas mīkstgliemeži Krynickillus melanocephalus. Arī tā ir invazīva suga, kas pie mums ieradusies no Kaukāza reğiona, skaidro Dreijers. Viņš norada, ka šī iemesla dēļ melngalvas mīkstgliemežus vajadzētu apkarot tāpat kā Spānijas kailgliemežus.

Jāņem vērā, ka augusta vidū Spānijas kailgliemežiem sākas pārošanās laiks, kas turpinās apmēram mēnesi. Tad kaitēkļi cenšas sapāroties ar maksimāli daudz partneriem, kam seko olu dēšana. Tāpēc vasaras beigās apkarot kailgliemežus ir īpaši būtiski. Dažādus Spānijas kailgliemežu apkarošanas paņēmienus var uzzināt šeit un šeit.

Ja arī tu savā piemājas apkārtnē sastopi Spānijas kailgliemežus, vari papilidināt LSM.lv galeriju, fotogrāfijas sūtot uz e-pastu [email protected]!

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti