Sniedze-Krelatova, vaicāta, kādēļ notiek gaiļbiksīšu skaitīšana un kādēļ tas ir svarīgi, norādīja: "Gaiļbiksītes mēs Latvijā skaitām jau trešo gadu. Sāka to darīt Tartu zinātnieki. Viņi sāka šo akciju, jo gaiļbiksīte ir ļoti labi atpazīstama suga. Tā ir kolosāla suga tāpēc, ka viņa ir attīstījusi divas zieda formas."
Sniedze-Krelatova norādīja – ja paskatāmies iekšā ziedā, varam redzēt, ka daļā ziedu ir pušķītis, zvaigznīte – tie ir putekšņmaciņi, bet daļā – kā punktiņš, irbulītis.
Tās ir divas gaiļbiksīšu formas.
Piemēram, ir "gaiļbiksīšu puisīši", un tiem zieda iekšpusē būs putekšņmaciņi, un ir "gaiļbiksīšu meitenes", kurām zieda iekšienē būs irbulītis, bez putekšņmaciņa. Teorētiski gaiļbiksīte var apputeksnēties pati, bet sugas cenšas izvairīties no pašapputes, lai saņemtu citu ģenētisko materiālu un tādējādi veidotos dažādība.
Eksperte norādīja: "Dabā mēs gribam, protams, līdzsvaru. Mēs gribam, lai ir tas 50 uz 50."
Tieši šis augs var palīdzēt noteikt kopējo "dabas veselību".
"Gaiļbiksīte ir paraugsuga, kurai mēs varam skaitīt šīs ziedu formas. Ja gaiļbiksītei viss ir labi, tad īstenībā kaut kāds balanss mums ir! Ja mēs redzam, ka gaiļbiksītei, kura nav tik jutīga, jau parādās kaut kādas novirzes, tad tas ir ļoti spēcīgs signāls mums pašiem, ka ar ekosistēmu kaut kas sāk iet šreijā," skaidroja botāniķe.
Viņa norādīja, ka pērn visā Eiropā gaiļbiksīšu skaitīšanas akcijā veikti gandrīz 400 000 novērojumu un bija redzami skaidri signāli – gaiļbiksīšu populācijas pie pilsētām ir mazskaitlīgākas, un tur ir lielāka nobīde no 50/50 proporcijas.
Kas jādara, lai palīdzētu iegūt nepieciešamos gaiļbiksīšu datus?
Vispirms jāatrod pļava, kurā tās aug, jāatver vietne gailbiksite.lv un jāaizpilda nepieciešamie dati, kuri vēlāk jānosūta, un tie nonāks tieši pie Tartu zinātniekiem, kuri ir gaiļbiksīšu skaitīšanas aizsācēji.
Eksperte paskaidroja, ka jāatzīmē vai nu S tips – tas ir tas, kuram ir redzami putekšņu maciņi, kurš vairāk izskatās pēc puisīša, un L tips, kuram ir auglenīca jeb irbulītis bez pušķīša, viens punktiņš galā.
Anketā jāatzīmē tās ziedu formas, kuras atrastajā pļavā ir sastopamas, un būs pietiekami ar 100 gaiļbiksīšu atzīmēšanu. Kā balvu par labi padarītu darbu beigās var ievākt gaiļbiksīšu tēju, kas ne tikai labi garšo, bet ir arī veselīga.