Inspektori: Pat lieli naudas sodi maluzvejniekus neattur no nelikumīgas lašu zvejas

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 5 gadiem.

No 1.oktobra Latvijā ir sācies lašveidīgo zivju ieguves liegums, tāpēc Valsts vides dienesta vides inspektori pašlaik strādā pastiprinātā režīmā. Inspektori izņēmuši jau vairākus desmitus tīklu, ar kuriem malu zvejnieki Ventā centušies ķert lašus un taimiņus. Galvenā uzmanība tiek pievērta savvaļas lašu un taimiņu nārsta vietām Gaujā, Salacā un Ventā.

Inspektori: Pat lieli naudas sodi maluzvejniekus neattur no nelikumīgas lašu zvejas
00:00 / 04:15
Lejuplādēt

Rīta pusē tiekoties ar reģionālo pārvalžu inspektoriem pie Zlēku tilta, viņiem netrūkst stāstu par šogad piedzīvoto Ventā. Kaut arī liegums sākas oktobrī, jau septembrī pieķerti pirmie pārkāpēji. Liepājas reģionālās pārvaldes vides inspektors Jānis Sprugevics stāsta, ka daļa inspektoru strādā no Lietuvas robežas līdz pat Zlēku tiltam:

„Mums te savienojas Liepājas un Ventspils pārvalde. Mēs mēģinām nosargāt visu lašu migrācijas posmu, jo svarīgākās nārsta vietas ir Kuldīgā un pie Kuldīgas.”

Ventā pie Kuldīgas ir vislielākā lašu nārsta koncentrācija, zina teikt vides inspektors. Pirmie laši un taimiņi jau mēģinot šķērsot rumbu, taču šobrīd ir upē zems ūdens līmenis, un tam ir gan savi plusi, gan mīnusi. Labāk var pamanīt tīklus, ja tie ielikti upē, taču, ja ūdens līmenis zemāks, zivis vieglāk pieejamas pārkāpējiem. Pirmos tīklus upes inspektori jau sākuši izņemt septembrī.

„Parādījušies arī nēģu un zivju murdi. Vēl šogad parādījušās zemūdens medības, gan pie Kuldīgas Riežupes smilšalām tika aizturēta personu grupa, gan pie Zlēku tilta, kas nodarbojas ar zemūdens medībām, bija doma iegūt lašus un taimiņus. Te svarīgi atcerēties, ka medības Ventas upē ir aizliegtas visu cauru gadu. Jebkurā brīdī nodarbojoties ar šāda veida zivju ķeršanu, skaitās, ka zivis tiek iegūtas aizliegtā laikā un vietā, kur zaudējuma apmēri tiek rēķināti reiz pieci,” klāsta Sprugevics.

Pieķertie pārkāpēji ir dažādi - ir tādi, kuri gūst mācību, bet citi turpina nodarboties ar nelikumībām.

„Aktivizēšanās sākās jau septembrī, mēs sadarbojamies ar policiju, un jau pagājušā mēnesī tika izvilkti 35 tīkli.

Kaut arī noteikts, ka par vienu nelikumīgi noķertu lasi vai taimiņu, ja tas iegūts iekšējos ūdeņos, zivju resursiem nodarītais zaudējums noteikts 715 eiro apmērā, ir cilvēki, kurus tas nebaida,'' saka vecākais inspektors no Ventspils reģionālās pārvaldes Ando Krūklis.

Ventspils reģionālās vides pārvaldes vecākais inspektors Arturs Bugajenko uzsver, ka arvien vairāk tiek attīstīta sadarbība starp dažādām institūcijām:

„Cieša sadarbība mums ir ar Valsts policiju, ar Robežsardzi, pašvaldības policiju un Dabas aizsardzības pārvaldi. Visi nāk palīgā un kopā mēs strādājam. Regulāri notiek reidi, dienās, naktīs un svētku dienās.”

Inspektoriem ir nodrošinātas mūsdienīgas iekārtas, lai strādātu arī naktīs. Ventspils reģionālās pārvaldes vecākais inspektors Miervaldis Apsītis šajā jomā strādā vairāk nekā desmit gadus. Viņš spriež, ka, neraugoties uz pārkāpumiem, kopumā situācija uzlabojas:

„Nav vairs tik populāri kā kādreiz. Ja mēs braucām kādreiz reidos, piekrāvām pilnu laivu ar tīkliem un mums pat vairs nebija laika skriet kādam pakaļ, tad tagad strādājam ar konkrētām personām. Pagājušā gadā noķērām, man jau liekas, ka šogad viņiem vairs nav apetīti ko tādu darīt.”

Bieži vien arī iedzīvotāji ziņo par nelikumībām vai citi makšķernieki pamana ieliktos tīklus.

Lašveidīgo zivju liegums Latvijā turpināsies līdz 31. decembrim. Valsts vides dienests par pārkāpumiem aicina ziņot mobilajā aplikācijā ''VidesSOS'' vai pa tālruni 26338800, kas norādīts mājaslapā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti