Suņu skološanas ābece
Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.
Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?
Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.
Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?
Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?
Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?
Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?
Ar ko vislabāk barot kucēnus?
Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.
Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?
Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?
Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.
“Ja tas ir liels un pieaudzis suns, viņš var arī mājās nenokārtoties. Suns var iedzīvoties iekaisumos, un tas var slikti beigties,” norādīja Lielpēteris. Vienlaikus jāņem vērā - ja dzīvnieks tomēr mājās nokārtojas, vēlāk no šī paraduma suni var būt grūti atradināt.
“Ja tas ir pieaudzis, īpaši suns gados, tad tā viņam var būt diezgan liela psiholoģiska trauma. Sekas ir neprognozējamas - sākot ar to, ka nav nekādu seku, un beidzot ar to, ka tik ļoti pārdzīvo, ka kļūst tramīgāks, bailīgāks,” skaidroja Lielpēteris.
Pārtikas un veterinārā dienesta pārstāve Kristīne Lamberga kā labāko risinājumu iesaka suņa nodošanu radinieku vai paziņu aprūpē uz laiku, kamēr ģimene izveseļosies: “Ja tas nav iespējams, vajag vērsties reģistrētās dzīvnieku patversmēs. Ja ir grūti atrast, varat sazināties ar Pārtikas un veterināro dienestu. Var sarunāt, ka uz kādu laiku dzīvnieku patversme parūpējas par dzīvnieku.”
Lielpēteris iesaka, ka mājdzīvnieku uz slimošanas laiku var nodot arī suņu viesnīcai: “Šobrīd, kad visi esam mājās, nekur neceļojam, viesnīcas ir diezgan tukšas, un tās ar prieku ņems jūsu suni.”
Ja suņa nodošana viesnīcas vai patversmes aprūpē nav iespējama, vēl viens risinājums ir sarunāt kādu cilvēku, kurš izvedīs to regulārās pastaigās, ievērojot drošības pasākumus – velkot cimdus un masku.
“Šobrīd pasaulē nav apstiprināts neviens gadījums, kad kāds suns būtu saslimis ar Covid-19. Tomēr suņa spalvas un deguns īsu brīdi var kalpot kā virsma, uz kuras vīruss tiek pārnēsāts, tāpēc, uzticot suni citiem cilvēkiem, drošāk ir ievērot piesardzības pasākumus,” uzsvēra Lielpēteris.
KONTEKSTS:
Jaunais koronavīruss, kas izraisa "Covid-19", sāka izplatīties 2019. gadā Ķīnas centrālās daļas pilsētā Uhaņā, kurā dzīvo 11 miljoni cilvēku. Martā Pasaules Veselības organizācija pasludināja, ka Covid-19 sasniedzis globālās pandēmijas līmeni. Daudzviet pasaulē atcelti masu pasākumi, slēgtas skolas un citas iestādes, lai ierobežotu Covid-19 izplatīšanos.