Suņu skološanas ābece
Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.
Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?
Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.
Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?
Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?
Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?
Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?
Ar ko vislabāk barot kucēnus?
Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.
Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?
Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?
Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.
Intervāls starp nagu griešanu var būt ļoti dažāds – ir suņi, kam tie ir cietāki, un ir tādi, kam ir mīkstāki nagi. Tas nozīmē, ka vienam, piemēram, uz asfalta tie paši ļoti labi nodils, citiem ne.
Savlaicīga nagu negriešana var radīt nopietnas problēmas, uzsvēra Lielpēteris: “Ja nagus ļoti neregulāri griež, tad pamazām dzīvnadzis izaug arvien garāks. Patversmju suņiem mēdz būt, ka dzīvnadzis ir tik garš, ka nagu vairs fiziski nevar nogriezt tik īsu, kā vajadzētu.”
Ir viens nags, kurš nedils nekad – piektais nags, kas pret asfaltu neskrāpējas vispār. Tas noteikti ir jāgriež. Pakaļējām kājām parasti nagi nodilst labāk. Mēdz būt tā, ka pakaļējām kājām nagi nekad nav jāgriež.
Nagus griezt ir jāmāk, citādāk suni var traumēt, brīdināja kinologs: “Ar baltiem nagiem ir ļoti vienkārši. Var redzēt, kur iekšā ir tā saucamais dzīvnadzis. Tā ir vieta, kur nevajag iegriezt, jo tur atrodas nervi, asinsvadi.” Savukārt, ja nagi ir melni, tad dzīvnadzi var redzēt tikai no apakšas.
Lai nagu griešana neizvērstos par nepatīkamu procesu, suni ir nepieciešams apmācīt un pieradināt pie šīs procedūras. “Sunim griezt nagus nekad nepatiks. Tas viņam ir nepatīkams process. Var tikai iemācīt viņu samierināties ar to,” stāstīja Lielpēteris.
Pieradināt suni pie šķērēm var, pirms griešanas uzliekot uz tām kārumu. “Otra lieta, pie kā var pieradināt, ir pieskārieni. Sunim ne pārāk patīk, ka tiek aiztikti ķepu gali. Vajag pie tā radināt,” uzsvēra kinologs.
Vispirms var pieskarties suņa kājai, iedot kādu kārumu, un tā pamazām virzīties uz ķepām un nagiem. Nobeigumā nagu nepieciešams nedaudz saspiest. Tas prasīs daudz laika un treniņu, līdz suns pieradīs un saimnieks varēs aiztikt un paspaidīt visus nagus. Kad pie šķērēm un pieskārieniem suns ir pieradināts, tad var nagus griezt. Ja griešana nesanāk vai pašam bail, bet pie veterinārārsta tas vienmēr sagādā lielas mocības, nagus var vīlēt ar vīli. Tas būs daudz ilgāks process, un dienā, iespējams, novīlēsiet dažus nagus, bet pastāv iespēja, ka suns šo procedūru pieņems labāk.