Kaķa Lāča ilgā ārstēšana
Īpaša pieredze ar veterinārārstiem bijusi kaķim vārdā Lācis, kurš ir teju 12 gadus vecs un jūtas samērā labi. Tomēr pēdējos desmit gadus kaķim nācies piedzīvot klīnikas apmeklējumu aiz apmeklējuma. Kaķa saimniece Diāna rēķina, ka kopā Lāča ārstēšanā un īpašās diētās iztērēti aptuveni 20 tūkstoši eiro.
Šis īpaši dārgais stāsts sākās pirms vairāk nekā 10 gadiem, kad Lācis jau dzīvoja pie Diānas: “Lācim bija gads. Un bija ļoti, ļoti karsta vasara – vidēji 34 grādi, un līdz ar to Lācim sākās ļoti stingra elsošana. Tā kā sunītim, ja viņam mēle ārā, viņš elso. Nu, un mēs aizbraucām pie daktera Beinarta uz klīniku, un dakteris Beinarts pateica, ka ir vajadzīga kardiologa obligāta konsultācija. Uz to brīdi bija vēl dzīvs profesors Jelgavas Jemeļjanovs – kardiologs. Viņš pieņēma divreiz nedēļā pie daktera Beinerta klīnikā. Un dakteris Jemeļjanovs norīkoja Lācim digoksīna pilienus, sirds pilienus, jo tiešām Lācim kaut kas tur nebija riktīgi ar to sirsniņu.”
Kaķis tobrīd svēris sešus kilogramus, kas arī radīja aizdomas. Kad kardiologs Jemeļjanovs nomiris, Lācis nonācis ārsta aprūpē pie daktera Jāņa Beinerta.
“Lācim jau bija gadi trīs četri, un Lācim joprojām nāca virsū tādas kā sirds krīzes, kas man likās, ka tā ir. Un mēs braucām pie daktera ik pa laikam, un dakteris turpināja mums nozīmēt šīs zāles devas,” pastāstīja Diāna.
2015. gadā kaķis piedzīvoja krīzi – pārstāja ēst un dzert, kļuva vājāks, apātiskāks. Cerības, ka Lācis izdzīvos, ārsts nedeva, bet tobrīd tomēr viss beidzās labi. Klīnikā lika sistēmas, mājās deva vitamīnus. Diāna darbā ņēmusi slimības lapu, lai Lācim varētu pasēdēt klāt.
Un šādas krīzes atkārtojās un atkārtojās. “Kā es redzu, ka viņš jau kļūst tāds slābans, es jau saprotu, ka viņam atkal nāk virsū šī krīze. Es jau laikus skrienu pie ārsta. Attiecīgi viņam tiek nozīmēti vitamīni mājās ar sistēmām,” pastāstīja Diāna.
Nākamā lielākā krīze 2019. gadā. Lācim taisīts arī sirds rentgens, un ārsts uzrādījis problēmu. “Tā sirsniņa bija tāda, nu jā, nebija normālas formas, viņam bija tāda kā plakanāka. Viņš saka: redziet, ja tā, tad viņam ir tās problēmas ar to sirdi. Viņam ir jāturpina zāles, citādāk viņš nespēs dzīvot,” atceras kaķa īpašniece.
Vieni sirds pilieni nomainīti pret citiem, tad vēl kādas sirds zāles. Bet pērn janvārī Lācis atkal nonāca klīnikā pie sistēmas.
Bet tad sekoja negaidīts pavērsiens turpat klīnikā. “Jauna dakterīte man tieši gāja taisīt to sistēmu, un viņa man saka: [..] ja kaķim jau tik ilgu laiku ir sirds problēmas, vai tiešām jūs nevarat uztaisīt ehokardiogrammu, kas ir kompjūterā. Viņam ir taisītas visādas ultrasonogrāfijas, visi kaut kādi izmeklējumi, asins. Pati galvenā pārbaude, kā teikt, viņam nav bijusi. Nu, un es pierakstījos pie Ditas Staltes uz “PetCity” uz kardioloģiju. Es arī pateicu dakterim Beinartam, ka to domāju darīt. Dakteris Beinarts pateica: jūs neko jaunu neuzzināsiet, jums neko jaunu nepateiks,” atceras kaķa saimniece.
Bet jaunums bija, ka ehokardiogramma nekādas sirds problēmas neuzrādīja. To apstiprināja arī kardioloģe.
“Kad viņa ieraudzīja viņa stāvokli un uzzināja, kādus preparātus viņš lieto, viņa momentā pateica, ka viss ir jāņem nost pilnībā. [..] Daktere pateica, ka rentgenā nevar parādīt īsto situāciju, īsto bildi tāpēc, ka cilvēks, kad iet uz rentgenu, viņš aiztur elpu, dzīvnieks to nespēj izdarīt, un tā sirsniņa var saslīdēt,” pastāstīja Diāna.
Kopš pērnā jūlija Lācis nekādas sirds zāles nelieto, un kaķim viss ir labi. Turklāt to, ka vaina nav sirdī, apstiprinājis vēl viens veterinārārsts – Ilmārs Dūrītis.
“Es biju tādā šokā, es... kā iedomājos visu to laiku, tos gadus, ko es esmu ticējusi, es esmu reāli pati neapzināti indējusi savu kaķi. Un, paldies Dievam, ar visām tām sistēmām tas kaķis dzīvoja tālāk. Sanāk, ka viņš tika indēts un pēc tam viņš tika ārstēts,” pauda kaķa saimniece.
Diāna bijusi ļoti dusmīga, apsvērusi tiesāties, bet pārdomājusi.
Lāča saimnieces stāstīto LTV apstiprināja gan Ilmārs Dūrītis, gan veterinārārste kardioloģe Dita Stalte.
“Netika konstatētas nozīmīgas morfoloģiskas un funkcionālas pārmaiņas, un netika konstatētas arī sirds iedzimtas anomālijas. Pamatojoties uz izmeklējuma rezultātiem, tika pieņemts lēmums lēnām samazināt medikamenta devas un ar laiku, ar regulārām kontrolēm izdevās arī pārtraukt to lietošanu,” pastāstīja Stalte.
Savukārt veterinārārsts Jānis Beinerts turas pie savas pārliecības, norādot, ka savulaik šo diagnozi kaķim uzstādījis kardiologs Jemeļjanovs un arī viņa secinājumi tādi paši.
LTV: Tad jūs joprojām uzskatāt, ka viņš ir sirds slimnieks?
Jānis Beinerts: Vismaz klīniski, kamēr viņš bija pie manis uz pieņemšanām, viņš bija.
LTV: Sakiet, kā jūs to noteicāt, ka ir tās sirds problēmas?
Jānis Beinerts: Palpējot pulsu.
LTV: Vai jūs kādā brīdī ierosinājāt veikt šo ehokardiogrammu?
Jānis Beinerts: Neatcerēšos.
Pieredzes stāsti atšķirīgi
Mājdzīvnieku saimnieku pieredze ar veterinārstāiem ir ļoti dažāda. Par to liecina arī atsauksmes, ko rakstīja cilvēki, atsaucoties “Aizliegtā paņēmiena” aicinājumam sociālajā tīklā “Facebook”. Šoreiz klīniku nosaukumus raidījums nenosauc, jo rakstītā patiesumu nepārbauda.
Kate Titava
“Šausmīga pieredze ar X klīniku – kaķis tā kā klepoja, tā kā rīstījās, nevarēju saprast, kas tas ir. X klīnikā neviens neko nepaskaidroja, neko neizmeklēja, bet lika vest 1x mēnesī špricēt steroīdus, kas nav ilgtermiņā pieļaujams. Pārvācos uz Amsterdamu, aizvedu kaķi uz klīniku tur, kur man momentā pateica, ka kaķim ir astma un iedeva inhalatorus, kas strādāja. Un atklāja iedzimtu sirds mazspēju, ko pie X klīnikā neviens 5 gadus nebija pamanījis.”
Jana Saulīte
“Mana resnā #gandrīz10kgmjau labākais draugs – vetārsts – dzīvo tālu no mums, bet pat divos naktī gatavs WA vai telefoniski konsultēt par lietām, ko var paskaidrot, neredzot pacientu. ”
Maija Astašova
“Dārgs prieks, pat ļoti dārgs prieks! Varu teikt vienu – esmu ļoti vīlusies Z klīnikā! Viena mēneša laikā pazaudējām abus kaķus, kas mums bija ļoti dārgi un tuvi. Secinājums – netika ārstēti pareizi. Sākotnēji tika noteiktas nepareizas diagnozes, kā rezultātā nācās iemidzināt abus kaķus! Mēneša laikā iztērējām ap 600€ šajā klīnikā!”
Laura Blumberga
“Veterināros pakalpojumus izmantoju vairāk nekā 10 gadu garumā. Manā ieskatā Latvijā ir izcili profesionāli veterinārārsti (ar dažiem retiem izņēmumiem, bet tādi ir katrā profesijā), salīdzinoši vidēju cenu pakalpojumi.”
Līga Lamberte
“Pēdējā reizē bija konveijers, sajaukti analīžu rezultāti, strauja veselības stāvokļa pasliktināšanās un bēdīgs iznākums. Klīnika, diemžēl nekā nereaģēja uz manis uzrakstīto sūdzību, kas bēdīgi. Vismaz atvainoties jau varēja. Naudiņu paņem, bet atbildība nekāda.”
Gaļina Bukovska
“Pēdējā pieredze bija ar C klīniku. Ļoti apmierināti. Es gribētu, lai mūsu slimnīcās mani tā apkalpo. Moderna aparatūra, ieinteresēts un kompetents personāls. Daktere zvanīja uzreiz pēc operācijas, paziņoja par tās gaitu, un arī pēc 2 dienām, kad jau bijām mājas. Klīniku var sazvanīt 24/7. Ļoti pozitīva attieksme, kuru jūt arī dzīvnieki. Pirmā vieta, no kuras mūsu suns nemuka prom.”