Rīta Panorāma

Skype intervija ar Intaru Busuli

Rīta Panorāma

Atgriešanās Latvijā

Suņa skološanas ābece: kucēna barošana

Kinologs: Kucēnus visdrošāk barot ar sauso barību

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 4 gadiem un 6 mēnešiem.

Kucēna vecumā suns aug ļoti strauji, tāpēc šajā posmā ir īpaši svarīgi padomāt par pilnvērtīgu uzturu. Kā to nodrošināt, skaidroja Latvijas Kinoloģijas federācijas instruktors Ivars Lielpēteris.

Suņu skološanas ābece

Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.

Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?

Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.

Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?

Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?

Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?

Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?

Ar ko vislabāk barot kucēnus?

Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.

Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?

Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?

Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.

Instruktors norādīja, ka suņi aug tik strauji kā neviens cits dzīvnieks, tāpēc tiem nepieciešama ļoti precīza barošana. Gatavojot maltīti kucēnam saviem spēkiem, nodrošināt sabalansētu uzturu būs ļoti grūti.  

Visvienkāršākais pilnvērtīgas ēdināšanas veids ir sausās barības, kas paredzētas tieši kucēniem. “Tās arī vajag dot. Kucēnu barības ir paredzētas līdz gada  vecumam,” skaidroja Lielpēteris.  

“Šeit obligāti būtu ievērot ražotāja noteiktās dienas devas un ēdināšanas reižu skaitu dienā atkarībā no vecuma. Barojot ar kvalitatīvu sauso barību, lielākoties nekādas papildu uzturvielas un vitamīnus kucēnam nevajadzēs dot,” pauda kinologs.  

“Protams, šīs barības taisa vidējam statistiskajam sunim. Ļoti iespējams, ka jūsu suns tāds nav. No otras puses, jūs nevarat zināt, kā tieši viņam pietrūkst. Vitamīniem un uzturvielām nav jābūt maksimāli daudz.  Ja to ir par daudz, tad tas ir slikti.  Dažreiz pat sliktāk nekā tad, ja uzturvielu ir par maz,” stāstīja Lielpēteris.

Ja vitamīnu kucēnam trūkst, tos var dot papildus, taču rūpīgi kopā ar vetārstu izvērtējot, kas tieši nepieciešams: “Es tāpat neko klāt nedodu, bet vēroju suni. Ja es redzu, ka viņam kaut kas īsti nav kārtībā -  spalva nespīd, blaugznas parādās, nogurst ātrāk, traumas gūst biežāk -, tad vedu pie ārsta, kur taisa analīzes un mēģina saprast, kāds ir iemesls”.

Svarīgi savam kucēnam izvēlēties atbilstošu barības graudu izmēru. Ja būs par lielu, var aizrīties, ja par mazu – norīs, nevis sagrauzīs. Jāpiemeklē tāds graudu izmērs, ko kucēns spēj sagrauzt.

Jāatceras, ka govs pienu kucēnam nedrīkst dot. Var reizēm pabarot ar biezpienu, sieru vai kefīru. Tāpat šad un tad var iepriecināt ar svaigu gaļu vai konserviem. “Nevajag kucēnu pārbarot. Ieteiktu dot kārumus pēc ēdienreizes, lai suns nesāk manipulēt un ēst tikai garšīgas lietas, kas nav pilnvērtīgs uzturs,” uzsvēra kinologs.

Kucēniem ļoti bīstama ir apvelšanās. “Tiem ir ļoti vājas kaulu locītavas. Ja vēl jānes lieks svars, tad ļoti bieži gūst traumas. Kucēnam mēs nevaram palūgt būt mierīgam - tie lec, skrien, met kūleņus. Liekais svars to visu pastiprina, un problēmas pēc tam var būt diezgan lielas,” brīdināja Lielpēteris.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti