Suņu skološanas ābece
Kinologa ieteikumi suņu saimnieku piesardzībai Covid-19 laikā: nevajag ļaut laizīt seju.
Ko iesākt ar suni, ja visa ģimene saslimusi ar Covid-19?
Suņa iegāde nozīmē regulārus tēriņus arī pēc tam: uzturēšanas izmaksas mēnesī ir ap 50-100 eiro.
Ar ko jārēķinās, iegādājoties šķirnes, bezšķirnes vai suni ar ciltsrakstiem?
Kādi produkti suņiem ir ne tikai nevēlami, bet kaitīgi un reizēm pat nāvējoši?
Kādu suņu barību izvēlēties no veikalā pieejamā klāsta?
Ko izvēlēties, ja saimnieks sunim ēdienu gatavo pats?
Ar ko vislabāk barot kucēnus?
Suns vispirms jāved pastaigā un tikai pēc tam jābaro.
Kā pieradināt suni pie nagu griešanas?
Kā pieradināt suni pie zobu tīrīšanas?
Suņa agresivitāti vairāk ietekmē audzināšana nekā šķirne.
Suņa iegāde ir ļoti atbildīgs solis, tas nedrīkst būt emocionāls lēmums.
Izvēloties suņa šķirni, jāatrod savam dzīvesveidam atbilstošākā. Ir vērts aprunāties ar kinologiem, arī suņu audzētājiem un izstāstīt savu dzīves ritmu. Viņi ieteiks labākos variantus.
“Vajag saprast pirmkārt, ko jūs no suņa gribat un cik daudz laika variet atvēlēt. No tā tiešā viedā ir atkarīgs, cik aktīvam ir jābūt sunim,” uzsvēra Lielpēteris.
Aktīvu suni var izvēlēties tad, ja cilvēks ar mīluli katru dienu vēlas iet skriet. Savukārt, ja ir vēlme, lai jaunais ģimenes loceklis jums sēž klēpī un skatās kopā televizoru, tad vajag mierīgāku suni.
Nedrīkst aizmirst, ka aktīvie suņu būs tādi visu savu dzīvi. Tas nozīmē, ka jābūt gataviem skriet kopā ar suni daudzus gadus.
“Vēl noteikti vajag saprast, cik daudz jūs strādājat. Ja jūs strādājat 10-13 stundas dienā, tad jums suni nevajag,” norādīja kinologs.
“Ja jums ir suns, pastaigai katru dienu jārēķina vismaz pusotra stunda. Vienalga, vai jūs dzīvojat privātmājā vai dzīvoklī. Ja dzīvojat privātmājā, tas jūs neatbrīvo no pastaigām. Ja esat tik slinks, ka to nevarat, tad jums suni nevajag. Tad piemērotāks būs akvārijs,” secināja Lielpēteris.
Tāpat pirms suņa iegādes jāsaprot, kāds būs tā raksturs un vai jūs kopā saderat. Ja pērkat šķirnes suni ar ciltsrakstiem vai ņemat pieaugušu suni patversmē, to būs iespējams prognozēt.
Nedrīkst aizmirst, ka suns ir ļoti dārgs prieks. Jārēķinās, ka viņš būs jāapmāca – suņu skola prasīs daudz laika un naudas.
Jo lielāks ir suns, jo lielākas būs ēdināšanas izmaksas. Vidēji mēnesī suns izmaksās 50-100 eiro pie nosacījuma, ka tam nav smagu slimību.
“Mana pieredze rāda - jo vairāk ieguldiet naudu, pērkot suni, jo pēc tam mazāk naudas tērēsiet veterinārajās klīnikās, kas ir ļoti dārgas. Ja suns ir pat ar kaut ko vienkāršu saslimis, 100 eiro tur var atstāt. Tas ir dārgi, un ir jārēķina, vai finansiāli varat to atļauties,” atbildīgiem aicināja būt Lielpēteris.
Vēl viens smags lēmums ir izvērtēt, vai ir vērts iegādāties suni, ja saimnieks sasniedzis jau vecumdienas. Šādā gadījumā prātīgāk būtu paņemt suni gados no patversmes.
“Ir bijušas situācijas, kad suns dzīvo ar jums piecus gadus un pēc tam cilvēks nevar viņu fiziski vairs izvest ārā. Cilvēks pats netiek ārā no mājas. Ir bijusi situācija, kad saimnieks vecuma dēļ nomira, un nebija neviena, kas tam sunim palīdz. Nav mums tādu servisu, kas savāktu suņus,” stāstīja instruktors.
Jūtām, izvēloties suni, var ļauties tikai tad, ka esat izraudzījušies konkrētu audzētavu un ejat skatīties kucēnus.
“Tas ir brīdis, kad var ļauties emocijām. Kurš pirmais pienāk, kurš mīlīgāk skatās uz jums, to arī ņemiet,” ieteica Lielpēteris.