4. studija

Kur palicis bēdīgi slavenais Lācis Bargais?

4. studija

Nevajadzīga spriedze vēža pacientiem

Lāča baidies, mežā neej!

Nemukt un netaisīt «selfiju» – padomi, ja mežā sanāk sastapt lāci

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 7 gadiem un 1 mēneša.

Rudens ir aktīvais sēņošanas laiks, kad cilvēki vairāk dodas mežā un līdz ar to arī ir lielāka iespēja sastapt lāčus. Gadījumā, ja mežā ceļi krustojas ar lāci, noteikti nevajadzētu ātri mukt prom vai pretēji – tuvoties tam, fotografēt ķepaini un taisīt "selfiju" jeb pašbildi, vēsta LTV raidījums "4. studija".

Pavisam nesen Kokneses pusē mednieki sastapās ar lāci. Mednieks Jurijs Tarasovs stāsta, ka viņš divu gadu laikā ar lāci sastapies trīs reizes.

Vienā no reizēm lācis bijis aptuveni 100 metru attālumā, bet otrreiz jau par pusi tuvāk.

"Šeit [Koknesē] ir tādas pateicīgas vietas, kur viņam uzturēties, – purvainas un ogainas, barības bāzes viņam daudz ir," teica Tarasovs, atzīstot, ka viena otra ogotāja Kokneses pusē vairs nebrauc uz tām vietām, kur manīts lācis.

Bet kas ikvienam būtu jāņem vērā ja mežā ceļi krustojas ar lāci? Mednieku kluba "Ķepainis" prezidents Jānis Bērziņš sacīja, ka šādos gadījumos nevajadzētu kliegt, vicināt rokas vai skriet.

"Jābūt ir mierīgam. Neuztraukties, lēnām apgriezties un iet prom – pakaļ lācis neskries un, ja viņš ieraudzīs, viņš pats pirmais aizbēgs," sprieda Bērziņš.

Mukt no lāča tik tiešām nav laba doma, jo lāča skriešanas ātrums var būt pat 60 kilometri stundā. Kāpt kokā arī nav lielas jēgas, jo lācim tas nav šķērslis.

"Vislielākās iespējas sastapties ar lāci ir brūkleņu silā. Pašlaik ir tāda situācija, kad no dažādām Latvijas malām pienāk ziņas par lāčiem, gan saistībā ar dravu postījumiem. Vēl jāsaka – lāčiem ļoti patīk āboli," atzina Latvijas Valsts mežzinātnes institūta "Silava" vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.

Visaktīvākie staigātāji lāči ir pavasarī, kad dienā var noiet par 30 kilometrus. Taču šobrīd tie cītīgi barojas un tādēļ, ka ogotāju un sēņotāju mežā ir daudz – biežāk lāčus sastopam.

Visvairāk lāču ir pie Igaunijas un Krievijas robežas, taču lācis ir manīts arī Jelgavā un Ķemeros. Lāči Latvijā arī ziemo, taču nav pierādījumu, ka tie pie mums vairotos.

"Šinī laikā lācene ar lācēniem, visdrīzāk, nav vairs bīstama, jo tie lācēni ir paaugušies un vairs nav tik muļķi un viņus neaizstāvēs, jo viņi paši zinās, ka vajag aizbēgt.

Labāk ir ar cieņu. (..). Atkāpties, netuvoties, nefotografēties, selfijus netaisīt," piebilda Ozoliņš.

Gadā Latvijas teritoriju apciemo vismaz 50 lāču. Tie tāpat vien cilvēkam virsū nebrūkot, līdz ar to var droši doties sēņot, bet tik un tā – jābūt piesardzīgiem.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti