Londonas debesskrāpju fonā piecos stropos rosās darbīgas bites. Tās novietotas uz četrstāvu mājas jumtas pilsētas dienvidos. Stropi pieder kādam bišu audzētājam, kurš piegādā medu vairākām viesnīcām, restorāniem, veikaliem un alus darītavām.
“Kad bites saražo pietiekami daudz medus, mēs varam no tām ņemt ražu, pārliecinoties, ka atstājam pietiekami daudz, lai viņas varētu pārdzīvot ziemu un pavasari. Tagad ir pilsētas medus sezonas sākums,” stāstīja uzņēmuma "Bermondsey Street Bees" līdzdibinātājs Deils Gibsons.
Pilsētā biškopju skaits aizvadīto gadu laikā pieaudzis. Būtiski ir parūpēties par stropu ilgtspējību, nodrošinot bitēm pietiekami daudz nektāra avotu. Kopumā uzņēmējs Lielbritānijas galvaspilsētā atbild par vairāk nekā 80 stropiem. Desmit kilometru rādiusā atrodas aptuveni 740 dravas vietu, kas ir divas reizes vairāk nekā vidēji valstī.
“Londonā netiek veidotas zaļās zonas. Mums esošās jāizmanto gudrāk. Jānodrošina, ka apputeksnētājiem pietiek barības. Medus bite ir tikai viena no 250 bišu sugām Lielbritānijā,” norādīja Gibsons.
Bišu skaits visā pasaulē samazinās. Bet Covid-19 krīzes laikā ieviestie ierobežojumi nesuši labumu. Pilsētas zaļākās vietas nav tikušas apkoptas darbinieku trūkuma dēļ, un tās apdzīvojuši dažādi kukaiņi, bites un citi apputeksnētāji. Netālu no māju jumtiem atrodas dārzs, kurā audzē bitēm draudzīgus ziedošus augus, kokus un garšaugus.
“Pilsētā piedomājam pie tā, lai saglabātu dabas līdzsvaru, kas ir trausls. Ir daudz izaicinājumu, tāpēc paši nodrošinām to, ka bitēm pieejams nektārs,” skaidroja uzņēmuma "Bermondsey Street Bees" līdzdibinātāja Sāra Vindama.