Panorāma

Negatīvo ziņu vietā – konstruktīvās

Panorāma

Šovakar koncertē Ksenija Sidorova

Vecpiebalga – pret zonējuma maiņu

Pie Alauksta ezera izcērt mežu; vietējie neuzklausīti un dusmīgi

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 8 gadiem un 8 mēnešiem.

Vecpiebalgā pie aizsalušā Alauksta ezera dzied nevis zīlītes, bet motorzāģi un masveidā tiek izzāģētas lielas mežu platības, būtiski kropļojot ainavu. Vietējie iedzīvotāji tik asi reaģē uz plānoto zonējuma maiņu, kas, iespējams, turpmāk daudziem liegs pieņemt lēmumus par savu zemi un mežu.

Zonējuma maiņa notiek ar atbildīgās ministrijas iniciatīvu un dabas ekspertu un norvēģu finansējuma piesaisti. Līdz ar to paredzams, ka atkārtotajā sabiedriskajā apspriešanā pirmdien ies karsti.

Zāģi Alauksta krastā dzirdami katru dienu, jo Vecpiebalgas iedzīvotājiem pamatīgi iezāģējis jaunais vides novērtējums. Pēc tā mežos viņi ar zāģi rosīties vairs nevarēs.

Vecilzēnu māju saimniekiem piederošajā mežā kailcirte vairs nebūs iespējama. Bioloģiskā zemnieku saimniecība “Akotiņš” apsaimnieko 100 hektārus meža, viņu budžetu veido ienākumi no lopkopības un mežizstrādes. „Dabai draudzīgi, ar tīru sirdsapziņu, ja tie zaļie tur mežā ir atraduši tur to putniņu, to puķīti mūsu mežā, tad jau mēs labi saimniekojam līdz šim!” saka Vecpiebalgas iedzīvotāja Lāsma Dūmiņa.

Viņu mežā eksperti redzējuši trīspirkstu dzeni un secina, ka meži sargājami, jo tie ir boreālie meži. „Tie visi 100 hektāri ir liegumā. Mēs mūsu mežā nevarēsim darīt neko! Tik, cik mellenēs aiziet! Bet mums, ja neiet ar gaļu, ienākumi ir no meža,” saka Vecpiebalgas iedzīvotāja Ilze Dūmiņa.

Celmi un zari redzami arī Alauksta krastā, zemē, kas pieder divām māsām. Atgriezušās no Sibīrijas, viņas notiekošo dēvē par represijām. „Lielie investori summas ir ieguldījuši, (..) jācīnās pretī,” saka mežsaimnieks Edžus Ķaukulis.

Visā valstī ir 15 teritorijas, ko saista nosaukums „Natura 2000”. Eiropas nozīmes aizsargājama dabas teritorija Vecpiebalga ir viena no tām. Izmantojot skandināvu naudu, visās šajās teritorijās veikta apsekošana, meklējot retas putnu sugas un aizsargājamus augus.

Lai gan Vecpiebalga jau līdz šim ievērojusi ainavu aizsargājamam apvidum noteiktās prasības, tagad iegūts zinātnisks pamatojums, lai teritorijai mainītu zonējumu. Tas stāsies spēkā brīdī, kad to  apstiprinās valdībā.

Izpēti veica uzņēmums “ELLE” jeb „Estonian, Latvian and Lithuanian environment”. Tā valdes priekšsēdētājs Valts Vilnītis savulaik strādāja Vides ministrijā, tagad pievērsies vides novērtēšanai. Saasinātās intereses dēļ uzņēmums intervijai nepiekrīt, rakstiski pauž, ka ir ievērotas visas procedūras un noteikumi, bet ornitologi un citi dabas eksperti, kas ieteica zonējuma maiņu, ir attiecīgi sertificēti. Novērtējuma pasūtītājs gan atzīst, ka iedzīvotāju intereses palika otrajā plānā.

Vecpiebalgā uzsver, ka, jau izstrādājot teritorijas attīstības plānu līdz 2025. gadam, ņemti vērā visi vides ekspertu ieteikumi.

Lai gan pēc iedzīvotāju skaļajām iebildēm sabiedriskās apspriešanas laikā vairāki simti hektāru ir izņemti no līdzšinējā lieguma plāna un robežas pārbīdītas, Vecpiebalga padoties negrasās.

Pirmdien Vecpiebalgā ies karsti, jo paredzēta šī projekta atkārtota sabiedriskā apspriešana.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti