Nakts melnumā uzņemtos dzīvniekus dabas fotogrāfs Viktors Ivanovs pirmajā mirklī noturējis par lapsām. Taču izrādījās - tie ir dzeltenie šakāļi.
“Tas ir netālu no Kalngales. Tur ir labi meži. Purvaini. Pamestas vietas. Cilvēku maz,” stāstīja Ivanovs.
“Zināju, ka šakāļi Latvijā ir. Varētu būt kāds simts. Neviens jau nav saskaitījis. Bet tā, ka var sastapt blakus pilsētai, biju pārsteigts,” atzina fotogrāfs.
Viktors Ivanovs brīvajos brīžos fotografē putnus un dzīvniekus. Pirms darba viņš cenšas uz pusstundu, stundu iebraukt mežā fotografēt. Šakāļus uzfilmējis nejauši. Viktors gribēja kadrā ievilināt peli, bet tika pie daudz lielāka zvēra.
“Biju atradis mežu, kur daudz dzīvās radības - vāveres, zaķi, lapsas. Ievēroju ausaino pūci, kura medīja peli. Nolēmu piebarot peli, lai varētu nofotografēt, kā pūce to medī. Vakarā mežā noliku automātisko foto slazdu. Un jau pirmajā naktī šakāļi atnāca pacienāties ar pelēm paredzētajām ķirbju sēklām,” stāstīja Ivanovs.
“Tur nekā cita nebija. Maizes drupatas un ķirbju sēklas. Jā, viņi tās ēda. Šakāļi ir visēdāji. Ēd visu, ko atrod,” stāstīja fotogrāfs.
“Šakāļi ir mazāki par vilkiem, bet nedaudz lielāki par lapsu. Ļoti simpātiski. Man ļoti patīk,” sacīja Ivanovs.
Dzeltenie šakāļi nelielā skaitā un dažādās vietās Latvijā novēroti jau kopš 2013. gada beigām. Viens ir “pieķerts” Ķemeru Nacionālajā parkā 2018. gada nogalē.
Šakāļi Latvijā ienākuši no dienvidiem - caur Lietuvu, Baltkrieviju un, iespējums, Krieviju. Vēl nav izpētīts, kā jaunpienācēji ietekmēs Latvijas faunu. Zooloģi nedomā, ka plēsīgo dzīvnieku kopējais skaits pieaugs.
“Vilks ir diezgan spēcīgs konkurents un uzvarošs šajā konkurencē.
Domāju, kamēr mums būs stabila vilku populācija, nav paredzams, ka šakālis pārņems visu valsts teritoriju,” sprieda Latvijas mežzinātnes institūta “Silava” vadošais pētnieks Jānis Ozoliņš.
Viņš gan atzina, ka ir jāpieskata biežāk vistas un jēri. “Tas gan. Igaunijā jau pirms pāris gadiem sākās šakāļu postījumi. Bet mājdzīvnieki ir jāpieskata no visiem plēsējiem. Gan no tiem, kuri dzīvo pie mums ilgu laiku, gan no tiem, kas ienāk jauni. Tas gan nenozīmē, ka plēsēju kopumā kļūs vairāk. Tādas prognozes nav,” sacīja Ozoliņš.
Kopš dzeltenie šakāļi redzēti Kalngales pusē, ir pagājusi nedēļa, un, visticamāk, tie ir devušies uz citu meža masīvu.
“Foto slazds stāv. Katru rītu braucu pārbaudīt, bet pagaidām šakāļi vairāk nav rādījušies,” stāstīja Ivanovs.