Kā informē projekta finansētājs, labdarības fonds "ABLV Charitable Foundation", atjaunotās strūklakas atklāšanā Rīgā iepretim Kongresu namam piedalījās arī vairāk nekā 100 bērnu no Rīgas centra bērnudārziem un skolēnu vasaras nometnēm.
Rīkoties ar strūklakas stendu nav grūti, un pirmie interesenti to jau izmēģinājuši. Par to, kā strūklakai deva otro dzīvi un kā ar to darboties, stāsta viens no idejas autoriem Mārtiņš Dāboliņš:
"Principā tur ir iebūvēta iekšā maza aplikācija, kas komunicē ar strūklaku. Mums nedaudz vajadzēja pārtaisīt šo strūklaku modernāku. (..) Izveidojām aplikāciju, un jebkurš cilvēks var pienākt klāt, uzlikt virsū uz tā stenda rokas un, cilājot tas uz augšu, uz leju apmēram 10-30 centimetrus, tā sāk darboties. Un respektīvi ūdens reaģē, krāsas reaģē. Vakarā no desmitiem arī gaismas būs ieslēgtas, tad cilvēkiem būs interesantāk."
"Tā inovācija ir tieši tanī, ka nav nekādas podziņas, nav nekas jāspaida. Cilvēks nepieskaroties kļūst par diriģentu. Viņš, vienkārši paceļot un nolaižot rokas, spēj ietekmēt, kā ūdens ceļas augšā un krīt lejā. Līdzīgi kā Mozus, tādēļ mēs šo aplikācijas risinājumu nosaucām "Mozus"," stāsta multimediju laboratorijas “Connection Codes” pārstāvis Kristaps Banga.
Šī ir viena no 12 pilsētas pašvaldības pārziņā esošajām strūklakām. Un īpaši karstās vasaras dienās to iecienījuši valgmes meklētāji. Pašvaldības vides objektu apsaimniekošanas daļas pārstāvis skaidro, ka atšķirībā no kanālā peldošajām strūklakām šajās tiek izmantots pilsētas ūdensvada ūdens un tā tīrība tiek kontrolēta katru dienu.
"Karstajos mēnešos mēs mēģinām ūdeni mainīt baseinos," norāda Rīgas domes Vides objektu apsaimniekošanas nodaļas vadītājs Māris Stabulnieks. "Protams, nav patīkami gadījumā, ja cilvēki mēģina dzīvniekus peldināt strūklakās. Ir arī neredzamā puse - bezpajumtnieki, kas agri no rīta vai vēlu vakarā meģina kaut ko mazgāt vai paši mazgāties, tāpēc garantēt, ka nevienam neviena pumpa neuzmetīsies, mēs, protams, nevaram."
"Mozus" projektu Kronvalda parkā ir attīstījuši jauno tehnoloģiju iedzīvinātāji no Latvijas. Pasaulē arvien populārāks kļūst jauno izgudrotāju jeb tā saukto “start-up” projektu atbalsts. Šo ir atbalstījusi organizācija "ABLV Charitable Foundation", kas apņēmusies vismaz reizi gadā palīdzēt kāda laikmetīgā vides objekta uzsliešanu Rīgā.
"Idejai ir jābūt unikālai, tā nedrīkst traucēt esošajai videi," atbalstāmos projektus raksturo “ABLV Charitable Foundation” valdes priekšsēdētāja Zanda Zilgalve. "Priekšroka tiks dota laikmetīgam risinājumam."
Par Kronvalda parka strūklakā izmantotajām tehnoloģijām šobrīd interesi ir izrādīta gan Vācijā, gan Arābu Emirātos. Lai vai kā, Eiropas mērogos pirmais šāda veida pilsētvides objekts ir sācis darboties pie mums Rīgā.