“Mēs veltām lielu uzmanību atmosfēras pētniecībai un sauszemes apsekošanai, lai izzinātu klimata pārmaiņu sekas, taču mēs neesam skatījušies dzelmē. Kāpēc tas ir jādara? Kad mēs domājam par dzīvu būtņu dzīves telpu uz mūsu planētas, jākonstatē, ka vairāk nekā 90% no tās atrodas okeānā, un lielākā daļa no šīs okeāna daļas nav izpētīta. Šajā kritiskajā laikā, kad mēs redzam notiekošās būtiskās pārmaiņas, cilvēkiem jānolaižas dzelmē un ar savām acīm jāierauga, kas notiek,” stāstīja zinātnieks Dans Lafolejs.
Projektu vadīs Lielbritānijas zinātnieki, kuri “Nekton” misijas ietvaros jau iepriekš pētīja šo okeāna daļu. Pētnieki ar īpaša zemūdens aparāta palīdzību nolaidīsies četru kilometru dziļumā, izzinās dziļūdens dzīvības formas, kā arī novērtēs iespējamās klimata pārmaiņu sekas.
Ekspedīcija notiek rajonā, kurā atrodas zemūdens kalnu grēda, kas nodrošina lielu dzīļu bioloģisko daudzveidību. Pētnieki uzsver, ka apgabalā, kas atrodas viena līdz četru kilometru dziļumā, tiek dēvēts par “pusnakts zonu” un kuru gandrīz nesasniedz saules gaisma, ir bagātīga zemūdens flora un fauna. Daudziem jūras dzīvniekiem šajā zonā piemīt bioluminiscences spēja, un tie ir ārkārtīgi interesanti.