Sastāvdaļas:
- Kilograms smalki sagrieztu apelsīnu
- Puslitrs apelsīnu sulas
- Litrs ūdens
- 2 kilogrami parastā baltā cukura bez pievienota pektīna
Pagatavošana:
Marmelādi vāra bez vāka, ļaujot liekajam ūdenim brīvi iztvaikot. Ievārījuma gatavību nosaka, uzpilinot dažas ievārījuma piles uz šķīvja. Ja šīs piles atdziestot kļūst blīvas kā medus, ievārījums gatavs. Rezultātā sanāk ap diviem litriem izcili garšīga apelsīnu ievārījuma.
Un tagad – soli pa solim. Tuvojas Valentīna diena! Bet tā var būt jebkura diena, kurā no tevis tiek sagaidīta mīļa, romantiska, nedārga, bet rūpīgi piemeklēta, vislabāk, ja paša rokām pagatavota dāvana. Grrr! Daudzi cilvēki ienīst svētkus tikai sabiedrības uzliktā spiediena dēļ pasniegt pārdomātu, augstas kvalitātes dāvanu. Bet nevajag uztraukties. Ar saldumiem, kas paša rokām gatavoti, nekad nevar aizšaut garām, tāpēc ķersimies klāt. Gatavosim apelsīnu ievārījumu!
Angļu valodas vārdnīca skaidro, ka citrusaugu ievārījums, kurā izmanto augļus kopā ar miziņām, ir marmelāde. Ievārījums bez miziņām ir džems. Tāpēc turpmāk mūsu ievārījumu saukšu par marmelādi.
Divi kilogrami apelsīnu, litrs apelsīnu sulas, divi kilogrami cukura. Produktu kopējā cena – ap septiņiem eiro. Pievienotā vērtība – darbs un enerģijas resursi – nenovērtējami. Izmantoju lielveikalos plaši pieejamos Navelina šķirnes apelsīnus. Saldi, sulīgi, bez kauliņiem. Un ar plānu mizu, kas ļauj tos vārīt marmelādē bez mizošanas un tīrīšanas. Bet derēs arī jebkuri citi. Svarīgi, lai pa rokai būtu ass nazis.
Apelsīnus rūpīgi nomazgāju, liku verdošā ūdenī un dažas minūtes apvārīju. Tas noņems lieko rūgtumu. Daudzas internetā sastopamās receptes paredz, ka apelsīnu miziņas un apelsīnu mīkstumi tiek atdalīti un pagatavoti atsevišķi. Daži paredz apelsīnu iemērkšanu aukstā ūdenī uz diennakti. Citi uzskata, ka obligāti ir jānotīra baltās ķeskas no miziņu iekšpuses, jo tās piedod ievārījumam rūgtumu. Mūsdienu cilvēkam nav laika tādiem sīkumiem.
Apelsīniem nogriezu cepurītes. Augšu un apakšu. Arktiku un Antarktīdu. Ja jums ir izglītība botānikā un jūs zināt pareizo nosaukumu apelsīna lodes šķēlumam abos galos, laipni lūgti sameklēt mani sociālajos tīklos un izteikt savu viedokli.
Apelsīnus sagriezu daiviņās, nogriezu lieko plēvīti pa vidu.
Apelsīnus sasmalcināju. Rēķināju, ka uz vienu kilogramu sagriezto apelsīnu jāņem divi kilogrami cukura.
Apelsīnus liku katlā un aplēju ar litru ūdens. Klāt pievienoju puslitru apelsīnu sulas. Imitēju to, ko pieprasa sarežģītās receptes, kad apelsīnu miza, mīkstumi un sula tiek apstrādāti atsevišķi. Katlu liku uz nelielas uguns. Man ir gāzes plīts. Elektrisko plīšu īpašniekiem un elektrības biržas cenu mākleriem ir jāpiemeklē īstais gatavošanas laiks. Bankrota procedūra nav nekas patīkams.
Tiklīdz katliņš sāka vārīties, piebēru klāt divus kilogramus cukura. Apmaisīju un nākamās divas stundas izklaidējos virtuves tuvumā, ik pa laikam pakustinot saldi smaržīgo viru ar koka karoti. Neiesaku izmantot īpašo ievārījuma cukuru, kuram klāt ir pievienots pektīns. Ar šādu cukuru ievārījums sabiezēs ļoti ātri, taču manai receptei ir nepieciešams ilgāks laiks, lai viscaur izvārās un pārcukurojas apelsīnu miziņas.
Vāroties marmelāde kļūst aizvien tumšāka un krāsas ziņā atgādina medu vai dzintaru. Marmelādes apjoms katlā mazliet noplaka, taču tas joprojām bija pietiekami liels, lai vienā piegājienā to neapēstu pat visnegausīgākais kārumnieks. Tāpēc bija jādomā, kā marmelādi saglabāt vēlākam laikam un kā atbrīvot katlu citiem ēdieniem. Tāpēc nolēmu pildīt marmelādi burkās. Tukšas burkas ar vāciņiem var nopirkt veikalā. Es savukārt izmantoju tās, kuras bija man mājās. Kečupi, mērces un šprotes jau sen bija izēstas, taču burkas un to vāciņi tika paturēti. Tāpēc ņēmu burkas, tās izmazgāju, izslaucīju un liku tās cepeškrāsnī, 180 grādu temperatūrā uz 15 minūtēm.
Vāciņus novārīju atsevišķā katliņā.
Tā ir sterilizācija vārda vislabākajā nozīmē. Sterilās burkās iepildīta marmelāde uzglabāsies ilgāk, nekā stāvot atvērtā katlā. Vismaz līdz Valentīna dienai noteikti, un varbūt pat līdz 8. martam, – kas nu kuram vairāk svinams.
Man sanāca ap diviem litriem marmelādes. Tā lieliski garšo, smaržo un burvīgi izskatās fotogrāfijās. Jo mazākā trauciņā ir iepildīta marmelāde, jo tā izskatās smalkāk un dārgāk. Šāda daudzuma pietiks, lai apdāvinātu vismaz sešus sirdsāķīšus, ņemiet vērā, precētie un neprecētie! Lai labi garšo!