Kā labāk dzīvot

Latvijas iedzīvotāju peldētprasme ir vāja, bet pašvērtējums prasmēm augsts

Kā labāk dzīvot

Vasaras vidū dārzkopjiem nav laika atpūsties: pārlūkojam aktuālākos darbus

Īstais brīdis gatavot krājumus ziemai: izzinām šī gada konservējumu tendences

Vienkārša ziemas salātu recepte un burciņu sapošana – konservēšanas padomi

Konservējot dārzeņus, galvenais ievērot tīrību – tīrām un sausām jābūt gan burkām, gan vākiem, gan karotēm un visiem citiem priekšmetiem, kas gatavošanas procesā tiek izmantoti, Latvijas Radio raidījumā "Kā labāk dzīvot" uzsvēra kulinārijas un gastronomijas speciāliste, populāru pavārgrāmatu autore, žurnāliste Iveta Galēja un dārzniecības "Neslinko" vadītāja Elga Bražūne. 

Konservēšanas priekšdarbi

Kad kabači un gurķi aug griezdamies, bet pēdējie ķirši vēderos vairs nelien, ir īstais brīdis sagatavot krājumus ziemai. Gan Bražūne, gan Galēja atklāja, ka katru gadu sagatavo pat vairākus simtus dažādu burciņu, kas noder visas ziemas garumā un vēl arī pavasarī. 

Lai veiksmīgi vārītu, konservētu un marinētu, jāzina daži priekšnosacījumi.

Piemēram, pirms stikla burciņas tiek pildītas ar dažādiem labumiem, tās šim procesam jāsagatavo jeb rūpīgi jāizmazgā. Lai gan internetā pieejami dažādi ieteikumi, ka burkas jākarsē krāsnī vai jāvāra, Galēja norādīja, ka tas nav nepieciešams. 

"Es rīkojos pavisam vienkārši. Es burkas izmazgāju ar trauku mazgājamo līdzekli zem krāna – tik, cik roka karstu ūdeni spēj izturēt. Viss. Kārtīgi izskaloju un vairāk neko. Es burkas iepriekš nevāru, nelieku cepeškrāsnī un nedaru neko tamlīdzīgu," viņa skaidroja.

Viens gan jāņem vērā – ja burkas ir jaunas un nav ne reizi lietotas konservēšanai, tad ar marinādi vai verdošu ūdeni tās būs jāpilda ārkārtīgi uzmanīgi, lai neieplaisā vai neuzsprāgst.

"Bet tās, kas ir norūdītas… Nu, es drīzāk visam pārējam pievēršu lielu uzmanību. Tās ir karotes, dakšiņas un viss, ar ko mēs garšojam, ko mēs liekam mutē, – ar to arī daudz ko tajā burkā var sabojāt. Bet īpašās karsēšanas burkām es nedaru jau gadu desmitiem," norādīja Galēja.

Bražūne ieteica, ka pēc burku mazgāšanas tās ar "muti uz leju" var novietot saulē, lai izkalst. Arī tas palīdzēs burkās neievazāt netīrumus, tās slaukot ar dvieli. 

Tāpat viņa atklāja, ka lielāku vērību pievērš tieši burku vāciņiem, īpaši gatavojot mērces un tamlīdzīgus konservējumus, kas biežāk mēdz uziet gaisā. 

Lai pārliecinātos, ka burku vāciņi tiešām ir tīri, tos ieliek katlā ar ūdeni, sagaida, kad ūdens sāk vārīties, un tad karstus liek virsū jau sagatavotajām burkām ar marinējumiem.

Runājot par receptēm, skaidrs, ka to ir milzīgs daudzums, un arī eksperimentus var veikt ar visdažādākajām garšām. 

Taču, ja nav vēlmes vai laika eksperimentēt un izmēģināt katram dārzenim savu marinādi, Bražūne atklāja, ka, piemēram, patisonus, kabačus un gurķus var marinēt pēc vienām un tām pašām receptēm. 

Vienkārša ziemas salātu recepte

Tāpat var gatavot dažādus tā dēvētos ziemas salātus, kuros vienā reizē lietā likts lērums dārzeņu. Bražūne padalījās ar ģimenē iecienītu recepti, ko var izmantot gan kā salātus, gan kā piedevu zupām.

Viņa sacīja: "Tā ir arī ļoti vienkārša. Tajā ir viens kilograms tomātu, viens kilograms burkānu, viens kilograms sīpolu. Visu to mēs vai nu sagriežam vai sarīvējam. Tad ir viena glāze cukura un viena glāze eļļas. To visu mēs uzreiz salejam kopā, samaisām un kādu stundu pagaidām, lai atsulo. Tad pavāram, es vāru apmēram 30 minūtes un vārīšanas beigās pievienoju etiķi – uz to daudzumu apmēram divas, trīs ēdamkarotes," stāstīja Bražūne.

Pēc aptuveni 30 minūšu vārīšanas un etiķa pievienošanas salātus sapilda burkās, aizvāko, un tad par tiem var aizmirst līdz pat lietošanai. Turklāt šo salātu glabāšanai pat nav nepieciešams pagrabs – tie nesabojāsies arī tad, ja tiks turēti virtuves plauktos. 

Šos salātus pēc tam, kad nav daudz laika gatavot, var ēst kopā ar makaroniem, griķiem, rīsiem, kartupeļiem, pievienot zupām, ploviem un citiem ēdieniem. 

Krājumi ziemai

Vairāk

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti