Pusdienas Spānijā ir svarīgākā dienas maltīte, to ierasti ietur starp pulksten 14 un 15.30. Šī ēdienreize iet roku rokā ar socializēšanos, pusdienas ieturot kopā ar kolēģiem vai draugiem. Tās ēd ne vien restorānos, bet arī parkos, pludmalēs, upes krastā un ofisu terasēs. Ēdienreizi ierasti sāk ar zupu, kroketēm vai salātiem un maizi. Pamatēdiens parasti ir sātīgs – jūras veltes, zivis vai gaļa ar piedevām un dažādi sautējumi ar pākšaugiem, trusi un dārzeņiem. Arī deserts ir ļoti svarīga pusdienu sastāvdaļa.
Pēc nodzīvota gada Spānijā apguvu vienkāršas un garšīgas receptes, kuras man ierādīja vietējie. Pēc sastāvdaļām nav jābrauc uz Spāniju, jo nepieciešamo vari iegādāties piemājas tirgū vai kādā no lielveikaliem tepat Latvijā.
RECEPŠU CEĻVEDIS:
Gazpacho jeb tomātu aukstā zupa
Nepieciešams:
- 2 kilogrami gatavu tomātu (sagriež ceturtdaļās, izgriežot serdi)
- 1 garais gurķis, nomizots un sagriezts kubiņos
- 1 zaļā paprika, sagriezta kubiņos
- 1/2 sarkanā sīpola, sagriezta kubiņos
- 2 ķiploka daiviņas, sasmalcinātas
- 2 ēdamkarotes olīveļļas
- 2 ēdamkarotes vīnogu etiķa
- 1 tējkarote sāls
- 1/2 tējkarotes melno piparu
- 1 buntīte sakapāta koriandra
Pagatavošana:
Lielā bļodā liek tomātus, gurķus, papriku, sīpolus, ķiplokus, olīveļļu, baltvīna etiķi, sāli un piparus. Ar rokas blenderi samaļ līdz viendabīgai masai bez kunkulīšiem, lai dārzeņi izšķīst un garšas kārtīgi sajaucas. Sakapāto koriandru iemaisa sablendētajā zupā. Pirms pasniegšanas gaspačo ievieto ledusskapī vismaz uz divām stundām, lai zupa atdziest un savelkas garšas. Sātīgākam iznākumam zupā var iemaisīt divas ēdamkarotes skābā krējuma vai jogurta. Dekorē ar sev tīkamiem produktiem, piemēram, kubiņos sagrieztiem gurķiem, tomātu šķēlītēm, papriku vai maizes grauzdiņiem. Pirms pasniegšanas dāsni pārlej ar olīveļļu.
Viena no teorijām vēsta, ka gaspačo ir radies kā zemnieku ēdiens no Andalūzijas reģiona, kas sākotnēji tika gatavots no sakaltušas maizes, ūdens, etiķa un ķiplokiem. Maize palīdzēja zupu padarīt biezāku, bet etiķis – to ilgāk uzglabāt. Laika gaitā zupai pievienoja dārzeņus, kas kļuva par galveno zupas sastāvdaļu.
Menestra de Verduras jeb dārzeņu sautējums
Nepieciešams:
- 400 grami sparģeļu
- 400 grami zaļo zirnīšu (vislabāk svaigi, ja nav, tad saldētu. Konservētie zirnīši nederēs)
- 400 grami artišoku (ja nav pieejami svaigi, var ņemt konservētos)
- 400 grami zaļo pākšu pupiņu
- 1 bundžiņa balto pupiņu
- 3 lieli kartupeļi
- 1/2 burciņa melno olīvu bez kauliņiem
- 1 sarkanais sīpols, sasmalcināts
- 2 ķiploka daiviņas, sasmalcinātas
- 2 ēdamkarotes olīveļļas
- 1 tējkarote sāls
- 1/2 tējkarote melno piparu
- 2 ēdamkarotes vīnogu etiķa
- 1 litrs vistas buljona (der arī buljons no kubiņa)
- ½ buntīte sasmalcināta svaiga pētersīļa
- 200–400 grami rīvēta cietā siera siera vai kūpināta Serrano šķiņka.
Pagatavošana:
Lielā katlā uz vidējas uguns uzkarsē olīveļļu. Karstā eļļā apcep sīpolus un ķiplokus, līdz tie kļūst mīksti un zeltaini, līdz piecām minūtēm. Pievieno sparģeļus, zirņus, artišokus, zaļās pupiņas, kubiņos sagrieztus kartupeļus, olīvas, sāli un piparus. Gatavo aptuveni astoņas minūtes, līdz dārzeņi sāk izdalīt ūdeni un kļūst mīkstāki. Pievieno vīnogu etiķi un buljonu. Uz mazas uguns sautē 15 minūtes vai līdz dārzeņi ir mīksti. Kad kartupeļi mīksti, sautējums gatavs. Iemaisa sakapātos pētersīļus, pasniedz karstu un pārkaisa ar rīvētu sieru vai šķiņķa šķēlītēm.
Sautējumu gatavošana atšķiras dažādos reģionos. Šī recepte nāk no Rioja reģiona, kur sautējumu gatavo vīnogu etiķa mērcē. Navaras reģionā ēdienu gatavo ar tomātu mērci. Savukārt Aragonas reģionā šo ēdienu gatavo ar ķiploku mērci. Tāpēc receptei nav stingru ierobežojumu, bet gan svarīgākais ir izmantot 80% no dārzeņiem un pākšaugiem, kuri ir pieejami sezonāli, lai recepte sasniegtu tās maksimālo krāšņumu un svaigumu.
Paella de marisco jeb jūras velšu paelja
Sastāvdaļas:
- 400 grami gliemeņu, notīrītas un atdalītas no čaulas
- 400 grami kalmāru
- 400 grami garneļu (vai 1kg jūras velšu maisījumu)
- 1 glāze balto rīsu
- 2 ēdamkarotes vīnogu etiķa
- 700 mililitri dārzeņu buljona (var no buljona kubiņa)
- 1 baltais sīpols, sasmalcināts
- 2 ķiploka daiviņas, sasmalcinātas
- 1 sarkanā paprika, sasmalcināta
- ½ bundžiņa konservētu tomātu
- 1 tējkarote safrāna
- ½ tējkarote kūpinātas paprikas garšvielas
- 1/4 tējkarote maltu ķimeņu
- ½ tējkarote sāls
- 1/4 tējkarote melno piparu
- ½ buntīte sasmalcinātu svaigu pētersīļu
- 4 ēdamkarote olīveļļas
- ½ citrons
Pagatavošana:
Uz vidējas uguns uzkarsē olīveļļu vislielākajā pannā, kas mājās ir atrodama (Spānijā izmanto speciālu paeljas pannu). Eļļā apcep sīpolus un ķiplokus, līdz tie zeltaini brūni (apmēram piecas minūtes). Pievieno sasmalcināto papriku, tomātus, sāli un piparus, sautē apmēram piecas minūtes. Pievieno jūras veltes un ļauj tām vārīties dārzeņu sulā, līdz tās kļūst necaurspīdīgas (apmēram piecas minūtes). Pievieno noskalotus rīsus un samaisa, lai rīsi pārklājas ar sautējuma sulu, eļļu un garšvielām. Pievieno vīnogu etiķi un samaisa. Pielej buljonu, safrānu un uzkarsē, līdz uzmet burbuli. Uzliek vāku un uz lēnas uguns gatavo 20 minūtes vai līdz rīsi ir pilnībā gatavi. Pasniedz karstu, apkaisa ar sakapātiem pētersīļiem, pārspiež pāri citrona sulu un bauda.
Pirmās zināmās paeljas receptes tika dēvētas kā "vienkāršs ēdiens no rīsiem un gaļas". Laika gaitā paelja kļuva sarežģītāka – dažādos reģionos tapa unikālas receptes, ieviešot paeljas variācijas. Valensijas reģionā paelja kļuva pazīstama ar to, ka gatavošanā izmanto jūras veltes. Paella de marisco jeb paelja ar jūras veltēm tagad ir nacionālais ēdiens Spānijā.
Croquetas jeb kroketes
Sastāvdaļas:
- 200 grami šķiņķa (var aizstāt ar mozarellu, holandes vai čedaras sieru)
- 1 baltais sīpols, sasmalcināts
- 2 ēdamkarotes sviesta
- 1/2 glāze miltu
- 1 glāze piena
- 1/2 tējkarote sāls
- 1/4 tējkarote melno piparu
- 2 olas
- 1/2 glāze rīvmaizes
- 500ml rapšu eļļa cepšanai
Pagatavošana:
Gatavo bešamela mērci – uz vidējas uguns izkausē katliņā sviestu, pievieno miltus un maisa, līdz milti izkūst sviestā. Pakāpeniski lej pienu un maisa. Pieber sāli un piparus. Ja ir, pierīvē muskatriekstu. Gatavo piecas minūtes vai līdz mērce sabiezē, nepārtraukti maisot, lai nesarautos kunkuļos. Noņem mērci no liesmas un iemaisa izvēlēto šķiņķi vai sieru. Masu ievieto lēzenā bļodā un ļauj pilnībā atdzist. Kad masa atdzisusi un sabiezējusi, laiks velt bumbiņas jeb kroketes. Saslapina rokas un ņem masu pirkstos, virpinot nelielas bumbiņas. Bumbiņas izvieto uz šķīvja un ļauj atpūsties 10 minūtes.
Tikmēr sagatavo panējuma sastāvdaļas. Bļodiņā iesit divas olas un samaisa ar dakšiņu, atsevišķā bļodā šķīvī ieber rīvmaizi. Katru kroketes bumbiņu divas reizes iemērc sakultajās olās un pēc tam apviļā rīvmaizē. Dziļā pannā vai katlā uz vidējas uguns uzkarsē augu eļļu, liek kroketes karstajā eļļā un fritē 2-3 minūtes vai līdz zeltaini brūnas. Nosusina kroketes uz papīra dvieļiem un ēd, kamēr karstas.
Flan jeb pudiņš ar karameļu mērci
Nepieciešams:
- 6 olas
- 1 bundžiņa iebiezināta piena
- 1 glāze piena
- 2 ēdamkarotes cukura
- vaniļas ekstrakts
- 4 ēdamkarotes ūdens
Pagatavošana:
Pagatavo mērci – nelielā katliņā ieber cukuru un ielej ūdeni. Karsē uz vidējas uguns, laiku pa laikam maisot, līdz cukurs izšķīst un kļūst zeltaini brūns. Karameli ielej formiņā, kur tiks gatavots pudiņš, un atstāj sacietēt. Lielā bļodā līdz viendabīgai masai sakuļ olas, kondensēto pienu, pienu, vaniļas ekstraktu un šķipsniņu sāls. Kad karamele ir sacietējusi, lej olu un iebiezinātā piena maisījumu sagatavotajā veidnē. Veidni ievieto lielākā cepamā traukā. Ielej traukā karstu ūdeni, līdz tas sasniedz pusi no veidnes formas malām. Gatavo pudiņu ūdens peldē uzkarsētā cepeškrāsnī 175 grādos vienu stundu. Ļauj krēmam pilnībā atdzist veidnē. Veidni apgriež gājām gaisā un ļauj krēmam izslīdēt no veidnes uz šķīvja. Deserts gatavs!