Rīta Panorāma

Intervija ar Valsts policijas Satiksmes drošības pārvaldes priekšnieku Juri Jančevski

Rīta Panorāma

Intervija ar "Conexus" valdes priekšsēdētāju Uldi Barisu

Padomi veselīgākam uzturam jaunajā gadā

Kā šogad ēst veselīgāk? 

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 1 gada un 10 mēnešiem.

Daudzi cilvēki jaunajā gadā apņemas dzīvot veselīgāk nekā iepriekš. Lai to paveiktu, viens no būtiskākajiem nosacījumiem ir mainīt savus ēšanas paradumus. Speciālisti stāsta, ka veselīgs uzturs nav nekas sarežģīts. Visa pamatā ir mērenība, daudzveidība un regularitāte. Kā šogad ēst veselīgāk? 

Ikdienā varam ēst dažādus produktus, galvenais ir ievērot mērenību, daudzveidību un regularitāti, kā arī jāatsakās no neveselīgiem saldumiem un pārāk sāļiem ēdieniem.

"Patiesībā veselīgs uzturs nav nekas sarežģīts. Tie paši makaroni ar sieru, kartupeļi ar biezpienu. Tas arī ir veselīgs ēdiens," sacīja uztura speciāliste Lizete Puga.

Jautājums ir cik bieži un cik daudz ēst. Ikdienā ir svarīgi ievērot trīs pamata ēdienreizes – brokastis, pusdienas un vakariņas. Jādomā ne vien par to, ko liekam uz šķīvja, bet arī – kā mēs ēdam.

"Proti, lēnām, pievērošot uzmanību tam, ko mēs ēdam, nepārspīlējot ar apjomiem. Lai nav tā, ka viens šķīvis, bet ar kaudzi. Vai arī tas šķīvis tiek papildināts trīs un vairāk reizes," norādīja uztura speciāliste Eva Kataja.

Puga piebilda, ka brokastīs, pusdienās, vakariņās nepieciešams apēst tik daudz, cik ieiet mūsu divās saujās.

Ēdienreizē šķīvis jāsadala trīs daļās. "Pusīte ir ar dārzeņiem. Vēl viena iedaļa, kur ir gaļa, olas, biezpiens, pākšaugi. Un vēl viena sadaļa, kur mums būtu vai nu graudaugi, vai kartupeļi," skaidroja Kataja.

Tātad gaļa un kartupeļi, griķi vai rīsi katrs sastādīs mazāko daļu no porcijas apjoma. Gaļa jāēd vienu reizi dienā, nevis visās ēdienreizēs. Divas reizes nedēļā būtu labi to aizstāt ar zivi, vai dažas dienas vispār iztikt bez gaļas produktiem.

"Mēs sastāvam no ūdens. Tas ir mūsu numur viens dzēriens. Ne tēja, ne kafija, ne sulas, ne sīrupūdeņi, kompoti. Ūdens ir numur viens," piebilda Puga.

Ja starp ēdienreizēm gribas panašķoties, tad var apēst kādu augli, dārzeni vai pilngraudu maizīti. Gastroenterologs Anatolijs Danilāns norādīja, ka ar pareizu uzturu tauku nodzīšanai būs par maz. Ir regulāri jākustas un jāsporto.

"Pie datora, pie televizora, grāmatu palasa, ar sievu varbūt pastrīdas. Sieva saka, man ir fiziska aktivitāte. Es virtuvē zupu vāru. Muļķības, tā nav fiziska aktivitāte," uzsvēra Danilāns.

Jo vairāk kaut ko darām un kustamies, jo mazāk laika būs ēst un virināt ledusskapi. 

"Tātad kalorijas ierobežot, fiziska aktivitāte katru dienu vai pārdienās. Un labi izgulēties. Nevis gulšņāt pie televizora, bet izgulēties. Miegam jābūt normālam. Ja cilvēks grib palikt apaļīgāks, tad viņš vakarā skatās visādas filmas, no rīta uzliek modinātāju un ir maz izgulējies. Sevi grauzt nevajag. Labā garastāvoklī dzīvojiet, un jūsu ķermeņa svars dīvainā kārtā paliks mazāks. Sirsnīgs smaids un labs garastāvoklis. Tas ir novēlējums visiem, kas grib kļūt slaidāki," sacīja Danilāns.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti