Lai gan pats viņš Saeimas vēlēšanās nekandidēja, Pīlēnu par jaunpienācēju politikā nevar dēvēt. Pīlēns bija viens no Tautas partijas dibinātājiem un valdes locekļiem, Liepājas domes deputāts. No partijas 2008. gada nogalē izstājās, pārmetot Tautas partijai konservatīvo vērtību graušanu: "Manuprāt, bezatbildīgi tiek grautas ne tikai konservatīvas politikas vērtības, bet pašu rokām tiek iznīcināta tradicionālā Tautas partijas elektorāta ticība konservatīvai politikai." Pēc izstāšanās citā partijā vairs nav iestājies, lai gan stāvējis pie "Apvienotā saraksta" dibināšanas.
Astoņdesmitajos gados Pīlēns bijis Liepājas galvenais arhitekts, vēlāk dibinājis savu biroju "Arhitekta U.Pīlēna birojs", kurš vēlāk pārauga holdingā UPB. Bijis Liepājas ostas valdes priekšsēdētājs, Liepājas Speciālās ekonomiskās zonas valdes priekšsēdētājs, "Latvenergo" pilnvarnieks un padomes priekšsēdētāja vietnieks.
PSRS laikā studējis Veimāras Arhitektūras un būvniecības augstskolā Vācijas Demokrātiskajā Republikā, radot aizdomas par Pīlēna sadarbību ar Valsts drošības komiteju (VDK). Taču pats to noliedzis un dokumentālu pierādījumu sadarbībai nav.
Saņēmis Triju Zvaigžņu ordeni. Ir Latvijas 100 bagātāko cilvēku sarakstā.
Atgriešanos politikā Pīlēns pamato ar Krievijas iebrukumu Ukrainā, uzsverot, ka viņa galvenie uzstādījumi ir drošība un valsts ekonomiskā attīstība.