Kas notiks ar zaļo kursu un klimatneitralitāti Latvijā? Divi gadi kopš KEM izveides

Kaspars Melnis, Dace Cīrule, Kristaps Klauss, Ivars Zariņš, Maksis Apinis

Jānis Domburs 24.oktobris, ceturtdiena 11:00

30 000 eiro individuālām zālēm vēža slimniekiem: valdības lēmums «nemaina problēmas būtību» un ne visiem attālina nāvi

"Tiek sniegts pozitīvs ieguvums pacientiem" – tā teikts Veselības ministrijas anotācijā lēmumam palielināt individuālo medikamentu kompensāciju onkoloģijas pacientiem no 14 228 eiro līdz 30 tūkstošiem gadā. Veselības ministrs Hosams Abu Meri ("Jaunā Vienotība" (JV)) par to paziņoja augustā pēc publiskās rezonanses par šo tēmu. Valdībā lēmumu pieņēma šomēnes, taču tas nebūt ne visus slimniekus attālinās no nāves. Labdarības portālā Ziedot.lv šogad palīdzību lūguši jau 107 onkoloģijas pacienti, un aptuveni katrs piektais saņēmis individuālo kompensāciju maksimālajā apmērā. Viņiem, lai gan valdības lēmums stājas spēkā ar 1. oktobri, lielāka summa nepienākas. Lietpratēji summas palielināšanu sauc par atbalstošu soli, taču atkārto, ka bez individuālas pieejas tas problēmu neatrisinās.

Onkoloģiska saslimšana ir privāta traģēdija, kam sabiedrība un politiķi pievēršas kampaņveidā, kad kāda no šīm traģēdijam nonāk mediju redzes lokā. Augustā uzmanību pievērsa divi gadījumi – Latvijas Radio producentes un labdarības maratona "Dod pieci" satura redaktores Evijas Unāmas un deviņpadsmit gadus vecā Gabriela Mutora stāsti. Abiem ārstu konsīliji nozīmējuši individuālas zāles, kuras maksā desmitiem un simtiem tūkstošu gadā, taču konsīliju lēmumus, atsaucoties uz valdības noteikto regulējumu, Nacionālais veselības dienests (NVD) Unāmas gadījumā nepildīja vispār, bet Mutoram piešķīra maksimālo summu individuālajai kompensācijai. Ar to bija krietni par maz. Abi gadījumi nonāca Ziedot.lv.

Vairāk naudas vai sistēmas maiņu?

Individuālās kompensācijas apmērs onkoloģijas pacientiem ir ilggadēja problēma, un par to jautājumus ministram uzdeva jau pērn novembrī raidījuma "Kas notiek Latvijā?" ciklā "Kas jādara Evikas Siliņas valdībai?". "Tas nebūs izdarāms viena gada laikā," tā pērn novembra sākumā "Kas notiek Latvijā?" (KNL?) sacīja Hosams Abu Meri, atbildot uz jautājumiem par individuālajām kompensācijām onkoloģijas pacientiem. Viņš atzina, ka kompensācijas summai jābūt lielākai, taču vajag naudu. Drīzumā pieņemtajā 2024. gada valsts budžetā nekādu izmaiņu nebija, bet tagad, pēc nepilna gada, šajā pašā budžetā finansējums individuālajām kompensācijām par gandrīz 400 tūkstošiem eiro palielināts.

Taču problēma nav tikai summa, bet situācija, ka ārstu lēmumus šķiro NVD. Onkoloģijas jomā valdības noteikumos noteikts diagnožu saraksts, un katrai diagnozei noteikti medikamenti, ko valsts apmaksā pilnībā, taču ne visas nepieciešamās zāles ir sarakstos. Pacients var lūgt individuālo kompensāciju, taču arī šo kārtību regulē noteikumi, kas paredz trīs nosacījumus kompensācijas saņemšanai. Pirmais – diagnoze nav sarakstā, bet bez konkrētām zālēm cilvēks neizdzīvos, otrais – diagnoze ir iekļauta, bet kompensējamo zāļu sarakstā nav tai atbilstošas zāles, un trešais, nesen iekļauts – zāles ir, bet konkrētajam pacientam tās nav efektīvas vai ir kontrindicētas, ja zāles ir vienas zāļu farmakoterapeitiskās grupas vai vienas terapijas līnijas ietvaros.

 Šos nosacījumus kritizējusi Valsts kontrole, savā revīzijā, kas tika pabeigta pērn, uzsverot, ka "tie ir ne tikai neloģiski un absurdi, bet arī onkoloģijas pacientu pazemojoši."

Ar Ziedot.lv starpniecību un pacientu akceptu KNL? iepazinās ar dokumentiem par vairākiem gadījumiem, kad NVD pilnībā vai daļēji atteicis apmaksāt ārstu konsīliju noteikto zāļu kompensāciju, atsaucoties uz Ministru kabineta noteikumiem. Gan no ārstu, gan pacientu puses šī situācija nav pieņemama.

"Mums ir pierādījumi, kāpēc pieņemam tādu lēmumu un ne citādu," saka Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas onkoloģe ķīmijterapeite, medicīnas zinātņu doktore Alinta Hegmane. Viņa spriež, ka NVD, atsakot kompensāciju, faktiski iejaucas pacienta ārstēšanā.

Pašreizējo kārtību apšauba arī Latvijas Hemofilijas biedrības un Latvijas Pacientu organizāciju tīkla vadītāja Baiba Ziemele: "Apšaubīt ekspertu lēmumu, ja neesi eksperts, tas ir jocīgi". Ziemele pati gājusi šo ceļu, prasot valsti kompensēt ārstu izrakstītās zāles, tostarp ejot uz tiesu. Nu viņai vajadzīgie medikamenti ir iekļauti kompensējamo sarakstā. Ziedot.lv dati rāda, ka šogad bijuši septiņi gadījumi, kad ziedojumu piesaiste pārtraukta, jo zāles iekļautas kompensējamo medikamentu sarakstā.

Nevis palielināšana, bet inflācijas kompensēšana

Augusta vidū Ministru prezidente Evika Siliņa (JV) paziņoja, ka uzdevusi veselības ministram uzlabot medikamentu individuālo kompensāciju kārtību, palielinot apmēru un pārskatot kritērijus, pildot Valsts kontroles ieteikumus un sadarbojoties ar pacientu organizācijām, "lai identificētu trūkumus sistēmā". Trūkumi ir zināmi sen, taču kritēriju izmaiņu līdz šim nav. Savukārt palielināšana ir ļoti relatīva.

Līdzās 393 368 eiro šogad, nākamgad no valsts budžeta papildus kompensācijām plānoti 1 888 314 eiro. Pārdalot no citiem pasākumiem, kam tiek prognozēta neizpilde – tā teikts valdības lēmuma anotācijā. Kompensācijas maksimālais apjoms, ko var saņemt viens pacients gada laikā, nebija mainījies kopš attiecīgo noteikumu tapšanas 2006. gada novembrī – sākotnēji tie bija 10 000 lati, kas pēc eiro ieviešanas pārtapa par 14 228,72 eiro. Anotācijā konstatēts, ka kopš šo "griestu"  ieviešanas ir augusi inflācija – pēc Centrālās statistikas pārvaldes aprēķina 98,4%. Šis gan ir visu preču un pakalpojumu kopējais inflācijas skaitlis, no kura zāļu cenas var krietni atšķirties, taču jebkurā gadījumā atliek secināt, ka pēc būtības kompensācijas apjoma celšana līdz 30 tūkstošiem nav palielinājums, bet tikai inflācijas sadārdzinājuma kompensēšana.

Tikmēr, atbildot uz KNL? jautājumiem, NVD balstās uz citu argumentu – "individuālās kompensācijas limita aprēķināšanā izmantotas NVD gaidīšanas rindā esošo izvērtēto izmaksu efektīvo medikamentu vidējās viena pacienta  izmaksas gadā". Tiesa gan, Valsts kontrole savā revīzijā iepriekš norādīja, ka vidējā summa 2017.–2021.gadā vienam pacientam bijuši 38 tūkstoši eiro gadā.

No 96 pieteikumiem pozitīva atbilde 38

NVD dati liecina, ka pērn saņemti 98 iesniegumi individuālajai kompensācijai un pozitīvi tie bijuši 41 gadījumā. Kopumā piešķirtā summa ir 497 613 eiro, tātad vidēji 12 136 eiro uz pacientu. Bet nenosegtā summa pērn bijusi 124 260 eiro. Šogad līdz 22. augustam NVD vērsušies 96 pacienti, pozitīvu atbildi saņēmuši 38. Šogad ir arī rekordliela nenosegtā summa – 874 901 eiro, starp kuriem, visticamāk, lielāko daļu veido Gabriela Mutora gadījums.

 

Portāla ziedot.lv septembrī izsniegtā statistika liecina, ka šogad palīdzību lūguši jau 107 onkoloģijas pacienti par kopējo summa 2,7 miljoni eiro. 44 gadījumos vajadzīgas zāles par kopējo summu 2,5 miljoni eiro, 51 gadījumā – speciāla terapija, kas nosaka, vai konkrētā gadījumā ir vajadzīga ķīmijterapija.  Vēl ziedojumi lūgti ģenētiskajām analīzēm, lai palīdzētu zāļu izvēlei, un alternatīvām terapijām, tostarp ārzemēs. Pacientu vecums ir no 19 līdz 76 gadiem, vidējais - 53, biežākā diagnoze – krūts vēzis.

Venita un citi dubultoto summu nesaņems?

"30 000 stājas spēkā tikai no 1. oktobra. Ja kādam pieņemts lēmums par individuālu kompensāciju līdz 1. oktobrim, tad tie ir 14 228,72 eiro un summa netiek palielināta" – tā KNL? apgalvo NVD pārstāve Sintija Kājiņa. Viņa saka, ka nav paredzēta iespēja tiem, kuri ir valsts atbalstu maksimālajā vai kādā citā apmērā saņēmuši, jau tagad summu palielināt. Viņiem jāgaida gads, lai visu procedūru atkal izietu no jauna – ārstu konsīlijs un tad pieteikums NVD.

Starp tiem, kam ziedojumus vāc Ziedot.lv, ap 20% ir cilvēki, kuriem jau piešķirta līdzšinējā maksimālā kompensācija 14 228,72 eiro. Starp viņiem ir arī Venita Elere, kuras diagnoze ir –  Hodžkina limfoma, un ārstu konsīlijs nozīmējis konkrētas zāles "Pembrolizumab", kas atbilst Eiropas zāļu aģentūras rekomendācijām un ir iekļautas gan Eiropas, gan ASV vadlīnijās Hodžkina limfomas ārstēšanai. "Bez konkrētā medikamenta lietošanas nebūs iespējams uzturēt pacientes dzīvības funkcijas, jo Hodžkina slimība progresēs".

NVD sākotnēji kompensāciju atteica vispār, pamatojot, ka slimības ārstēšanai kompensējamo zāļu sarakstā ir citi medikamenti, un tikai pēc lēmuma apstrīdēšanas Veselības ministrijā aizvadītajā vasarā lemts par 14 228,72 eiro kompensācij. Taču gadam zālēm nepieciešams gandrīz četrkārt vairāk – 54 846 eiro, bet no tiem līdz šim saziedoti mazākā daļa 20 592,94 eiro.

Sarunā ar KNL? Venita stāsta, ka turpina cīņu un viņai palīdz ne tikai labdarbības organizācijā savāktais ziedojums, bet arī ģimene. Venita saka, ka lielāku valsts atbalstu šobrīd nemēģinās lūgt, jo baidās, ka tad var pazaudēt jau piešķirto kompensāciju. Sievietei tuvākajā laikā plānotas pārbaudes, lai uzzinātu, kā zāles ir iedarbojušās. Viņa cer uz remisiju jeb simptomu mazināšanos vai izzušanu.

"30 ir vairāk kā 14, bet tas nemaina problēmas būtību," saka daktere Alinta Hegmane. Gan viņa, gan pacientu organizāciju pārstāve Baiba Ziemele uzskata, ka katrs gadījums būtu jāvērtē individuāli, jo daudziem pacientiem zālēm izmaksas gadā nesasniegs 30 000 eiro, bet ir tādi, kam ar šo summu ir krietni par maz.

Līdzās šai problemātikai nav atrisinātas arī situācijas, kad ārstu konsīlijos noteiktais medikaments pacientam ar NVD lēmumu netiek piešķirts vispār vai tiek kompensēts ne tuvu ne maksimālā apjomā, bet kompensējamo medikamentu sarakstā nav iekļautas efektīvākās zāles. Par to – nākamajā publikācijā.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti