Aptaujas ietvaros laika posmā no 1. līdz 6. decembrim aptaujāti 1005 Latvijas iedzīvotāji. Tās rezultāti liecina, ka ar “Jaunās Vienotības” darbu nav apmierināti 58% respondentu, kamēr ar “Attīstībai”/”Par!” – 62%. Ar Nacionālās apvienības un JKP darbu valdībā uz Saeimā nav apmierināti 64% aptaujāto.
Teju tikpat kritiski valdību veidojošo partiju darbu vērtē arī Latvijas pilsoņi. Attiecīgi neapmierinātību ar “Jaunās Vienotības” darbu valdībā un Saeimā pauduši 57% respondentu Latvijas pilsoņu grupā. Ar “Attīstībai”/”Par!” paveikto valdībā un parlamentā nav apmierināts 61% respondentu, savukārt ar JKP un Nacionālās apvienības veikumu – pat 63% aptaujāto.
Jāatzīmē, ka īpaši kritiski valdības partiju darbu vērtē privātajā sektorā nodarbinātie, proti, pilnībā neapmierināti vai drīzāk neapmierināti ir attiecīgi 45% un 25% respondentu. Tikmēr publiskajā sektorā strādājošo respondentu vidū pilnībā neapmierināti ar valdības partiju veikumu ir 35%, bet drīzāk neapmierināti – 20%.
Tieslietu ministrs Jānis Bordāns, komentējot vērtējumu par JKP darbu, raidījumā “Kas notiek Latvijā?” izteicās, ka šo novērtējumu varētu būt ietekmējuši daudzi faktori, taču “tas man neko nemaina”. Tikmēr viņa kolēģis, ekonomikas ministrs Jānis Vitenbergs (NA) norādīja, ka valdību veidojošo partiju paveiktā novērtējums visām partijām ir visnotaļ līdzīgs. “Sabiedrība šo divu gadu laikā ir saskārusies ar neērtībām un to arī identificē ar valdības lēmumiem, valdības darbu. Es domāju – uzlabosies situācija, uzlabosies vērtējums,” sacīja Vitenbergs.
Savukārt Saeimas deputāts Arvils Ašeradens (JV) sacīja: “Viens elements ir, ka visi ir pārguruši no šī Covid-19, visiem viņš ir apnicis.” Tomēr, viņaprāt, “Jaunās Vienotības” darbības novērtējumu ietekmējis arī fakts, ka bieži vien lēmumi ir bijuši nekonsekventi.
Tikmēr Veselības ministrijas parlamentārais sekretārs Ilmārs Dūrītis (A/P!) sprieda, ka, ņemot vērā, ka “Attīstībai”/”Par!” politiķi pandēmijas laikā vada Veselības ministriju, viņa pārstāvētās partijas novērtējums ir uzskatāms par salīdzinoši labu.
“Tas nav brīnums, ka 40% cilvēku ir pilnīgi neapmierināti. Loģiski, ka viņi nav apmierināti ar situāciju.”
“Es nezinu, vai vajag acumirklī kaut ko, kas tiek teikts no sabiedrības puses, ņemt par ļoti spēcīgu atskaites punktu. Man šķiet, ka svarīgāk ir domāt, ko sabiedrība par mums domās, piemēram, pēc pusgada. Tas ir tas, pie kā mums ir jānonāk, jo šā brīža lēmumi jau nav tikai par šodienu, par rītdienu, par laiku pēc vienas nedēļas,” tā, komentējot raidījumā publiskotos aptaujas rezultātus, uzsvēra Latvijas Universitātes profesors sociālajā psiholoģijā Ivars Austers.
Ar detalizētu informāciju par aptaujas rezultātiem, respondentiem un galvenajiem secinājumiem var iepazīties pievienotajā dokumentā.