Izstādes pamatu veido mākslas mecenātu Jāņa un Dinas Zuzānu kolekcijas, kā arī Tukuma muzeja un Jaņa Rozentāla Saldus Vēstures un mākslas muzeja krājumu priekšmeti.
Līdz šim izstādēs un pētījumos vairāk akcentēti Kuzņecova fabrikas mākslas izstrādājumi, kurus 20. gadsimta 30. gados radījuši labi zināmi Latvijas mākslinieki – Romans Suta, Vilis Vasariņš, Jēkabs Bīne, Herberts Mangolds, Niklāvs Strunke un citi.
Tomēr arī ikdienas produkcijas mākslinieciskais veidols ir novērtējams.
Izstāde iepazīstinās ar dažādām priekšmetu grupām – ikdienas porcelāna un fajansa galda traukiem, servīzēm, interesantiem sadzīves priekšmetiem jeb funkcionālo sīkplastiku (pelnutraukiem, salvešu turētājiem, sālstraukiem, lādītēm), dekoratīvo sīkplastiku un arī mākslas priekšmetiem. Izstāde ar krāšņiem un savdabīgiem priekšmetiem iedzīvina stāstu par laiku un apstākļiem, kādos tie tapuši vai lietoti.
Par izstādes vizuālā tēla nesēju tās amizantā dizaina dēļ izvēlēta fajansa krūka “Papagailis” no Zuzānu kolekcijas, kas tapusi Kuzņecova fabrikā Tverā, Krievijā (1864–1887). Savukārt Tukuma muzeja krājumā esošā limonādes krūze “Pelikāns” saistīta ar nozīmīgiem Latvijas vēstures notikumiem. Vēl pirms 90 gadiem tā lietota Mežaparka restorānā Rīgā. 1939. gadā, kad restorāns slēgts sakarā ar īpašnieka piespiedu izbraukšanu uz Vācijas okupētajiem Polijas apgabaliem, krūzi kā dāvanu no īpašnieka saņēmusi restorāna darbiniece Emīlija Glāzniece no Jaunpils pagasta. Tā glabāta ģimenē kā dārga piemiņa, līdz uzdāvināta muzejam.
Izstāde Durbes pilī apskatāma līdz 2021. gada 10. janvārim.
Izstādes kuratore: Marta Šuste, līdzkuratore: Diāna Barčevska.
Māksliniece-grafiskā dizainere: Rasa Jansone.
Kuzņecova porcelāns
Rīgas fabrika bija viena no deviņiem Kuzņecovu dinastijas uzņēmumiem Krievijas impērijā. Tai ir nozīmīga vieta porcelāna vēsturē kā vienīgajai fabrikai, kas nesa Kuzņecovu vārdu arī starpkaru periodā, kad visas fabrikas Krievijā bija nacionalizētas. Kuzņecova produkcijas stilu noteica tādi tehnoloģiskie un dekorēšanas paņēmieni un tehnikas, kas padarīja šos izstrādājumus plaši atpazīstamus.
Zuzānu kolekcija
Mākslas mecenātu Jāņa un Dinas Zuzānu kolekcija ir lielākā privātā Latvijas mākslas kolekcija pasaulē, kas aptver mākslas darbus no 18. gadsimta līdz mūsdienām. Šīs kolekcijas Kuzņecova fabrikās ražotie priekšmeti eksponēti pirmo reizi. Izstāde iekārtota Tukuma muzeja Durbes pilī un bagātina senās muižas kungu mājas vēsturisko interjeru. Tā sniedz iespēju apmeklētājiem atpazīt jau zināmus Kuzņecova fabrikas ražojumus un apskatīt agrāk neredzētu porcelāna, fajansa un pat māla priekšmetu daudzveidību.