XXVI Vispārējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku Noslēguma koncertā “Zvaigžņu ceļā” izskanēs apmēram 40 dziesmu. Iepazīstinām ar pirmo no tām - tautasdziesmu Jura Karlsona apdarē.
„Šīs dziesmas vēsture ir aizsākusies 2003.gadā, kad komponists to radīja speciāli tam formātam, kāds bija tā gada Dziesmu svētkos. 2003.gadā no katra novada pēc konkursa rezultātiem tika izvirzīts viens labākais koris, kas Lielajā estrādē sadziedājās ar kopkori. Priekšā bija atsevišķa skatuve, un katra novada labākais koris kāpa uz tās un dziedāja kādu skaņdarbu kopā ar lielo kori. „Ūdens sauca” bija viens no šiem skaņdarbiem, ko toreiz izpildīja jauktais koris „Valmiera” Guntara Ķirša vadībā. Šī dziesma gan, protams, formas ziņā atšķīrās no tās, kas ir tagad, jo mēs ar komponistu vienojāmies, ka viņš izstrādās jaunu redakciju gan formas, gan garuma ziņā, lai tā būtu piemērota tieši kopkorim.
Man liekas, ka dziesma ir izdevusies diezgan dinamiska, atraktīva, spraiga un ar labu temperamentu,
ko droši vien Ints Teterovskis kā šīs dziesmas virsdiriģents arī spilgti mācēs attēlot,” stāsta dziesmu svētku noslēguma koncerta mākslinieciskais vadītājs Mārtiņš Klišāns.
Ūdens sauca, akmens vilka
Latviešu tautasdziesma
Jura Karlsona (1948) apdare
Tīšām sēdu upmalēje,
Upes dziesmu klausījos:
Ūdens sauca, akmens vilka,
Kraujmalītis vizināja.
Visas upes klusu tecēj’,
Gauja klusu netecēj’.
Gauja tecēj’ skanēdama
Sidrabiņu sijādama.
Sidrabiņa upe tek
Caur zaļoi priedulāj’,
Vēl būt’ zelta tecējuse,
Kaut skujinas nebiruš’.
Kas kaitēja nedzīvoti
Gaujas līču maliņā:
Baltu vilku mugurāi,
Melnu mērcu ūdenī.
Vai tie mūsu Gaujas līči
Visi lieti nederēj’?
Pati Gauja zeltu nesa,
Gaujas līči sudrabiņ’.
XXVI Vispērējo latviešu Dziesmu un XVI Deju svētku noslēguma koncerta kora dziesmu apkopojuma izdevums un pilns nošu komplekts pieejams "Musica Baltica" mājaslapā.