Kā stāsta studijas "Deviņi" pārstāve, filmas izpildproducente Marta Romanova, dokumentālā filma "Ručs un Norie" ir stāsts par divu eksotisku pasauļu sastapšanos, kas uzšķiļ pārsteidzošu emocionālu un dvēselisku radniecību.
Antropoloģijas maģistratūras studente Norie Tsuruta no Japānas ierodas Latvijā, lai pētītu un rakstītu savu maģistra darbu par suitu novadu. Te viņa satiek vienu no vecākajām suitu sievām Mariju Steimani, sauktu par Ruču, kura nezina ne vārda angliski, toties dzied. Norie iemācās latviešu valodu un dziesmas, un antropoloģiskā interese pamazām pārvēršas patiesā gara tuvībā, kas neapdziest pat tad, kad Norie ir spiesta atgriezties Japānā. Turpmāk Latvija un Japāna ir saistītas ar neredzamu un ļoti personisku pavedienu - Ručs raizējas par Norie "tur, tālumā" un uztraucas par katru zemestrīci Japānā. Bet Norie sauc Ruču par savu Latvijas vecmāmiņu, vēlas atgriezties un savā dzimtenē iet uz futbola spēli latviešu tautastērpā, kur kopā ar draugiem sauc "Sarauj, Latvija!".
Filmas režisore Ināra Kolmane stāsta: "Filma būs kultūrvēsturisks un tai pašā laikā mūsdienīgi aktuāls un vitāls stāsts, kurā Ruča dzīvi un gadsimtiem nosargātās suitu un Latvijas tradīcijas cenšas izzināt, izprast un mācīties Norie, kura pārstāv citu paaudzi, atšķirīgu mentalitāti un kultūru. Notiek savstarpēja ieklausīšanos savā un otra cilvēka būtībā. Ne mazāk saistošas un interesantas būs filmas epizodes, kas tapušas, sekojot Norie ikdienai Japānā."
Filmas "Ručs un Norie" galvenais operators ir Andrejs Verhoustinskis, montāžas režisore Līga Pipare, muzikālo noformējumu veidojuši Pēteris Pāss, Mārtiņš Miļevskis un Rihards Kolmanis, skaņu režisors Ilvars Veģis, izpildproducente Marta Romanova, producenti Jānis Juhņēvičs, Ināra Kolmane un Marta Mannenbach. Filmā izmantota Uģa Prauliņa mūzika no albūma "Pagānu gadagrāmata". Producējošā studija - filmu studija "Deviņi".
No 1.maija filma "Ručs un Norie" tiks izrādīta kinoteātrī "Splendid Palace". Filmu paredzēts izrādīt visā Latvijā. 1.maijā filma tiks demonstrēta Alsungā.