Kopumā no Latvijas bēgļu gaitās līdz 1945. gada sākumam devās vairāk nekā 82 tūkstoši civiliedzīvotāju, bet pa zemes ceļu Latviju atstāja vēl ap 20 000. Okupācijas muzejs glabā daudzas Otrā pasaules kara bēgļu sniegtās liecības.
"Dodoties pāri jūrai, briesmas pavadīja, ne tikai uzkāpjot uz kuģa, bet arī nevarēja būt pārliecība, ka cilvēks izkāps krastā," stāsta Latvijas Okupācijas muzeja audiovizuālā krājuma glabātāja Evita Feldentāle.
Šodien atklātajā izstādē, ārtelpā pie muzeja var aplūkot daudzu ģimeņu došanos prom no dzimtenes. Arī dzejnieka Kārļa Skalbes. Par viņa bēgļu gaitām stāsta vairākas fotogrāfijas. Bet muzeja iekštelpās var aplūkot mantas, kuras cilvēki ņēma līdzi, braucot prom no mājām.
Dainas Krastiņas vecāki devās uz Vāciju, vēlāk ar kuģi uz Ameriku. Dzimusi ASV, tagad atgriezusies Latvijā, Daina Krastiņa atminas, ka vecāki par došanos bēgļu gaitās stāstījuši ļoti maz.
Dramatiski un emocionāli ir trimdas bēgļu stāsti. Kādam došanās bēgļu gaitās bija pāris stundās pieņemts lēmums, citam – pēc ilgas svārstīšanās un šaubām. Pāri visam izpratnes par to, kas gaidāms, teju nevienam nebija.