Kad 1859. gadā Tērbatas, tagadējās Tartu universitātes, students Krišjānis Barons nolēma kājām mērot ceļu no Tartu līdz savām mājām Dundagā, viens no viņa mērķiem bija pamatīgāk iepazīt savu tēvzemi. Tas atspoguļots viņa grāmatā “Mūsu tēvzemes aprakstīšana un daži pielikumi īsumā saņemti”. Tā šis augstskolas matemātikas un fizikas fakultātes students kļuva par pirmās ģeogrāfijas grāmatas autoru, kas atstājis nozīmīgu informāciju par Latvijas teritoriju 19. gadsimta vidū. Viņa 185. dzimšanas diena rosinājusi ne tikai atkārtoti izdot šo grāmatu, bet arī kājām noiet šo posmu vēlreiz.
Iedvesmojoties no grāmatas, izveidots Baronam veltīts pārgājiena maršruts, un, balstoties pētījumos un iepazīstot Barona atmiņas par viņa veikto gājienu 19. gadsimtā, izveidota šī maršruta karte.
Pēc pirmreizējās ceļa veikšanas ikvienam interesentam būs iespēja šo vēsturisko maršrutu noiet patstāvīgi.
Ceļš sadalīts vairākos mazos gabaliņos, un katram "mūsdienu Baronam" līdzi būs īpaša ceļojošā dienasgrāmata, kurā fiksēt savas pārdomas ceļā, projekta karodziņš un Barona dibinātās Tērbatas universitātes studentu korporācijas cepurīte.
Maršrutu svinīgi atklāja gan Latvijas kultūras ministrs Nauris Puntulis (Nacionālā apvienība), gan Igaunijas kultūras ministrs Teniss Lukass. Savukārt pirmo ceļa gabaliņu Tartu pilsētā veica Imanta Ziedoņa fonda “Viegli” mūziķis Renārs Kaupers.
“Būsim šajā ceļā četras nedēļas. Visi "mūsdienu Baroni" jau iepazinušies ar Barona rakstīto ģeogrāfijas grāmatu un viņa piezīmēm, pēc tam pārbaudot šos ģeogrāfiskos faktus dzīvē. Vairāk nekā 65 dažādi cilvēki – skolotāji, uzņēmēji, radošo industriju pārstāvji – ir atraduši savu tautasdziesmu, gatavi ceļam un gaida dienu, kad varēs sākt. Esmu gandarīta, ka esam šo maršrutu izveidojuši,” stāsta Ziedoņa muzeja vadītāja Žanete Grende.
Katram "mūsdienu Baronam" būs vairāki uzdevumi – atrast savas īpašās vietas ceļā, vērot dabu, iemūžināt ceļu fotogrāfijās un izveidot nelielu sava ceļa posma aprakstu.
"Mūsdienu Baronu" vidū ir ļoti dažādi cilvēki, sākot ar vairākiem skolotājiem līdz pat prezidentam Egilam Levitam. Ceļā radītie "mūsdienu Baronu" stāsti būs apkopoti krājumā “Mūsdienu Tēvzemes aprakstīšana”. Šie stāsti būs arī daļa no projektā topošās izstādes.
Līdz ar gājiena atklāšanu, 21. augustā Tartu atklāta arī Latvijas un Igaunijas kopizstādes “Tuvie” pirmā daļa, kuras papildinātā versija būs redzama Latvijas Nacionālajā bibliotēkā oktobra beigās. Imanta Ziedoņa muzejs notikumu ciklā “Ceļā ar Baronu” visa gada garumā veido vairākus kultūras notikumus, lai stiprinātu nacionālo pašapziņu un ikvienam liktu aizdomāties par savām saknēm un nacionālajām vērtībām.