"Šeit, redzat, viens paklājs ir tāds ļoti sarkanīgs un skaists, bet šeit, redzat, kāda pārmaiņa ar krāsām, – granātāboli tādi dzeltenīgi, rudenīgi. Tā nav kļūda, jo granātāboli ne vienmēr ir sarkani," tā par atšķirībām, kas novērojamas austajos paklājos, stāsta Rīgas Jūgendstila centra projektu koordinatore Jūlija Trofimova.
Izstādē "Austais granātābols: majestātiskie Azerbaidžānas paklāji" būs redzami trīs dažāda izmēra, krāsu un dizaina paklāji, kas austi ar rokām uz horizontālām vai vertikālām stellēm. Tos darinājis azerbaidžāņu uzņēmums "Azerkhalcha", sadarbojoties ar mākslinieci Samiru Allahverdijevu.
"Šajos paklājos ir izmantota ne tikai tradicionālā tehnika, jo, kā jūs redzat, šeit ir tādi riktīgi tautiski ornamenti, bet šeit ir piemērota jauna tehnoloģija, un šie skaistie granātāboli ir austi speciālā 3D tehnikā. Ja mēs paskatāmies drusciņ zemāk, redzat, tiem [granātāboliem] ir reljefs. Parasti Azerbaidžānas paklājs varētu būt vispār ļoti gluds, bez vilnas, varētu būt ar vilnu, varbūt arī vilna ar zīdu, un dažreiz ļoti dārgajos paklājos izmanto zelta diegus," izrāda Jūlija Trofimova.
Azerbaidžānas paklāju aušanas māksla ir sena un izkopta tradīcija, kas attīstījusies jau kopš bronzas laikmeta. Paklājos izmanto dažādus reģionālos rakstus un tehnikas, kas atspoguļo valsts kultūru un vērtības. Šī māksla ir cieši saistīta ar sabiedrisko dzīvi, proti, paklājus izmanto gan dekorēšanai, gan īpašos dzīves notikumos, piemēram, kāzās un bērēs. Azerbaidžānas paklāji ir pazīstami ar augstu mezglu blīvumu, kas nozīmē, ka tie ir īpaši izturīgi un kalpo gadsimtiem ilgi.
Tradīciju apliecina arī azerbaidžāņu teiciens: "Mana māja ir tur, kur ir mans paklājs."
Jūlija Trofimova stāsta: "Paklāji no Azerbaidžānas uz Eiropu tika eksportēti jau kopš 15. gadsimta vai pat agrāk, jo mēs dažās mākslas kompozīcijās varam redzēt arī azerbaidžāņu mākslu. Paklājus viņi auž kopš aizvēsturiskiem laikiem. Sākumā gan tie nebija ar tādu garu vilnu."
Savukārt izstādes galvenais motīvs, kas redzams arī visos paklājos, ir Azerbaidžānas nacionālais auglis – granātābols. Tas valsts kultūrā ir pārpilnības, dzīvības, mīlestības un vienotības simbols.
"Granātābola simbols ļoti bieži parādās gan austajos paklājos, gan arī citur. Granātābolu kā simbolu ļoti bieži var sastapt uz mākslas darbiem Azerbaidžānā. Azerbaidžānā ir arī īpaši Granātābolu svētki, kur tiek cildināts granātābols un darināti visādi darbi ar granātābolu, jo to var izmantot gan kulinārijā, gan medicīnā, gan arī krāsošanā," teic projekta koordinatore.
Izstāde Rīgas Jūgendstila centrā tapusi sadarbībā ar Azerbaidžānas Republikas vēstniecību Latvijā un uzņēmumu "Azerkhalcha", kas jau gadiem ilgi uztur Azerbaidžānas tradicionālo paklāju aušanu, apvienojot to ar klasisko meistarību un mūsdienīgu dizainu. Šajā izstādē būs iespēja aplūkot paklājus no uzņēmuma jaunākās kolekcijas "Fruits of the Garden" jeb latviskojot "Dārza augļi".
Kā stāsta Trofimova, šāda izstāde Rīgā nonākusi, pateicoties tam, ka muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā jau vairākus gadus ir redzams zilas krāsas azerbaidžāņu paklājs, kas papildināts ar citu krāsu toņiem: "Pirmkārt, mums ir ļoti labas attiecības ar Azerbaidžānas vēstniecību, un, otrkārt, – mūsu krājumā ir vēsturiskais Azerbaidžānas paklājs no jūgendstila laikmeta. Protams, kad vēstniecība to ieraudzīja, viņi bija ļoti ieinteresēti. Gribas teikt, ka jūgendstila laikmets ienesa jaunas tehnoloģijas, domas un stilu, protams, šie paklāji ir mūsdienu, bet mēs varam šeit vilkt paralēles ar jūgendstilu."
Rīgas Jūgendstila centrā izstāde būs skatāma līdz decembrim.