Izstādes kuratore Agnese Zviedre skaidro: "Mani ārkārtīgi aizrauj mākslinieka spēja tik ļoti detalizēti un vienlaicīgi arī rotaļīgi attēlot dažādas cilvēcīgas mizanscēnas un tajā pašā laikā attēlot arī robotus, milžus un citplanētiešus." Kuratori visvairāk saista gleznotāja darbi ar sociālo un politisko tematiku, kas ir ļoti meistarīgi gan savā vizuālajā izteiksmē, gan saturiski dziļi piepildīti un aktuāli joprojām.
Īpaši izceļams, protams, arī Ausekļa Baušķenieka oriģinālais rokraksts.
"Ja reizi dzīvē tev ir sanācis ieraudzīt Baušķenieka darbus, tad tu tos atpazīsi visu mūžu.
Tu saredzēsi to kolorīto, punktoto, vibrējošo virsmu, ar ko viņš tik meistarīgi tādas ļoti precīzas detaļas un portretējumus spēj attēlot. Tas ir tik brīnišķīgs formāts, un tas ir viņa unikālais glezniecības stils," uzsver Zviedre.
Izstādē ir četras sadaļas, kas pāraug cita citā un kuru centrā ir cilvēks visdažādākajās savās izpausmēs un attiecībās ar ģimeni, sabiedrību un dzīvi kopumā.
Izstāde sākas ar vairākiem pašportretiem, atklājot autora redzējumu par sevi. Viens no tiem ir darbs "Dieva ausī", ko savulaik, padomju laikos, Baušķeniekam izstādē neļāva izlikt, jo cenzoriem nepatika, ka autors gleznā redzamo goda rakstu bija novietojis daudz zemāk par citiem priekšmetiem.
Pašportretiem seko darbi, kas atklāj autora skatījumu uz cilvēka ikdienu un dzīvi ģimenē, un arī tajos netrūkst ne Baušķenieka labsirdīgā smaida, ne arī skarbāku vērojumu. Tāpat kā sadaļā, kas veltīta politiskām un sociālām tēmām, kur skatāmi galvenokārt 90. gados tapuši darbi gan ar tam laikam, gan, izrādās, arī šodienai aktuālām tēmām, darbu nosaukumi "Iela", "Emigranti", "Septiņi gulētāji", "Pikets":
Agnese Zviedre par vienu no darbiem atklāj vairāk: "Teiksim, darbs "Pikets", kur cilvēki piketē ar plakātiem "Nē – tiem un šitiem", "Mums – jā!". Un tad mēs skatāmies uz šī brīža situāciju un redzam, ka ir tieši tas pats. Arī pēc 30 gadiem. Bet šis darbs var kalpot arī par impulsu, lai mēs ne tikai konstatētu šo faktu, bet censtos meklēt risinājumu, kā to mainīt. Jo cilvēka dzīve tomēr ir ļoti unikāla, un mums ir iespēja to padarīt labāku."
Izstādes otrā telpa veltīta zinātniskajai fantastikai un nākotnes vīzijām, kas ir arī ļoti raksturīga Baušķenieka darbu šķautne. Darbi tapuši pirms vairāk nekā 20 un 30 gadiem, un izrādās, ka tas, kas toreiz vēl šķita tīrā fantāzija, tagad jau daudzējādā ziņā ir realitāte. "Manuprāt, Baušķeniekam ir tāds brīnišķīgs skatījums uz potenciālo robotu pasauli, bet tai pašā laikā šobrīd ar visu mākslīgā intelekta un mašīnmācības attīstību mēs redzam, ka robotu nākotne no mums nemaz tik tālu vairs nav," skaidro Zviedre.
Izstādi papildina arī trīs kinētiskie objekti, kas raksturo Ausekļa Baušķenieka hobiju, kam viņš ļoti aizrautīgi nodevās līdzās gleznošanai, un tas ir radio amatierisms. Zviedre stāsta: "Šajā izstādē redzamie darbi ir bijuši strādājoši, bet šīs izstādes kontekstā tika pieņemts lēmums, ka varbūt tomēr labāk tos izstādīt kā objektus, lai skatītājiem parādītu šo Baušķenieka māksliniecisko šķautni, kas iepriekš nav uzskatīta kā mākslinieciskā daiļrade, bet vairāk kā hobijs. Bet tie objekti ir tik ārkārtīgi estētiski un radoši, ka mums šķita svarīgi skatītājiem parādīt arī šo viņa darbības aspektu."
Pats Auseklis Baušķenieks radio intervijās gleznošanu savulaik raksturojis kā savas saldās mokas, un jo kāds darbs viņam nācis grūtāk, jo par to bijis lielāks gandarījums. Viņu nav iedvesmojusi daba, bet gan cilvēks visās savās izpausmēs, kas pēc viņa vārdiem ir neizsīkstošs materiāls gleznotājam. Pats viņš īsti nepiekrita, ka savos darbos ir ironisks un sarkastisks. Auseklis Baušķenieks teicis: "Es ar tādu pieeju nepieeju, ka es gribētu par kaut ko ironizēt, bet varbūt tā sanāk.
Vienkārši es ar platām acīm un ausīm dzīvoju līdzi dzīvei, skatos, kas notiek un kā tas iedarbojas uz manu attēlošanas spēju.
Par skaistiem mākoņiem es nejūsmoju un par kritušām lapām. Bet man patīk notikumi. Un mani ļoti interesē nākotne. Gan tehnikā, kā būs, gan sadzīvē un valsts iekārtā."
Tikko vaļā vērto izstādi "Laikmetu vizionārs. Auseklis Baušķenieks" Nacionālajā mākslas muzejā varēs apskatīt līdz septembra vidum.