Komponists un gleznotājs Mikalojs Konstantīns Čurļonis bērnību pavadījis Druskininkos, kas no jūras krasta atrodas teju tikpat tālu kā Lūznavas muiža. Taču kā simbolisma pārstāvi viņu iedvesmoja visas dabas ainavas, arī jūra savā varenībā.
"Sākotnējos darbojas jūru viņš izmanto pamatā kā fonu. Ja viņš vēlas attēlot ko plašu, ko universālu, kaut ko, kas ir tik liels kā debesis, viņš izmanto jūru vai okeānu. Bet vēlāk viņš centās atrast veidus, kā attēlot jūras vitalitāti un jūras spēku vētras laikā," mākslinieka daiļradi raksturo viņa mazmazdēls, pianists Roks Zubovs.
Lūznavas muiža sadarbībā ar Roku Zubovu jau piekto gadu meklē un atrod jaunas Čurļoņa kā pasaulslavena mākslinieka personības šķautnes. Tas tāpēc, ka muižā valda pārliecība – gleznotājs savas dzīves laikā visdrīzāk viesojies arī šeit.
Lūznavas muižas pārvaldniece Iveta Balčūne teic: "Ja skatās uz Čurļoņa daiļradi, tad kā jau viņa mazmazdēls Rokas minēja, tad tā ir ļoti daudzslāņaina. Atverot vienu lappusi, tu vari lasīt nākamo. Dzirdot vienu skaņdarbu, tu saredzi tajā arī mākslu un sadzirdi arī vārdu. Čurļonī saplūst mūzika, māksla, vārds."
Atklājot izstādi, jūras tematikā izskanēja arī pianistu Roka Zubova un Sonoras Zubovienes sagatavotā koncertprogramma "Skanošā krāsu jūra". Simbolisma pārstāvja Čurļoņa "Jūru" papildina impresionisma pārstāvja Kloda Debisī "Jūra". Abi skaņdarbi tapuši teju vienā laikā.
"Simfoniskā poēma "Jūra" ir, iespējams, labākais jelkad uzrakstītais lietuviešu skaņdarbs simfoniskajam orķestrim. Diemžēl pirmo reizi to atskaņoja tikai 1936. gadā, kas ir 25 gadus pēc Čurļoņa nāves. Skaņdarbam trūka iespēju radīt tādu vēsturisku ietekmi, kādu tas būtu pelnījis," norāda Roks Zubovs.
Viņš arī atgādina, ka 2025. gadā apritēs 150 gadi kopš dižā lietuviešu mākslinieka dzimšanas.