"Laipni lūgti!" – ar šādu gleznas nosaukumu savā lielformātu glezniecības personālizstādē skatītājus sagaida mākslinieks Kristaps Zariņš. Pēdējo divu gadu laikā viņš radījis astoņpadsmit darbu sēriju, no kuras strāvo pasaules mākslas vēstures elpa un ceļojums cauri laikiem.
Kristapu Zariņu jau kopš mazotnes interesējusi mākslas vēsture. Iespējams, tāpēc šo uzkrāto pieredzi un zināšanas Latvijas Mākslas akadēmijas rektors izmanto glezniecībā. Katra viņa radītā glezna sastāv no daudzu pasaulslavenu gleznotāju un tēlnieku darbu citātiem, kas veido jaunu kontekstu.
"Tie gatavie tēli no mākslas vēsture rada tādu priecīgu, no vienas puses, un, no otras puses, nervozu vēsturisku sarunu. Un tajā tēlā, ko es paņemu no mākslas vēstures, es viņu ietērpju savā krāsu paletē un tādā veidā nonāku pie risinājuma – izkrāso pats!" stāsta Kristaps Zariņš. "Tad ir mākslinieki, no kuriem var aizņemties triepienu, ir mākslinieki, no kuriem var aizņemties līnijas plūdumu, un ir mākslinieki, kuri ir salikuši krāsas neredzētos slaikumos. [..] Vēl mākslas vēsture ir tāda taka, kura ved un neapstājas, un tā taka ir interesanta, ir interesanti sarunāties ar citiem māksliniekiem, varbūt pat skaidrs, ka viņi nemaz nenojauš, ka es ar viņiem sarunājos, bet māksla jau tāpēc ir tāda lieta, ka viņa karājas kā bumbulītis eglītē un katrs var to savu stāstu izsapņot pats."
Galerijā "Māksla XO" vienā no izstādītajiem darbiem mākslinieks iegleznojis arī kolēģi Kristianu Brekti un pats sevi.
"Viss sākās ar manu seju ar saskaitāmiem zobiem un pamatā ir grāmata par Frānsisu Bēkonu, ko es izlasīju, kur viņa vadmotīvs, ko es agrāk nezināju, ir kliedziens no Eizenšteina filmas "Bruņukuģis Potjomkins", kas viņu vajāja visu mūžu, un tāpēc, iedvesmojoties, man arī ir vaļā mute. Brekte vienkārši parādījās, jo viņam patīk būt melnā, tas melnais bija vajadzīgs kompozicionāli kā klavierēm melnais taustiņš, kas notur baltos taustiņus," skaidro Zariņš.
Kristapa Zariņa izstāde ikvienam mākslas interesentam palīdzēs paplašināt savu zināšanu kultūrtelpu – pētīt, jautāt un izzināt, veidojot sarunu pavedienus starp dažādu laikmetu autoriem un savu pasaules redzējumu.