Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Kultūras ziņas

Izskanējis Raimonda Tigula brīvdabas koncerts "Tiguļkalns"

Tartu apriņķī tapusi latviešu un igauņu veidota kopienas izrāde

Tartu apriņķī tapusi latviešu un igauņu veidota kopienas izrāde

Latvijas un Igaunijas režisoru, stāstnieku un mākslinieku komanda gadu strādāja Tartu apriņķa ciematos, lai kopā ar vietējiem iedzīvotājiem izveidotu izrādi, kas nedēļas nogalē iedzīvojās gleznainā apvidū netālu no Tartu.

Kopienas teātra ideja ir teātra un citu mākslu profesionāļiem sanākt kopā ar kādas kopienas pārstāvjiem, uzklausīt viņu stāstus un tad dalīties ar tiem plašākā lokā. Tā notika arī Tartu apriņķī, kur izrāde "Un tad tur bijām mēs" ir daļa no Tartu kultūras galvaspilsētas un vietējā folkloras festivāla programmas. "Spēlmaņu nakts" balvas laureāta fonda "Initium" veidotā izrāde ved skatītājus pa gleznaino Vooremägi apvidu, runājot par kopābūšanu, raizēm, pagātni, tagadni un nākotni.

"Jo vairāk mēs strādājam ar kopienām, jo vairāk mēs saprotam, ka tās lietas mums visiem ir līdzīgas," stāsta fonda "Initium" valdes priekšsēdētāja Ieva Niedre (Latvija). "Un varbūt tas nav pārsteidzoši, bet skaisti, ka cilvēki Latvijā, Igaunijā, Austrālijā vai Skandināvijā dala ļoti līdzīgas problēmas un ļoti līdzīgus jautājumus un tās dzīves mums nav nemaz tik atšķirīgas."

"Šie stāsti ir diezgan universāli. Mūsu ideja šeit bija padomāt par lietām lielākā mērogā. Piemēram, kad mēs vācām vīriešu stāstus, mēs gribējām zināt, kas notiek tajos vakaros, kad viņiem nenāk miegs. Ja mēs runājam par vecmāmuļām, tad par to, kas ir jānodod nākamajām paaudzēm," skaidro režisore Barbara Lehtna (Igaunija/Latvija).

Visi izrādes dalībnieki ir vietējie iedzīvotāji, sava loma ir gan policistam, gan farmaceitei. Koris izdzied vīriešu domas bezmiega naktīs, veļas mazgātāju pārziņā ir vārti uz cilvēku dvēselēm, savukārt gaileņu piekalnītē skatītāji saņem viedāko apkaimes iedzīvotāju padomus – kā glabāt malku, izārstēt saaukstēšanos un dzīvot labāk.

Uzklausījuši pagātnes pieredzi, skatītāji dodas pie galda, kas tiecas debesīs, lai pievērstos nākotnei un apzinātos, ka to veido katrs no mums.

"Man šķiet, darbs ar kopienu ir galvenais, ko jūs darāt mākslā. Mākslas jēga ir dalīties ar ikvienu, arī ar tiem, kuriem šķiet, ka viņiem nav pieejas mākslai. Tai ir jābūt pieejamai un, manuprāt, šāda veida projekti ir lielisks veids, kā to izdarīt. Kopienas iesaistīšana un mākslas izpratne var notikt daudzos līmeņos," norāda festivāla "Kaera-Jaan" organizatore Madli Rohesalu (Igaunija).

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti