“Tā ir luga, kuru uzrakstīja jaunā krievu dramaturģe Aleksandra Striževska. Daugavpils teātrī tas ir ļoti neparasts veids, kā tiek spēlēta izrāde; šeit ne tik daudz aktieri atveido lomas, spēlējot savus personāžus, cik daudz aktieri sava personāža vārdā sarunājas ar skatītājiem, mēģinot katrs no viņiem noskaidrot savu patiesību vai apliecināt to patiesību, pierādīt,” atklāj Oļegs Šapošņikovs.
“Šī izrāde, tēlaini izsakoties, atgādina tādu tiesas procesu, kur skatītāji spēlēs tiesneša lomu. Protams, mēs nezinām, kāds būs skatītāja spriedums par to, kas patiesībā ir noticis, jo lugas sižets tomēr ir traģisks, arī ar nāvi.
Un ļoti svarīgi mums ar šo iestudējumu, īpaši tagad, kad katrā no mums notiek kaut kādi procesi, - ir ļoti daudz pārdomu, ir ļoti svarīgs tas vēstījums, ar kuru mēs gribam šo pirmizrādi un vispār šo izrādi pasniegt. Tas ir tas, ka patiesībā ļoti daudz ir atkarīgs no tā, kas notiek mūsu galvā, un vēl ir svarīgi zināt, kas notiek arī tiem cilvēkiem, kas mums ir blakus,” turpina režisors.
Iestudējumā “Bez lieciniekiem” ir iesaistīts jauns aktieris Maksims Terļeckis, kuram loma izrādē kļūs par debiju Latvijas teātrī. Viņš turpmāk spēlēs arī citās Daugavpils teātra izrādēs.
Aktieris atzīst, ka pirmizrādes iespējamība vēl šajā sezonā ir liels ieguvums.
“Pirmizrāde – tas ir kārtējais etaps. Mēs nedrīkstam pārdegt, nedrīkstam iekavēt. Kaut kādā brīdī ar apstrādātu materiālu jāiet pie skatītāja. Labi, ka tā notika! Ja nebūtu šo atvieglojumu, es nezinu, kā viss pagrieztos. Turēt ilgi saskābušu konservu bundžu.. tā uzsprāgst pēc tam,” vērtē Maksims Terļeckis.
No 22. maiija Daugavpils teātris ver vaļā durvis skatītājiem, repertuārā iekļaujot tās izrādes, kuru norise atbilst normatīvo aktu prasībām par drošības nosacījumu ievērošanu. Teātris varēja atsākt savu darbu, jo, kā norāda teātra valdes priekšsēdētājs Oļegs Šapošņikovs, teātrī ir neliels kolektīvs, kas spēj ātri mobilizēties.
“Nosacīti to var salīdzināt ar mobilu ģimenes biznesu, kad visu ātri var sarunāt, visi ir uz vietas, arī darbinieku skaits nav tik liels, lai organizētu pasākumu, tā mašinērija nav tik milzīga, lai būtu grūti to iedarbināt,” norāda Oļegs Šapošņikovs.
Maksimālais izrāžu apmeklētāju skaits ir 20 cilvēku. Izrādes, kuras izvēlētas rādīt skatītājiem, ir tādas, kurās nav liels aktieru sastāvs, kurās ir nozīme ne tik daudz kustībai, kā vārdam un vēstījumam, izvairoties no cieša savstarpēja kontaktu vienam aktierim ar otru. Personālam būs nodrošinātas sejas maskas, starp skatītājiem būs ievērota distance. Kopumā tiek piedāvātas trīs izrādes, jau pieminētā “Bez lieciniekiem” un repertuārā esošās izrādes “Tumšās alejas” un “Metāllūžņi".
“Bija bažas, vai cilvēki uzdrošināsies pirkt biļetes, iet uz teātri un pirkt uz priekšu, zinot to, ka viss var mainīties, bet visas trīs pirmās izrādes bija izpārdotas vienas dienas laikā. Mēs saņēmām ļoti daudz zvanu un jautājumu, vai būs iespēja vēl tikt teātrī? Mēs ieliksim papildu izrādes “Bez lieciniekiem”. Un droši vien tās pēdējās izrādes būs 6. un 7. jūnijā. Tad pēc nedēļas teātris dosies atvaļinājumā,” skaidro Oļegs Šapošņikovs.
Daugavpils teātris, gaidot šajā vakarā uz pirmizrādi “Bez lieciniekiem”, sociālajā vietnē “Facebook” skatītājiem “silti iesaka ģērbties silti!”. Apkures sezona ir noslēgusies, un teātra telpas kļuvušas vēsas.
KONTEKSTS:
Ārkārtējo situāciju Covid-19 dēļ Latvijā izsludināja 12. martā. Tās laikā noteikta virkne ierobežojumu un aizliegumu, tai skaitā aizliegti visi publiskie pasākumi un ierobežota pulcēšanās.
Vēlāk ārkārtējā situācija pagarināta līdz 9. jūnijam, bet ir mīkstināti iepriekš noteiktie striktie ierobežojumi - atļauta pulcēšanās līdz 25 cilvēku lielām grupām, ievērojot divu metru distanci.
No 12. maija pakāpeniski atsāk darboties muzeji, bibliotēkas, privātās kultūrvietas un var notikt nelieli kultūras pasākumi gan iekštelpās, gan ārtelpās. Kultūras iestādēm noteikti dažādi sanitārie protokoli, kas jāievēro, atsākot darbu.