Rīgā un Stāmerienā notiks laikmetīgās dejas festivāls «Laiks dejot»

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 2 gadiem un 5 mēnešiem.

No 12. līdz 21. jūnijam Rīgā un Stāmerienā ar daudzveidīgu izrāžu un meistarklašu programmu norisināsies starptautiskais laikmetīgās dejas festivāls "Laiks dejot". Festivāls pievērsīsies tēmai "Draugi", informēja rīkotāji.

Festivāls, kas aizsācies 1998. gadā un ieguvis atpazīstamību gan Latvijas, gan starptautiskā mērogā, šogad pievērsīsies tēmai "Draugi", uzsverot, cik būtiski ir atbalstīt citam citu, uzturēt draudzību un satikties. Festivāla draugi un draugu draugi – individuāli mākslinieki un apvienības – uz Latviju ceļos no tādām valstīm kā Lietuva, Igaunija, Šveice, Ziemeļmaķedonija, Somija, Tanzānija, Horvātija, Norvēģija, Apvienotā Karaliste, Francija, Zviedrija un ASV. Festivāla organizatori izteica cerību, ka pievienoties varēs arī mākslinieki no Ukrainas, kas, būdami karaklausības vecumā, joprojām gaida atļauju izceļot no valsts. 

Festivāla 2022. gada tēma izaugusi ne tikai no pandēmijas radītās nošķirtības, kas aktualizējusi draudzības nozīmi, bet arī no ilggadīgā festivāla atmosfēras, uzsvēra rīkotāji. "Mēs mēģinām ļaut iedzīvoties mūsu vidē, dzīvē, mākslā, skaistajā Latvijā. Festivāls ir ģimenisks, draudzīgs. Nekad nav bijis tā, ka mākslinieki atbrauc, parāda izrādi un – čau," sacīja festivāla direktore Olga Žitluhina. Rīkotāji uzsvēra, ka arī skatītāji festivālā var ne tikai noskatīties augstas raudzes laikmetīgās dejas izrādes no dažādām valstīm, bet ieraudzīt to veidotājus kā personības: kā viņi dzīvo, kā domā, kā dejo, kāpēc ir mākslā. Māksliniekus labāk iepazīt palīdz arī viņu vadītās meistarklases, kas ir neatņemama festivāla "Laiks dejot" sastāvdaļa. Vienu no meistarklasēm vadīs ievērojamais ASV horeogrāfs Marks Haims. 

Festivāla programma atspoguļo ne tikai reģionālu, bet arī tēmu un formātu daudzveidību. 

Dejas mākslinieces Annas-Marijas Adomaitīte (Lietuva/Šveice) solo izrāde "Darba gabals" ir ķermeņa portrets, kuru "caurstrāvo autoritārā režīma un "McDonald’s" atmiņas". Kā ķermenis noguruma ietekmē sāk pretoties produktivitātei? Balstoties ātrās ēdināšanas pakalpojumu darbinieku pieredzē, "Darba gabals" uztver darbu kā atsvešinātu un neizbēgamu praksi, norādīja izrādes veidotāji.

Izrāde "FATAL.E"
Izrāde "FATAL.E"

Francijas mākslinieku – horeogrāfes Zoī Lakornje un mūziķa Remi Tibo – kopdarbs "FATAL.E" ir par sērām, laiku un svētkiem. "Tas ir aicinājums sajust, ienirt sevī un veltīt laiku. Tas ir ceļojums caur apturošu laiku, caur emocijām un sajūtu. Tas ir ceļojums, lai kopā svinētu nāves un dzīvošanu. Tā ir oda dzīvei," skaidroja mākslinieki.

Tematiski līdzīgi arī Skopjes Dejas teātra un horeogrāfes Adrijanas Dančevskas (Ziemeļmaķedonija) izrāde "Nepieskaries manām acīm", identificējoties ar maķedoniešu tautu, slavina dzīvi, skaistumu vienkāršībā un dusmas esamībā.

Izrāde "Soiree" ("Sarīkojums")
Izrāde "Soiree" ("Sarīkojums")

Regulārs festivāla "Laiks dejot" viesis ir Somijas dejas kompānija "Gruppen Fyra", kas ieguvusi publikas simpātijas ar saviem humora caurstrāvotajiem darbiem. Šoreiz būs iespēja redzēt izrādi "Soiree" ("Sarīkojums"), kas ir darbs par bailēm no dzīves un par dejošanu uz pasaules drupām. 

Savukārt Horvātijas mākslas organizācijas "de facto" izrāde "Rats" ir horeogrāfisks darbs, kas radies, iedvesmojoties no horvātu tradicionālajām dejām un paražām, un kura pamatā ir jautājums, vai un kā tautas tradīcijas saglabājušās kā populāras modernitātes parādības. 

"Nantea Dance Company" no Tanzānijas reģionālā ziņā jau ievada "Laiks dejot" 2023. gada programmu, kad centrā būs Āfrikas deja. Dejas duets un filmu projekcija "Brīdis – Wakati" atspoguļo mirkļu daudzos slāņus un runā par to, kā šie brīži var mainīt indivīda attieksmi, domas, pieredzi un dzīvi kopumā. 

Vairākās festivāla izrādēs vienkopus satiksies mākslinieki no dažādām valstīm. 

Laikmetīgās dejas, mūzikas un gaismas performance "Tornado" (horeogrāfi Olga Žitluhina, Valērijs Oļehno, mūziķi Juris Kaukulis, Liene Dobičina, gaismas Oskars Pauliņš), pulcējot un iesaistot lielu skaitu dažādu paaudžu dejotājus, kā arī festivāla dalībniekus no Latvijas un ārvalstīm, "iegriezīs tornado virpuli vēl nebijušā vērienā". Performances "Tornado" iecere ir kustībā iniciēt māksliniecisku sinerģiju, vienā procesā ap laikmetīgo deju apvienojot dažādas mākslinieciskās prakses, norādīja mākslinieki.

Savukārt, darbā "RAZDEDAUCH ES" "Radošā Eiropa" projekta "BET – Body Experience Time through 45+" ietvaros satikās nobrieduši dejas mākslinieki no Skandināvijas un Baltijas valstīm, kā arī Apvienotās Karalistes. Izrādes norises vieta – Stāmerienas pils.

Festivāla iestudējumi būs skatāmi Latvijas Kultūras akadēmijas teātra mājā "Zirgu pasts", Eduarda Smiļģa Teātra muzejā, "Dirty Deal Teatro", galerijā "Noass", "Hanzas peronā" un Stāmerienas pilī.

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti