Ziemas Latvijā bieži ir visai garas un aukstas: kamēr austrumeiropieši salst, Rietumeiropas iedzīvotājus daudz biežak lutina pavasarīgs siltums arī ziemas mēnešos. Taču, atnākot vasarai, Latvijas iedzīvotāji piedzīvo saulainākas vasaras nekā Britu salās, Nīderlandē, Beļģijā, daļā Vācijas un Skandināvijas.
Vidējais mākoņu daudzums (%) Eiropā 1982.-2009. gadā vasaras sezonā
Eiropas ziemeļrietumos vasarās mākoņi ir visai bieži viesi debesīs, vidēji 60-90% dienu ir ar palielinātu mākoņu daudzumu. Saulainākais Eiropas reģions vasaras mēnešos visai likumsakarīgi ir Vidusjūras apkārtne, kur carumērā mākoņainu dienu skaits sasniedz vien 10-50%
Vidējais mākoņu daudzums Latvijā vasaras mēnešos ir no 55% piekrastes rajonos līdz 60-62% augstieņu rajonos. Palielināts mākoņu daudzums ir arī novērojums dažviet virs sekliem piekrastes ūdeņiem.
Vidējais mākoņu daudzums (%) Latvijas teritrijā 1982.-2009. gada vasaras sezonā
Mākoņu daudzums arī tieši ietekmē uz Zemes saņemto saules radiācijas daudzumu. Globālās radiācijas vērtības izsaka radiācijas daudzumu, kas sasniedz zemes virsmu gan tiešās, no saules nākošās radiācijas, gan arī izkliedētās un no mākoņiem atstarotās radiācijas veidā. Radiācijas daudzums tiek mērīts vatos uz kvadrātmetru.
Vismazāk saules starojuma vasarās saņem Eiropas ziemeļrietumu reģioni, kur tie ir 150-200 W/m2. Visvairāk saules radiācijas saņem attiecīgi tie reģioni, kur visvairāk skaidru un saulainu dienu, tātad Vidusjūra reģiona valstīs radiācijas daudzums sasniedz 250-350 W/m2.
Vidējā saules radiācija (%) W/m2 Eiropā 1990.-2005. gada vasaras sezonā
Latvijā visvairāk saules radiācijas vasaras mēnešos saņem Kurzemes un Vidzemes rietumu piekrastes teritorijas 10-20 kilometru platā joslā, kur saules radiācijas daudzums sasniedz 220-225 W/m2. Vismazāk sumāras saules radiācijas saņem Vidzemes centrālie reģioni, attiecīgi 205-210 W/m2.
Vidējā saules radiācija (%) W/m2 Latvijā 1990.-2005. gada vasaras sezonā
Rakstā izmantota portāla www.meteo.lv sakopotā informācija no Eiropas Meteoroloģisko satelītu izmantošanas organizācijas (EUMETSAT) satelītiem un polāri-orbitālo satelītu (NOAA,MetOp) instrumentiem.