Šosezon Amerikai prognozē maz viesuļvētru

Pievērs uzmanību – raksts publicēts pirms 10 gadiem un 5 mēnešiem.

1.jūnijā sākas Atlantijas okeāna tropisko vētru sezona. Šobrīd neviens bīstams tropiskais ciklons Atlantijas okeānā vēl nav izveidojies, bet tradicionāli jūnijā okeāna virsma ir pietiekami uzsilusi, lai būtu pietiekami daudz enerģijas postošo vētru dzimšanai.

Atlantijas okeāna tropisko vētru sezonas prognoze šogad ir iepriecinoša. ASV Nacionālā okeāna un atmosfēras pārvalde prognozē, ka El Ninjo procesa dēļ, kas noritēs Klusajā okeānā, virs Atlantijas okeāna būs nelabvēlīgi apstākļi vētru attīstībai, skaidro Katrīna Sulivana no Okeānu un atmosfēras pārvaldes.

"Šobrīd mēs prognozējam,  ka 2014. gada Atlantijas okeāna tropisko vētru sezonā izveidosies no astoņām līdz 13 tropiskajām vētrām, no kurām trīs līdz sešas pastiprināsies līdz viesuļvētras spēkam, savukārt no šīm viena vai divas var pastiprināties līdz trešajai vai vēl augstākai kategorijai, šie rādītāji ir zem normas vai tuvu tai."

Pēdējo trīsdesmit gadu novērojumi rāda, ka statistiski vidēji ik gadu ir 12,1 tropiskā vētra, no tām 6,4 izaug par viesuļvētrām un vidēji 2,7 ir sevišķi postošas sasniedzot un pārsniedzot trešo kategoriju piecu kategoriju skalā.

ASV meteorologi paredz, ka šovasar Klusajā okeānā attīstīsies El Ninjo process. Tas nozīmē, ka Klusā okeānā virsējie ūdens slāņi būs krietni siltāki nekā parasti un tas maina atmosfēras cirkulāciju, jeb, vienkārši sakot, valdošos vējus visos atmosfēras slāņos. Sākotnēji, lai izveidotos tropiskā vētra, tai nepieciešama viena vēja virziena plūsma visā atmosfēras biezumā, bet šovasar bieži vēju virzieni virs okeāna būs atšķirīgi un haotiski, kas neļaus negaisa mākoņiem sagrupēties un izveidoties par tropisko ciklonu, turklāt Atlantijas okeāna atseviškās daļās, īpaši austrumos, Āfrikas pusē, virsējo ūdens slāņu temperatūra būs zemāka nekā parasti – un jo vēsāks ūdens, jo vētrām mazāk pieejamās enerģijas.

Tomēr Sulivana atgādina, ka kopumā vāja vētru sezona nebūt nenozīmē, ka Karību jūras reģionam un Amerikas Savienotajām Valstīm nedraud briesmas:

"Gribu atkārtot, ka prognozē paredzēti vismaz daži cikloni, kas sasniegs viesuļvētras spēku, un kā mēs redzējām Sendiju 2012. un viesuļvētru Endrjū 1992. gadā, kas bija prognozētas, kā mierīgas vētru sezonas – pietiek tikai ar vienu postošu vētru."

Pērn Atlantijas okeānā izveidojās tikai 14 tropiskās vētras, no kurām divas sasniedza  viesuļvētras spēku, tomēr sezona ne tuvu nebija starp postošākajām.

Ir zināmi arī šī gada vētru vārdi. Pirmo šīs sezonas tropisko vētru sauks Arturs, tad sekos Berta, Kristobals, Dollija, Eduardo – kopumā 21 nosaukums. Ja prognoze piepildīsies, visus nosaukumus izmantot nevajadzēs. Taču gadījumos, ja vētru ir vairāk nekā sarakstā esošo vārdu, tad vētrām sāk secīgi likt grieķu alfabēta burtus - Alfa, Beta, Gamma un tā tālāk. Tas gan notiek reti, vēsturē spēcīgākā bija 2005. gada viesuļvētru sezona, kad Atlantijas okeānā izveidojās 28 vētras un tika izmantoti 21 sarakstā esošais vārds un septiņi grieķu alfabēta burti.

Vārdus viesuļvētrām dod kopš 1953. gada. Ir izveidoti seši saraksti ar vārdiem, katru gadu izmanto vienu un tie secīgi mainās. Piemēram, šī gada vārdu saraksts atkal tiks lietots 2020. gadā. Ja viesuļvētra ir sevišķi postoša, kā piemēram, 2005. gada vētras Katrīna un Rita, to izņem no saraksta un aizvieto ar citu vārdu.

 

Kļūda rakstā?

Iezīmējiet tekstu un spiediet Ctrl+Enter, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Iezīmējiet tekstu un spiediet uz Ziņot par kļūdu pogas, lai nosūtītu labojamo teksta fragmentu redaktoram!

Saistītie raksti

Vairāk

Svarīgākais šobrīd

Vairāk

Interesanti