Publiski ir izskanējusi informācija, ka kvalifikācijas turnīru labprāt vēl rīkotu Grieķija un Spānija, bet precīzāku ziņu nav arī Latvijas Basketbola savienībai (LBS).
Lai Latvija pretendētu uz 2024. gada Parīzes olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīra sarīkošanu, valdība apstiprināja 2,7 miljonu eiro finansējumu LBS. Ja Latvija iegūs tiesības turnīru rīkot, nākamgad no valsts budžetā vajadzēs vēl vismaz divus miljonus eiro jeb summā 4,8 miljonus eiro.
Pēc LBS ģenerālsekretāra Kaspara Ciprusa teiktā, lēmums par rīkotājiem varētu būt zināms 27. novembrī un drīz pēc tam noskaidrotu arī četru kvalifikācijas grupu sastāvu. Cipruss gan nav simtprocentīgi drošs par rīkotāju nosaukšanu tieši 27. novembrī, tādēļ datums var nedaudz pamainīties.
Izglītības un zinātnes ministrija (IZM) otrdien informēja, ka uz kvalifikācijas turnīru Latvijā varētu ierasties līdz desmit tūkstošiem ārvalstu komandu līdzjutēju. Saskaņā ar Ekonomikas ministrijas izstrādāto aprēķinu metodoloģiju, tas ļautu valsts budžetā nodokļu ieņēmumos no ārvalstu līdzjutēju tēriņiem iegūt līdz 2,6 miljoniem eiro tikai pievienotās vērtības nodokļa ieņēmumos vien.
Ekonomiskās atdeves aprēķinu pamatotību Cipruss atturējās Latvijas Radio izskaidrot. Būtisks ir apstāklis, ka
vēl pat nav zināms, kādas valstsvienības Latvijā spēlēs, un turnīra sastāvs var ļoti būtiski ietekmēt spēļu apmeklētību.
Būtu naivi Latvijā gaidīt līdzjutēju pūļus no Karību jūras valstīm, Āzijas un Āfrikas vai Jaunzēlandes. Arī Eiropas valstīs basketbola līdzjutēju interese un iespējas atšķiras.
Cik daudz līdzjutēju aktivitātes aprēķinos būtu piemērojama iepriekšējo kvalifikācijas turnīru prakse, var daudz diskutēt, jo mainās komandas, norises vietas un ir arī citi blakusapstākļi, kas ietekmē fanu vēlmi doties atbalstīt savu izlasi. Tokijas olimpiskās spēles ir atsevišķā kategorijā, jo to norise un gatavošanās bija kovida pandēmijas noteikto ierobežojumu laikā.
Toties pirms 2016. gada olimpiskajām spēlēm Latvijas izlase piedalījās kvalifikācijas turnīrā Belgradā, kur, protams, bija labi izpārdotas biļetes uz mājinieku serbu spēlēm. Apmeklētākā spēle bez Serbijas dalības bija Latvijas un Puertoriko mačs ar 2700 skatītājiem, bet bija spēles, kur līdzjutēju skaits nesasniedza pat tūkstoti. Tajā pašā arēnā Serbijas–Puertoriko spēle pulcēja vairāk nekā 17 tūkstošus skatītāju. Savukārt 2016. gada Riodežaneiro olimpisko spēļu kvalifikācijas turnīrā Turīnā, tiekoties basketbola valstīm Grieķijai un Horvātijai, maču klātienē noskatījās 5600 cilvēku, lai gan arēnā bija vieta apmēram 12 000 skatītāju.
Atmetot nepieciešamību atpelnīt valsts ieguldījumus un domājot strikti par sportisko pusi, protams, daudz labāk ir spēlēt mājas arēnā, nevis pie naidīgām tribīnēm, piemēram, Grieķijā.
Būtiski gan, ka gadījumā, ja Latvija nesaņems tiesības sarīkot olimpisko kvalifikācijas turnīru, tad valdības nodrošinātās finanses atgriezīsies valsts budžetā.
KONTEKSTS:
Četros kvalifikācijas turnīros sadalīs pēdējās četras ceļazīmes dalībai Parīzes olimpisko spēļu basketbola turnīrā. Kvalifikācijā piedalīsies 24 valstsvienības, kuras salozēs četrās grupās, un uz Parīzi varēs doties katras grupas uzvarētāji. Kvalifikācijas turnīru norise ir paredzēta no 2. līdz 7. jūlijam.
Pēc šoruden Pasaules kausa finālturnīrā sasniegtajiem rezultātiem dalību Parīzes olimpiskajās spēlēs nodrošināja Vācija, Serbija, ASV, Kanāda, Austrālija, Japāna un Dienvidsudāna, bet Francijai vieta ir garantēta kā rīkotājvalstij. Olimpiskajā turnīrā startēs 12 valstsvienības.